Prihlásiť

Reakcia: Najlepšia odpoveď na demagógiu? Odbornosť, komunikovaná s nadhľadom

Do redakcie sme dostali fotografiu plagátu, ktorý niekto umiestnil na strom v lesnom poraste Malých Karpát. Pravdepodobne nie je jediný. Neznámy si dal veľkú prácu, aby názornou grafikou podporil demagogické a zavádzajúce tvrdenia v texte, zhrnuté do šiestich bodov. Autor v nich sarkasticky a účelovo znevažuje lesnícku robotu. Reagovať alebo nereagovať na takýto počin, položili sme si otázku a dospeli k odpovedi, že na všetky takéto ataky proti lesníkom existuje jediný účinný spôsob, ako odpovedať. Komunikovať tému s nadhľadom a trpezlivosťou, jednoducho a zrozumiteľne, na základe odborných argumentov a dlhoročných skúseností.

Doporučený Takto vyzerá plagát na strome v poraste Takto vyzerá plagát na strome v poraste

Všetky tieto kritéria má podľa nášho názoru reakcia pripravená dlhoročným lesníkom, spoluzakladateľom Lesníckeho skanzenu a autorom viacerých úspešných lesníckych projektov v komunikácii s verejnosťou, Ing. Jánom Mičovským, CSc., ktorú uverejňujeme.  

Najskôr ale poďme k tomu, čo hlása text na hanlivom plagáte, písaný v mene lesníkov, ktorí v danej lokalite obhospodarujú lesy: 

1. Výrazne PRERIEĎUJEME vysoký lesný porast (viď označkované stromy) na väčšine rozlohy Malých Karpát v správe Štátnych lesov SR š. p., čím sa výrazne poruší odolnosť prirodzeného lesa tak, aby silné vetry pri ideálnych podmienkach spôsobili kalamitu. To nám uľahčí prácu a to nám umožní splniť hlavne zmluvy na dodávky štiepky.

2. Preriedením lesa vytvárame podmienky pre ZVÝŠENIE TEPLOTY v lese, rýchlejšie vysušenie prameňov a zásob podzemnej vody, zníženie veľkého množstva vtáctva a drobných živočíchov, čo ocenia návštevníci lesa a nezablatia si obuv a nič ich neos...e.

3. POKRAČUJEME v budovaní a rozširovaní lesných ciest pre lepší pohyb našich ťažkých strojov a kamiónov na odvoz dreva tak, aby v časoch silných búrok voda rýchlo odtiekla do priľahlých miest a náhodou neostala v lese. Upravujeme tieto cesty kameňmi tak, aby si cyklisti a peší dokonale užili pohyb v malokarpatskej prírode.

4. Dlhodobo priamo v lese HRÁME tragikomédiu s názvom „VÝSADBA“. V nefunkčných oplôtkach aj napriek vplyvom klimatických zmien a premnoženej zveri sa nám darí pestovať maliny, černice, náletové kríky, vzácne trávy a všeličo iné...

5. Podľa hesla našej vlády BERME POKIAĽ JE EŠTE ČO... nový strom nevypestujeme tak píľme aspoň tie, ktoré ostávajú... V tom nech nám VLÁDA POMÁHA!

6. PROFESIONÁLNE sa zapájame do likvidácie každého jedného stromu, „treba z niečoho žiť“, neokrádajme svoje rodiny veď aj Donald Trump najväčší americký ... povedal, že klimatické zmeny sú výmysel...

(ČI?)

Výňatok z Etického kódexu LESOV SR, š. p.

Svojou podnikateľskou činnosťou chceme uspokojovať verejnoprospešné záujmy a potreby spoločnosti, ako aj ochranu životného prostredia s cieľom trvalo udržateľného rozvoja lesa, ALE ZÁROVEŇ AJ DOSAHOVAŤ PRIMERANÝ ZISK.

A tu je spomenutá reakcia Ing. Mičovského, bod po bode, podpísaná v mene všetkých lesníkov. Veríme, že celkom oprávnene. 

Milí tvorcovia odkazu,    

veríme, že ste mali dobrý úmysel, nuž dovoľte nám odpovedať s obdobnou motiváciou:  

1. Vyznačenie stromov k ťažbe je dôležitý úkon. Vedieť ho urobiť správne, na to treba vedomosti, skúsenosti i cit. Možno vás to prekvapí, no správnym vyznačením stromov k ťažbe, teda tým preriedením ako v podstate správne hovoríte,  sa nenaháňajú tržby za drevo, ale zvyšuje sa práve stabilita porastu. Dobre vychovávaný porast má  totiž väčšiu stálosť, ako prales, kde sa veľké premeny dejú nepretržite, vrátane vzniku holín. Tým nehovoríme, že prales nie je krásny a vo svojej podstate najprirodzenejší les, stabilný však nie je. To len na upresnenie.

2. Múdrym hospodárením v lese je možné dosiahnuť to, že holiny na lesnej pôde nikdy nevzniknú a tým teda ani prehrievanie lesnej pôdy, či znížená schopnosť lesa zadržiavať vodu, čoho sa správne obávate. Môžeme vás uistiť, že doba holorubov skončila pred desaťročiami a doba clonných rubov, ktoré holoruby môžu len pripomínať, končí tiež. Našim cieľom je výberkové – teda prírode vskutku blízke hospodárenie, ktoré umožňuje šetrným spôsobom zaistiť komplexnú lesnú produkciu. Vtipnú poznámku o znečistenej obuvi radi odovzdáme doma našim manželkám – veru málokedy z lesa prídeme v čistých topánkach...

3. Lesné cesty sú nevyhnutným základom prírode blízkeho hospodárenia. Máme ich oproti lesnícky vyspelým krajinám stále málo. Hoci premyslenú lesnú dopravnú sieť (lesné cesty, zvážnice, linky) nebudujeme kvôli cyklistom a turistom, je fakt, že bez nich by sa tieto aktivity v lese posunuli do pásma takmer nemožného. Nesmiete sa preto hnevať, že túto vašu poznámku vidíme dosť za čiarou...

4. Tu ste trafili klinec po hlavičke, vďaka. Lesná zver je katastrofálne premnožená a náklady na ochranu lesa voči nej obrovské. Povedzme spoločne všetkým poľovníkom i verejnosti, že ak bude tento stav pretrvávať, budeme  mať síce zveri  dosť, no lesov pomenej. Vašu  poznámku o hre na tragikomédii menom zalesňovanie vám radi odpustíme – zalesňovanie môžeme pripísať nielen na konto premnoženej zveri, ale aj kalamít z ktorých spôsobenia nás azda nepodozrievate. Verte, že zalesňovanie nie je cieľom moderného prírode blízkeho lesníctva.

5. Vašu poznámku pod týmto číslom si dovolíme nevšimnúť. Ale informáciu o tom, že vďaka lesníckej činnosti sa len počas 20. storočia lesnatosť Slovenska približne zdvojnásobila predsa len dávame k dobru.

6.  Ani tá „šestka“ nie je veľmi šťastná. Peniaze z lesa sa musia do lesa v plnom rozsahu vždy vrátiť. To je naše lesnícke presvedčenie a fakt, že sa tak vždy nedeje a mnohí lesomajitelia, vrátane štátu, si lesy ešte aj v dobe závažných klimatických zmien pletú s bankou, nie je celkom naša vina. A preto máte pravdu a našu sympatiu, keď v závere kritizujete tvorbu zisku uvedenú v etickom kódexe. Teda zisk možno aj áno, ale vždy – a celý ! – šup naspäť do lesa. Verte, že sa tam v rukách poctivých lesníkov nestratí, pričom tých ostatných sa radi zbavíme.  My totiž lesy naozaj spravujeme len pre vás.

S istým humorom dodávame, že ak by sme v tomto lese nehospodárili, svoj oznam by ste nám tu asi nenechali. Jednoducho – nepresekali by ste sa sem. Tým netvrdíme, že bezzásahovosť a z nej vyplývajúca divočina nemá svoj význam. Má a veľký – no patrí do rezervácií. V lesoch, a to vrátane tých v národných parkoch, sa hospodáriť múdro má a musí. Teda, ak nám ide o krajinu, ktorá svoje dary spravodlivo rozdáva všetkým.   

Lesu zdar, Vaši lesníci.

 

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 06 jún 2019 16:05
Prečítané: 1301
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Aktuálne

Lesník Pavol Peniaško napísal ministrovi Jánovi Mičovskému a dostal odpoveď. Prv menovaný nám sprístupnil mailový dialóg dvoch skúsených mužov, ktorí majú...

Prečítajte si viac
Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

O čom sa píše

Rok 2019 bol poznamenaný rekordnými teplotami, množstvom snehu a extrémnym suchom, čo opäť viedlo k početným škodám. Zisky spoločnosti Österreichische Bundesforste (ÖBf) preto...

Prečítajte si viac
Českí vlastníci lesov: Lykožrút je horší ako koronavírus

Českí vlastníci lesov: Lykožrút je horší ako koronavírus

O čom sa píše

Rozpad smrečín nebývalého rozsahu v dôsledku klimatických zmien a vetrových a podkôrnikových kalamít trápi nielen vlastníkov a obhospodarovateľov lesov na Slovensku, ale aj...

Prečítajte si viac
České lesníctvo dostane tento rok kvôli kalamite o 7 miliárd viac

České lesníctvo dostane tento rok kvôli kalamite o 7 miliárd viac

O čom sa píše

Český portál Silvarium.cz zverejnil informáciu o tom, že tamojšie ministerstvo poľnohospodárstva chce tento rok navýšiť rozpočet pre lesníctvo o približne 7 miliárd...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk