Prihlásiť

Pravda o biomase

Cieľom iniciatívy je vyvracať mýty a poukazovať na fakty o lesoch a spôsobe využitia rôznych druhov vyťaženého dreva, vrátane biomasy v energetike.

Doporučený Pravda o biomase

Do iniciatívy Pravda o biomase sa zapojili odborníci z oblasti lesníctva ako aj využitia biomasy v energetickom sektore. Upozorňujú na to, že Slovensko drží nelichotivé európske prvenstvo v množstve mŕtveho dreva v lesoch, že informácie o ubúdaní lesov sú nepravdivé a že zdravé lesy, zdravé životné prostredie a udržateľná energetika môžu byť v súlade.,

Slovenská republika má mať podľa európskych záväzkov do roku 2020 podiel obnoviteľnej energie 14 percent z celkovej spotreby energie. Pritom v roku 2017 klesol tento podiel späť z 12,9 na 12 percent. Česká republika mala cieľ 13 a dosiahla 14,9 percenta, Maďarsko 13 a dosiahlo 14,2 percenta.
„Podľa júnovej dohody Európskeho parlamentu, Rady EÚ a Európskej komisie by podiel obnoviteľných zdrojov energie na konečnej spotrebe v rámci EÚ mal byť do roku 2030 až 32 percent. Cieľ zvýšenia podielu obnoviteľných zdrojov energie môže Slovenská republika naplniť aj s pomocou využívania biomasy. Biomasa dáva možnosť zvyšovať energetickú bezpečnosť a znižovať závislosť od dodávok zdrojov energie zo zahraničia. Súčasne sa v domácej ekonomike prejavuje synergický efekt, pretože finančné výnosy z výroby a spracovania štiepky zostávajú na Slovensku, vytvárajú zamestnanosť v regióne a pracujú v prospech vidieckeho prostredia," povedal Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla pre techpedia.sk.
„Vyvoláva sa falošný dojem, že hlavným dôvodom ťažby dreva je jeho spracovanie na drevnú štiepku za účelom jej následného využitie v energetike. Celková ročná ťažba dreva v roku 2017 predstavovala 9,39 milióna kubických metrov hrubého dreva. Z toho sa 4,94 milióna, teda 52,6 percenta, vyťažilo pri odstraňovaní následkov pôsobenia škodlivých činiteľov v lesoch. K údaju o vyťaženom hrubom dreve treba pripočítať ťažobné zvyšky tvorené konármi, tenšinou či vrcholcami stromov, ktoré sa dajú využívať len v energetike a tvoria dodatočných asi 25 percent z objemu hrubého dreva, čo predstavuje 2,3 milióna kubíkov," vyratúva Milan Oravec z Národného lesníckeho centra a hovorca iniciatívy Pravda o biomase.
„Celkový bežný prírastok hrubiny dreva bez kôry bol v roku 2017 cca 12 miliónov m3, čiže podiel ťažby dreva na prírastku bol 78 %. Čo sa týka kvality dreva, na využitie v energetike sa spolu s drevom napadnutým škodcami a chorobami používa drevo najnižšej kvalitatívnej triedy, zvyšky po ťažbe, t. j. konáre s priemerom do 7 cm, odrezky, korene, vrcholce stromov tzv. tenšina. Tieto zvyšky po ťažbe sa v minulosti nekontrolovane spaľovali v lesoch a v súčasnosti sú významným zdrojom pre energetický sektor," dodal Oravec.
„Z celkového množstva vyťaženého dreva sa na výrobu tepla a pri kombinovanej výrobe elektriny a tepla spotrebovalo menej ako 10 percent. Pritom sa na energetické využitie používa iba 21 percent z celkového potenciálu hmoty vhodnej na energetické využitie. Ak k tomuto množstvu drevnej hmoty pripočítame nikde nevykazované prerezávky lesa, odpad z čistenia brehových porastov a podobne, podiel využívania drevnej hmoty v energetike sa ešte výrazne zníži," uviedol Peter Chrust zo štátneho podniku Lesy SR.

 

Naposledy zmenené: sobota, 01 september 2018 10:49
Prečítané: 1743
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto je zodpovedný za obrovské škody na lesných porastoch?

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto…

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sa pripojila k podnetu na začatie trestného stíhania na neznámeho páchateľa za porušovanie...

Prečítajte si viac
Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Aktuálne

Zhodnotenie súčasného stavu a ďalšie možnosti rozvoja lesného hospodárstva v Českej republike a Slovenskej republike boli predmetom rokovania zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka...

Prečítajte si viac
Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk