Prihlásiť

Prvý slovenský ekológ

Pri príležitosti 100. výročia narodenia Františka Jozefa Turčeka sa vo Zvolene uskutoční 11. a 12. decembra konferencia s medzinárodnou účasťou pod názvom FJT100.

František Jozef Turček sa narodil v učiteľskej rodine v Badiciach v Nitrianskom okrese 3. decembra 1915. Po základnej škole začal navštevovať gymnázium. Keď ho rodičia prinútili zmeniť školu v dobrej viere, že nájde lepšie uplatnenie v živote, stal sa študentom učiteľského ústavu. 

- Jeho túžba poznávať prírodu bola silnejšia ako predstava budúceho učiteľského povolania, a školu opustil. Zamestnal sa ako lesný praktikant na lesnej správe, popritom publikoval. Stal sa známym a prijal pozvanie pracovať v lesníckom výskume, - približuje Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene.

Turček je považovaný za prvého slovenského ekológa, pretože ako prvý sa zaoberal kvantitatívnym ekologickým výskumom živočíšnych populácií a spoločenstiev. Najpodrobnejšie sa venoval drobným hlodavcom a vtákom významným pre ochranu lesa.

Medzi najčastejšie citované práce patria jeho dve knižné monografie o ekologických vzťahoch vtákov a cicavcov k drevinám, ktoré vydalo Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied v nemeckom jazyku.

- Pozornosť si zaslúži nielen ako jedinečný vedec, ale aj pre svoje charakterové vlastnosti. Jeho nekomformné postoje vyústili do diskriminácie, musel zmeniť zamestnanie, - ozrejmuje A. Krištín.
Zaslúžené uznanie sa mu dostalo na konci života v Slovenskej akadémii vied na pracovisku v Banskej Štiavnici, kde pôsobil 13 rokov do roku 1977, keď predčasne zomrel vo veku 61 rokov.

Konferencia na jeho počesť sa uskutoční 11. -12. decembra na Technickej univerzite vo Zvolene. Účastníci si Turčekovu osobnosť a dielo uctia aj odhalením pamätnej tabule v priestoroch zvolenského Ústavu ekológie lesa.

Referáty na konferencii prednesú poprední slovenskí a českí ekológovia.

- Bude sa hovoriť napríklad o expanzii ryšavky tmavopásovej na juhovýchodnom Slovensku, o veľkých šelmách v Česku, ale aj o výživových potrebách losa mokraďového.

Druhý konferenčný deň spestrí premietnutie krátkych filmov o myšiach a o Biosférickej rezervácii Poľana.

- Konferencia okrem prezentovania nových poznatkov prispeje k splateniu dlhu nášmu nedocenenému vedcovi. Z jeho diela čerpá nielen vedecká obec, ale aj lesníci v praxi, poľovníci, ochranári prírody, pracovníci v oblasti životného prostredia, - dodáva A. Krištín. Podujatie organizuje Technická univerzita vo Zvolene, Ústav ekológie lesa SAV, Univerzita Mateja Bela, Správa Chránenej krajinnej oblasti Poľana a Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. Prihlásených je 120 účastníkov, očakáva sa ešte vyšší počet.
Zdroj: MY Zvolensko-podpolianske noviny

Naposledy zmenené: pondelok, 04 január 2016 16:53
Prečítané: 1638
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Rebríček škodcov lesa: 1. lykožrút, 2. vietor a 3. sucho

Rebríček škodcov lesa: 1. lykožrút, 2. vietor a 3. sucho

O čom sa píše

Podľa Zelenej správy bolo v roku 2018 v dôsledku škodlivých činiteľov poškodených až 5,56 miliónov m3 dreva. Škodcom číslo jeden...

Prečítajte si viac
Alma mater slovenských lesníkov a drevárov patrí medzi sedem najlepších univerzít u nás a je jedinečná

Alma mater slovenských lesníkov a drevárov patrí medzi sedem najlepších univerzít u…

Aktuálne

Dizajnérske ateliéry, 3D jaskyne a laboratóriá si dnes mohli prezrieť záujemcovia o štúdium na Technickej univerzite vo Zvolene (TUZVO). Dňom...

Prečítajte si viac
Lesy, politické strany a parlamentné voľby

Lesy, politické strany a parlamentné voľby

Aktuálne

Pred voľbami do Národnej rady SR určite zaujíma lesníkov, majiteľov lesov a spracovateľov dreva, ako politické strany, ktoré sa uchádzajú o hlasy...

Prečítajte si viac
ZMOS zisťuje postoje samospráv ku mestským a obecným lesom

ZMOS zisťuje postoje samospráv ku mestským a obecným lesom

Aktuálne

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) rozširuje portfólio svojich prieskumných aktivít aj o oblasť komunálnych, teda mestských a obecných lesov. "Na reprezentatívnej vzorke...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk