Prihlásiť

Reakcia na na vyjadrenie europoslanca Wiezika: Zákaz poľovníctva by bol katastrofou!

Zámer europoslanca Michala Wiezika zrušiť poľovníctvo, ktorý prezentoval na sociálnej sieti, by mal katastrofálny dopad na manažment voľne žijúcej zveri, život a hospodárenie na vidieku, ale aj na odvetvia národného hospodárstva, ekonomiku a zamestnanosť. Podobne nezodpovedné vyhlásenia však treba brať z úst politika vždy vážne, uvádza sa vo vyhlásení Slovenskej lesníckej komory, ktoré sprostredkovala masmédiám Martina Hustinová, vedúca Odboru poľovníctva, strelectva a osvety Slovenskej poľovníckej komory.

Doporučený Ilustračné foto trofejí v Kaštieli Betliar: Jozef Marko Ilustračné foto trofejí v Kaštieli Betliar: Jozef Marko

Celoplošný zákaz poľovníctva na Slovensku, po ktorom volajú niektorí aktivisti, by bol podľa Slovenskej poľovníckej komory katastrofou. Znamenal by zničené polia, lesy premnožené zverou, zvýšený počet dopravných kolízií a šírenie chorôb prenášaných zverou. Uviedol to pre agentúru SITA riaditeľ Slovenskej poľovníckej komory Imrich Šuba. Výsledkom zákazu poľovníctva okrem spomínaných problémov by boli podľa neho aj výrazné ekonomické dopady.

I.Šuba hovorí o multinásobných negatívnych účinkoch

„Tieto ekonomické dopady by mali multinásobné negatívne účinky. Či už by išlo o obeh tovarov, výrobcov, alebo o turizmus vidieckych oblastí. Samozrejme by sa zvýšila aj nezamestnanosť práve v najcitlivejších regiónoch vidieka. Zároveň by sme stratili kultúrne hodnoty a tradície ako sokoliarstvo,“ doplnil Imrich Šuba. 

Celoplošným zákazom poľovníctva na Slovensku by sa podľa I. Šubu dosiahla aj strata kynológie. Slovenský poľovnícky zväz je organizáciou, ktorá spravuje čistokrvný chov psov na našom území od roku 1939.

„Poľovné plemená sú špecifickou skupinou plemien psov, ktorá je na rozdiel od spoločenských plemien aj pracovne používaná. Momentálne je Slovensko v rámci kvality poľovných psov jednoznačne na vysokej úrovni a slovenské odchovy majú nielen u nás ale aj vo svete výbornú povesť. To by nebolo možné, ak by im nebolo umožnené ich použitie v poľovníckej praxi a výber do chovu by nebol naviazaný na skúšky poľovnej upotrebiteľnosti,“ ozrejmil I. Šuba.

M. Wiezik  nazval svoje tvrdenie sarkazmom

Kynológia, tak ako aj samotné poľovníctvo sú podľa riaditeľa SPK súčasne obrovskou oblasťou, ktorá nemalými finančnými prostriedkami prispieva do štátneho rozpočtu a zamestnáva množstvo ľudí.

„Na kynológiu je naviazaná výroba krmiva, kozmetiky, doplnkov a pomôcok, množstvo veterinárnych lekárov sa špecializuje práve na psov a spoločenské zvieratá. Taktiež množstvo športového oblečenia je prispôsobené práve tejto oblasti,“ uzavrel I. Šuba.

Europoslanec za koalíciu PS/SPOLU a známy ekológ Michal Wiezik na sociálnej sieti uviedol, že je za celoplošný zákaz poľovníctva na Slovensku. Neskôr svoje tvrdenie poopravil.

„Samozrejme z mojej strany išlo o sarkazmus. Poľovníctvo určite nemienim rušiť. Riešim konkrétne aspekty poľovníctva ako je kvóta na lov vlka, ktorú by som rád videl nulovú a riešim bezzásahové územia, kde poľovníctvo nebude možné, na úrovni 5 až 10 percent rozlohy Slovenska. Rušenie poľovníctva rád prenechám občanom a spoločenskej kultúre,“ reagoval pre agentúru SITA M. Wiezik.

Naposledy zmenené: štvrtok, 31 október 2019 17:54
Prečítané: 253
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Glosa: 30 rokov po. Zmena totality?

Glosa: 30 rokov po. Zmena totality?

Aktuálne

Verte mi, tieto riadky sa mi nepíšu ľahko. Ale hovorím si, že pravda nie je hriech a kedy, ak nie dnes...

Prečítajte si viac
Bývalý ekologický aktivista viní z povodní lesníkov. Vedci argumentujú inak - odborne

Bývalý ekologický aktivista viní z povodní lesníkov. Vedci argumentujú inak - odborne

O čom sa píše

„Intenzívne zrážky spôsobujú povodne. To je normálne. Klimatická zmena zvyšuje frekvenciu výskytu extrémnych zrážok. Aj to už vieme. Súčasné povodne...

Prečítajte si viac
V Rumunsku zabili pri práci dvoch lesníkov

V Rumunsku zabili pri práci dvoch lesníkov

O čom sa píše

Najskôr sa v našej verejnoprávnej televízii objavila zmienka o tom, že v Rumunsku zabili pri kontrole výrubu dvoch ľudí. Vzápätí sa chytil tejto...

Prečítajte si viac
Názor: Nikto nesmie stáť bokom

Názor: Nikto nesmie stáť bokom

O čom sa píše

Ad: „Ochrana vlastníckych práv lesomajiteľov – budú bojovať do posledného eura“, Les & Letokruhy, október 2019 Nikto nesmie stáť bokom, anglicky...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk