Prihlásiť

Predseda Fóra o lesoch OSN v HN: Výmera lesov na Slovensku rastie

Denník Hospodárske noviny dnes uverejnil veľký rozhovor s prvým Slovákom, ktorý sa stal predsedom Fóra o lesoch v OSN - Borisom Greguškom. V interview popisuje stav a vývoj lesov a lesníctva vo svete a Európe a konkrétnymi argumentami vyvracia viaceré mýty, šírené odporcami lesníkov v masmédiách a na sociálnych sieťach.  Napríklad lož o tom, že lesy na Slovensku ubúdajú.

Doporučený Rozsiahle lesné komplexy v Čergovskom pohorí Foto Jozef Marko Rozsiahle lesné komplexy v Čergovskom pohorí

„Odborné lesnícke inštitúcie sledujú a pravidelne hodnotia stav a vývoj lesov na Slovensku vrátane výmery lesných porastov. Súčasťou tejto práce je aj podávanie správ o stave našich lesov medzinárodným inštitúciám. Takouto inštitúciou je predovšetkým Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Tieto inštitúcie takéto údaje zbierajú a vyhodnocujú. Je pochopiteľné, že v tomto procese treba rešpektovať medzinárodne odsúhlasené pravidlá, kritériá a definície jednotlivých pojmov. Tieto kritériá si teda nevymysleli slovenskí lesníci. Tieto pravidlá museli byť odsúhlasené medzinárodným spoločenstvom krajín. Aj v zmysle týchto medzinárodných kritérií a ukazovateľov výmera lesov na Slovensku dlhodobo rastie. Ak však niektorí odborníci na Slovensku tvrdia, že dvojročný, päťročný alebo desaťročný les nie je lesom, tak môžu dospieť k odlišnému, no podľa mňa mylnému záveru,“ odpovedal na otázku Hospodárskych novín k vývoju lesnatosti na Slovensku B. Greguška.

Podľa jeho slov lesy všeobecne, slovenské nevynímajúc, čelia v súčasnosti takému tlaku, aký predchádzajúce generácie nezažili. Môže za to človek a zmena klímy, ktorú spôsobil. „Áno, vietor, sneh alebo hmyz tu boli aj v minulosti. Avšak dnes je ich frekvencia a intenzita mnohonásobne vyššia. Vezmime si iba minulý rok v Európe. Vlny mimoriadnych horúčav, sucho, lesné požiare, víchrice, následné premnoženie podkôrneho hmyzu. To všetko spôsobilo škody na lesoch, ktoré sú ďaleko za hranicou „normálu“. Jediná víchrica zdevastovala rozsiahle plochy lesov v severnom Taliansku, Rakúsku i niektorých ďalších alpských krajinách s objemom poškodeného dreva takmer 16 miliónov kubických metrov. Rozsiahle lesné požiare zase zachvátili Švédsko, Portugalsko a Grécko. Tie vo Švédsku boli najrozsiahlejšie v histórii krajiny,“ povedal v rozhovore pre Hospodárske noviny predseda najvyššej platformy OSN, ktorá sa venuje lesom.

Vyjadril sa aj k iniciatíve My sme les. „Vnímam ju ako iniciatívu, ktorá sa snaží pôsobiť na emócie ľudí, a to najmä laickej verejnosti. Samotní iniciátori tejto akcie to priznávajú. Žiaľ, v tomto prípade je zrejmé, že účel svätí prostriedky. Iniciatíva uvádza niektoré nepravdivé tvrdenia, napríklad, ako spomínate, o masívnom odlesňovaní na Slovensku, ktoré, ako som vysvetlil, odlesňovaním v skutočnosti nie je. Aby ste ma správne chápali, netvrdím, že v slovenskom lesníctve je všetko v poriadku, ale nemôžeme na problémy poukazovať tak, že vytrhneme určité informácie z kontextu alebo použijeme nepravdivé informácie len preto, aby sme vyvolali emócie. Skôr ako vyvolávanie emócií nám pomôže odborná diskusia založená na vedeckých poznatkoch a dôkazoch,“ uviedol v Hospodárskych novinách B. Greguška.  

Rozsiahly a zaujímavý rozhovor s lesníckou autoritou v Hospodárskych novinách určite stojí za prečítanie. Aj za zamyslenie tých, ktorí uprednostňujú namiesto objektívnych faktov účelovo šírené negatívne emócie.

Prečítané: 1247
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Lesnícka výzva: Zamedzme šíreniu lykožrúta bukového. Aby bučiny neskončili ako smrečiny

Lesnícka výzva: Zamedzme šíreniu lykožrúta bukového. Aby bučiny neskončili ako smrečiny

O čom sa píše

Lesník Ľuboš Tuľak na stránke Za zelený les na sociálnej sieti upozorňuje na problém s rozšírením lykožrúta bukového. Na portáli Lesmedium.sk...

Prečítajte si viac
Kontroverzný plán EÚ na zníženie emisií: Lesy a pôda musia byť súčasťou výpočtov

Kontroverzný plán EÚ na zníženie emisií: Lesy a pôda musia byť súčasťou…

Aktuálne

Európska komisia odmietla kritiku svojho klimatického plánu pre rok 2030, v rámci ktorého plánuje znížiť emisie skleníkových plynov v EÚ...

Prečítajte si viac
Postoj: Ján Mičovský? Čestný človek, ale slabý manažér

Postoj: Ján Mičovský? Čestný človek, ale slabý manažér

O čom sa píše

Čestný človek, ale slabý manažér. Ján Mičovský ako minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka podľa väčšiny zainteresovaných svoju funkciu nezvláda. A takýto...

Prečítajte si viac
Komentár: V štátnych lesoch to začína vrieť. A v politickom zákulisí tiež

Komentár: V štátnych lesoch to začína vrieť. A v politickom zákulisí tiež

Aktuálne

Dalo sa to čakať. Keď pred niekoľkými týždňami minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka verejne ohlásil organizačnú zmenu, ktorá má v štátnom podniku...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex