Prihlásiť

Prebudené medvede vystrašili ľudí, podľa lesníkov niektoré ani nespali

Viaceré médiá sa venovali v uplynulých dňoch medveďom. Tie sa podľa nich predčasne zobudili zo zimného spánku kvôli otepleniu a poriadne vystrašili ľudí v miestach, kde ich v tomto ročnom období nečakali.  Pritom podľa odborníkov nie je na tom, že v priebehu zimy medveď vylezie z brlohu, nič nezvyčajné.

Doporučený Ilustračné foto ŠL TANAP-u Ilustračné foto

Medvede opustili podľa medializovaných informácií svoje brlohy na severovýchode Slovenska pri poľských hraniciach. Skoršie prebudenie niektorých medveďov spôsobilo pravdepodobne oteplenie z posledných dní. V lesoch sa snehová pokrývka zmenšila, čo môže vyvolať v medveďoch dojem, že sa už blíži jar.

Lesníci hovoria, že v lesoch na severovýchode Slovenska sú medvede, ktoré ešte spia, ale viac je takých, ktoré sa buď zobudili, alebo vôbec neuľahli k zimnému spánku.  Iná je aktuálna situácia vo Vysokých Tatrách, kde sa podľa pozorovaní lesníkov držia medvede v bezprostrednej blízkosti svojich brlohov.  

Napriek tomu sa stalo, že v Kvetnici - prímestskej časti Popradu, pozorovali medvedicu s dvoma medvieďatami, ako sa prechádza medzi domami. Miestny lesník upokojoval prostredníctvom médií vystrašených ľudí, aby nerobili paniku, pretože medvede sa pohybujú v týchto miestach už desiatky rokov a netreba sa ich báť. Stačí, ak dajú pri prechádzkach v lese o sebe vedieť a nerobiť nič, čo by mohlo medvedicu s mladými zaskočiť a znervózniť.

Prečítané: 458
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ZSD SR: Čo najviac kvalitného dreva spracujme doma a nevyvážajme prácu za hranice

ZSD SR: Čo najviac kvalitného dreva spracujme doma a nevyvážajme prácu za…

O čom sa píše

Spracovatelia dreva na Slovensku majú podľa slov generálneho sekretára Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD) Petra Zemaníka v súčasnosti veľký problém s kvalitou...

Prečítajte si viac
Lykožrút ničí lesy aj vo Francúzsku, v Európe je odhadom až 100 miliónov kubíkov kalamitného dreva

Lykožrút ničí lesy aj vo Francúzsku, v Európe je odhadom až 100…

O čom sa píše

Dlhé obdobie horúceho a suchého počasia prinieslo do východneho Francúzska najhoršie podkôrnikovú kalamity za posledných 20 rokov. Lykožrúty ničia ihličnaté...

Prečítajte si viac
Zádrhely v rokovaniach o Karpatských bukových pralesoch pokračujú

Zádrhely v rokovaniach o Karpatských bukových pralesoch pokračujú

Aktuálne

Ministerstvo životného prostredia SR v apríli tohto roka pre masmédiá vyhlásilo, že hranice Karpatských bukových pralesov budú vytýčené načas, pretože envirorezort...

Prečítajte si viac
Negatíva vývozu dreva zo Slovenska sa darí znižovať, tvrdí agrorezort

Negatíva vývozu dreva zo Slovenska sa darí znižovať, tvrdí agrorezort

O čom sa píše

V roku 2018 bolo zo Slovenska vyvezených  2 099 000 m³ surového dreva, čo bolo o 83 000 m³ viac ako v...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk