Prihlásiť

Predseda Fóra o lesoch OSN v HN: Výmera lesov na Slovensku rastie

Denník Hospodárske noviny dnes uverejnil veľký rozhovor s prvým Slovákom, ktorý sa stal predsedom Fóra o lesoch v OSN - Borisom Greguškom. V interview popisuje stav a vývoj lesov a lesníctva vo svete a Európe a konkrétnymi argumentami vyvracia viaceré mýty, šírené odporcami lesníkov v masmédiách a na sociálnych sieťach.  Napríklad lož o tom, že lesy na Slovensku ubúdajú.

Doporučený Rozsiahle lesné komplexy v Čergovskom pohorí Foto Jozef Marko Rozsiahle lesné komplexy v Čergovskom pohorí

„Odborné lesnícke inštitúcie sledujú a pravidelne hodnotia stav a vývoj lesov na Slovensku vrátane výmery lesných porastov. Súčasťou tejto práce je aj podávanie správ o stave našich lesov medzinárodným inštitúciám. Takouto inštitúciou je predovšetkým Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Tieto inštitúcie takéto údaje zbierajú a vyhodnocujú. Je pochopiteľné, že v tomto procese treba rešpektovať medzinárodne odsúhlasené pravidlá, kritériá a definície jednotlivých pojmov. Tieto kritériá si teda nevymysleli slovenskí lesníci. Tieto pravidlá museli byť odsúhlasené medzinárodným spoločenstvom krajín. Aj v zmysle týchto medzinárodných kritérií a ukazovateľov výmera lesov na Slovensku dlhodobo rastie. Ak však niektorí odborníci na Slovensku tvrdia, že dvojročný, päťročný alebo desaťročný les nie je lesom, tak môžu dospieť k odlišnému, no podľa mňa mylnému záveru,“ odpovedal na otázku Hospodárskych novín k vývoju lesnatosti na Slovensku B. Greguška.

Podľa jeho slov lesy všeobecne, slovenské nevynímajúc, čelia v súčasnosti takému tlaku, aký predchádzajúce generácie nezažili. Môže za to človek a zmena klímy, ktorú spôsobil. „Áno, vietor, sneh alebo hmyz tu boli aj v minulosti. Avšak dnes je ich frekvencia a intenzita mnohonásobne vyššia. Vezmime si iba minulý rok v Európe. Vlny mimoriadnych horúčav, sucho, lesné požiare, víchrice, následné premnoženie podkôrneho hmyzu. To všetko spôsobilo škody na lesoch, ktoré sú ďaleko za hranicou „normálu“. Jediná víchrica zdevastovala rozsiahle plochy lesov v severnom Taliansku, Rakúsku i niektorých ďalších alpských krajinách s objemom poškodeného dreva takmer 16 miliónov kubických metrov. Rozsiahle lesné požiare zase zachvátili Švédsko, Portugalsko a Grécko. Tie vo Švédsku boli najrozsiahlejšie v histórii krajiny,“ povedal v rozhovore pre Hospodárske noviny predseda najvyššej platformy OSN, ktorá sa venuje lesom.

Vyjadril sa aj k iniciatíve My sme les. „Vnímam ju ako iniciatívu, ktorá sa snaží pôsobiť na emócie ľudí, a to najmä laickej verejnosti. Samotní iniciátori tejto akcie to priznávajú. Žiaľ, v tomto prípade je zrejmé, že účel svätí prostriedky. Iniciatíva uvádza niektoré nepravdivé tvrdenia, napríklad, ako spomínate, o masívnom odlesňovaní na Slovensku, ktoré, ako som vysvetlil, odlesňovaním v skutočnosti nie je. Aby ste ma správne chápali, netvrdím, že v slovenskom lesníctve je všetko v poriadku, ale nemôžeme na problémy poukazovať tak, že vytrhneme určité informácie z kontextu alebo použijeme nepravdivé informácie len preto, aby sme vyvolali emócie. Skôr ako vyvolávanie emócií nám pomôže odborná diskusia založená na vedeckých poznatkoch a dôkazoch,“ uviedol v Hospodárskych novinách B. Greguška.  

Rozsiahly a zaujímavý rozhovor s lesníckou autoritou v Hospodárskych novinách určite stojí za prečítanie. Aj za zamyslenie tých, ktorí uprednostňujú namiesto objektívnych faktov účelovo šírené negatívne emócie.

Prečítané: 627
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Glosa: Pygmejovia majú s ochranármi rovnaké problémy ako Slováci

Glosa: Pygmejovia majú s ochranármi rovnaké problémy ako Slováci

O čom sa píše

V denníku SME je v dnešnom vydaní uverejnený zaujímavý článok s titulkom: Kradnete nám prales, píšu pygmejovia eurokomisii. V článku sa píše: „Čo viete...

Prečítajte si viac
Anketa: Lesy treba pred lykožrútom brániť. Nenechať to iba na prírodu

Anketa: Lesy treba pred lykožrútom brániť. Nenechať to iba na prírodu

O čom sa píše

V relácii Rádiofórum Českého rozhlasu sa venovali téme podkôrnikovej kalamity, o ktorej odborníci hovoria, že je doposiaľ najväčšia v histórii Českej republiky. Lykožrút...

Prečítajte si viac
Historický míľnik. Oceňujú ho aj vlastníci lesov

Historický míľnik. Oceňujú ho aj vlastníci lesov

Aktuálne

Historický míľnik pre vlastníkov pôdy. Takto označila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná návrh opatrení na urýchlené vykonanie pozemkových úprav...

Prečítajte si viac
Fotografie, ktoré objavujú les

Fotografie, ktoré objavujú les

Aktuálne

Porota vybrala najlepšie fotografie národného kola súťaže Objavuj les, objavuj PEFC, ktoré zabojujú o medzinárodnú cenu PEFC fotograf roka 2019. Les...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk