Prihlásiť

Poznámka: Rúbať či nerúbať? Takto otázka nestojí

Všetci chceme zvyšovať kvalitu nášho života a zároveň lepšie chrániť životné prostredie, v ktorom žijeme. Je však naivné si myslieť, že k tomuto cieľu chcú dospieť ľudia tým, že budú znižovať svoje nároky na spotrebu všetkého, čo robí ich život jednoduchší a komfortnejší. A to sa týka aj spotreby dreva, tohto neuveriteľne všestranného materiálu a dokonale obnoviteľného zdroja.

Doporučený Moderné technológie v spracovaní dreva Foto Jozef Marko Moderné technológie v spracovaní dreva

Naopak, drevo už dnes vnímajú vedci ako surovinu budúcnosti, ktorá ľudstvu pomôže nielen ďalej skvalitňovať život jednotlivcov a spoločnosti, ale aj zlepšovať lokálne i globálne životné prostredie, pretože je schopné nahradiť materiály, ktoré životné prostredie evidentne zhoršujú. Preto je iba prirodzené, že aj spotreba dreva bude rásť a jeho využitie bude ešte širšie a nápaditejšie na prospech nás všetkých, ako je tomu v súčasnosti.

Z toho je zrejmé, že otázka, či aktívne pestovať a chrániť lesy alebo ich pasívne ponechať na samovývoj; odborne vychovávať a obnovovať lesné porasty, alebo preferovať v nich bezzásahový režim; rúbať, spracovávať a zhodnocovať drevo či ho nerúbať, nespracovávať a nezhodnocovať, takto kategoricky nestojí. Preto ani nemá zmysel takto vyhranene túto otázku klásť a plamenne o nej diskutovať.

Už dávno vieme, že je načase sa racionálne, so zvážením slovenských podmienok a európskeho kontextu, konečne dohodnúť na tom, ako zachovať a zveľadiť bohastvo, ktoré tu vďaka slovenským lesom stále máme a môžeme mať aj pre nasledujúce generácie. A skúsme pri tom zobrať do úvahy, že ak skutočne chceme, aby bola kvalita života u nás vyššia a aby sme mali kvalitnejšie životné prostredie, tak preferujme namiesto bezzásahu na obrovských plochách využitie vyspelých a moderných technológií v spracovaní dreva, vďaka ktorým dosiahneme úsporu energií, vysokú výťažnosť a efektívnejšie zhodnotenie drevnej suroviny, čím budeme šetrnejší k životnému prostrediu.

A namiesto znevažovania statočnej práce tých, ktorí sa pre celú spoločnosť starajú o lesy a zhodnocujú z nich drevo, skúsme v našej spoločnosti vytvoriť pre ľudí, pracujúcich v lesnom hospodárstve a drevospracujúcom priemysle také pracovné podmienky, aby aj oni mohli mať pocit, že žijú v lepšom svete.

Jozef Marko

 

Prečítané: 647
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odkliatie bezzásahu?

Odkliatie bezzásahu?

O čom sa píše

Od ochrancov prírody na Slovensku počúvame zaklínadlo, že bezzásahový režim sa v iných chránených územiach Európy a sveta využíva ako manažment...

Prečítajte si viac
Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Aktuálne

Populácia vlka dravého na Slovensku je na takej úrovni, že ho možno loviť bez negatívneho dosahu na jeho populáciu. Slovensko...

Prečítajte si viac
Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

O čom sa píše

Mestské lesy Bratislava odstránia v lese Sitina v katastri Karlovej Vsi približne 300 suchých stromov, ktoré ohrozujú návštevníkov lesoparku. Mestská časť o tom informuje...

Prečítajte si viac
Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Aktuálne

Podozrenie na porušenie zákona o ochrane prírody sa napokon nepotvrdilo. Podnet, ktorý v súvislosti s odstraňovaním suchých stromov v Kôprovej doline podala občianska iniciatíva...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk