Prihlásiť

Pravda o biomase

Cieľom iniciatívy je vyvracať mýty a poukazovať na fakty o lesoch a spôsobe využitia rôznych druhov vyťaženého dreva, vrátane biomasy v energetike.

Doporučený Pravda o biomase

Do iniciatívy Pravda o biomase sa zapojili odborníci z oblasti lesníctva ako aj využitia biomasy v energetickom sektore. Upozorňujú na to, že Slovensko drží nelichotivé európske prvenstvo v množstve mŕtveho dreva v lesoch, že informácie o ubúdaní lesov sú nepravdivé a že zdravé lesy, zdravé životné prostredie a udržateľná energetika môžu byť v súlade.,

Slovenská republika má mať podľa európskych záväzkov do roku 2020 podiel obnoviteľnej energie 14 percent z celkovej spotreby energie. Pritom v roku 2017 klesol tento podiel späť z 12,9 na 12 percent. Česká republika mala cieľ 13 a dosiahla 14,9 percenta, Maďarsko 13 a dosiahlo 14,2 percenta.
„Podľa júnovej dohody Európskeho parlamentu, Rady EÚ a Európskej komisie by podiel obnoviteľných zdrojov energie na konečnej spotrebe v rámci EÚ mal byť do roku 2030 až 32 percent. Cieľ zvýšenia podielu obnoviteľných zdrojov energie môže Slovenská republika naplniť aj s pomocou využívania biomasy. Biomasa dáva možnosť zvyšovať energetickú bezpečnosť a znižovať závislosť od dodávok zdrojov energie zo zahraničia. Súčasne sa v domácej ekonomike prejavuje synergický efekt, pretože finančné výnosy z výroby a spracovania štiepky zostávajú na Slovensku, vytvárajú zamestnanosť v regióne a pracujú v prospech vidieckeho prostredia," povedal Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla pre techpedia.sk.
„Vyvoláva sa falošný dojem, že hlavným dôvodom ťažby dreva je jeho spracovanie na drevnú štiepku za účelom jej následného využitie v energetike. Celková ročná ťažba dreva v roku 2017 predstavovala 9,39 milióna kubických metrov hrubého dreva. Z toho sa 4,94 milióna, teda 52,6 percenta, vyťažilo pri odstraňovaní následkov pôsobenia škodlivých činiteľov v lesoch. K údaju o vyťaženom hrubom dreve treba pripočítať ťažobné zvyšky tvorené konármi, tenšinou či vrcholcami stromov, ktoré sa dajú využívať len v energetike a tvoria dodatočných asi 25 percent z objemu hrubého dreva, čo predstavuje 2,3 milióna kubíkov," vyratúva Milan Oravec z Národného lesníckeho centra a hovorca iniciatívy Pravda o biomase.
„Celkový bežný prírastok hrubiny dreva bez kôry bol v roku 2017 cca 12 miliónov m3, čiže podiel ťažby dreva na prírastku bol 78 %. Čo sa týka kvality dreva, na využitie v energetike sa spolu s drevom napadnutým škodcami a chorobami používa drevo najnižšej kvalitatívnej triedy, zvyšky po ťažbe, t. j. konáre s priemerom do 7 cm, odrezky, korene, vrcholce stromov tzv. tenšina. Tieto zvyšky po ťažbe sa v minulosti nekontrolovane spaľovali v lesoch a v súčasnosti sú významným zdrojom pre energetický sektor," dodal Oravec.
„Z celkového množstva vyťaženého dreva sa na výrobu tepla a pri kombinovanej výrobe elektriny a tepla spotrebovalo menej ako 10 percent. Pritom sa na energetické využitie používa iba 21 percent z celkového potenciálu hmoty vhodnej na energetické využitie. Ak k tomuto množstvu drevnej hmoty pripočítame nikde nevykazované prerezávky lesa, odpad z čistenia brehových porastov a podobne, podiel využívania drevnej hmoty v energetike sa ešte výrazne zníži," uviedol Peter Chrust zo štátneho podniku Lesy SR.

 

Naposledy zmenené: sobota, 01 september 2018 10:49
Prečítané: 1505
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Lykožrút ničí lesy aj vo Francúzsku, v Európe je odhadom až 100 miliónov kubíkov kalamitného dreva

Lykožrút ničí lesy aj vo Francúzsku, v Európe je odhadom až 100…

O čom sa píše

Dlhé obdobie horúceho a suchého počasia prinieslo do východneho Francúzska najhoršie podkôrnikovú kalamity za posledných 20 rokov. Lykožrúty ničia ihličnaté...

Prečítajte si viac
Zádrhely v rokovaniach o Karpatských bukových pralesoch pokračujú

Zádrhely v rokovaniach o Karpatských bukových pralesoch pokračujú

Aktuálne

Ministerstvo životného prostredia SR v apríli tohto roka pre masmédiá vyhlásilo, že hranice Karpatských bukových pralesov budú vytýčené načas, pretože envirorezort...

Prečítajte si viac
Negatíva vývozu dreva zo Slovenska sa darí znižovať, tvrdí agrorezort

Negatíva vývozu dreva zo Slovenska sa darí znižovať, tvrdí agrorezort

O čom sa píše

V roku 2018 bolo zo Slovenska vyvezených  2 099 000 m³ surového dreva, čo bolo o 83 000 m³ viac ako v...

Prečítajte si viac
Polemika na sociálnych sieťach k lesným cestám v Mestských lesoch Prešov

Polemika na sociálnych sieťach k lesným cestám v Mestských lesoch Prešov

O čom sa píše

Bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a neúspešný kandidát na primátora mesta Prešov Ondrej Matej nahral na sociálnu sieť video...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk