Prihlásiť

Štát ušetrí, ak bude obstarávať zeleno

Analytici z Inštitútu environmentálnej politiky prišli k záveru, že štát pri verejných obstarávaniach môže šetriť životné prostredie a náklady zároveň.

Doporučený Štát ušetrí, ak bude obstarávať zeleno

Jedným z tovarov, na ktorý sa analytici zamerali, bol kancelársky papier. Nákup ekologického papiera z recyklovanej suroviny podľa nich nemusí byť drahší a zároveň môže mať pozitívny vplyv na ochranu lesov či kvalitu ovzdušia.

„Celkovo sme identifikovali 33 ponúk papiera, z ktorých 18 spĺňalo aspoň jedno kritérium environmentálnej značky. Cena zeleného papiera bola pri danom výbere o niekoľko centov nižšia ako pri štandardnom papieri," píše sa v analýze.
Ekologický papier má byť pre štát prioritným riešením preto, že prispieva k ochrane lesov a biodiverzity. Jeho výroba je taktiež menej náročná na spotrebu vody a chemické látky.
„Okrem toho jeho obstarávanie môže reťazovou reakciou priniesť ďalšie pozitíva - upriamenie pozornosti na lesy riadené legálnym alebo udržateľným spôsobom, či zlepšenie kvality ovzdušia," uvádza sa v správe.

Prečítané: 250
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Les ukrytý v knihe

Les ukrytý v knihe

O čom sa píše

Slávnostné ukončenie a vyhodnotenie ôsmeho ročníka celoslovenskej kampane sa uskutoční 21. júna 2018 v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene.

Prečítajte si viac
Opozičné hnutie predstavilo novelu

Opozičné hnutie predstavilo novelu

O čom sa píše

Peniaze treba podľa Jána Mičovského do lesa dávať, nemajú byť bankou pre štátny rozpočet.

Prečítajte si viac
Červená na červenej trase

Červená na červenej trase

O čom sa píše

Červeno značený turistický chodník od Zeleného plesa cez Veľkú Svišťovku až na Skalnaté pleso je až do odvolania z technických...

Prečítajte si viac
Medzinárodná rada PEFC aktualizuje štandardy

Medzinárodná rada PEFC aktualizuje štandardy

O čom sa píše

Využite možnosť priamo sa podieľať na tvorbe požiadaviek na obhospodarovanie lesov,

Prečítajte si viac

24°C

SR - aktuálne počasie

Přev.zataženo

Vlhkosť: 50%

Vietor: 17.70 km/h

  • 17 Jún 2018 28°C 16°C
  • 18 Jún 2018 25°C 18°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex