Prihlásiť

Poznámka: Rúbať či nerúbať? Takto otázka nestojí

Všetci chceme zvyšovať kvalitu nášho života a zároveň lepšie chrániť životné prostredie, v ktorom žijeme. Je však naivné si myslieť, že k tomuto cieľu chcú dospieť ľudia tým, že budú znižovať svoje nároky na spotrebu všetkého, čo robí ich život jednoduchší a komfortnejší. A to sa týka aj spotreby dreva, tohto neuveriteľne všestranného materiálu a dokonale obnoviteľného zdroja.

Doporučený Moderné technológie v spracovaní dreva Foto Jozef Marko Moderné technológie v spracovaní dreva

Naopak, drevo už dnes vnímajú vedci ako surovinu budúcnosti, ktorá ľudstvu pomôže nielen ďalej skvalitňovať život jednotlivcov a spoločnosti, ale aj zlepšovať lokálne i globálne životné prostredie, pretože je schopné nahradiť materiály, ktoré životné prostredie evidentne zhoršujú. Preto je iba prirodzené, že aj spotreba dreva bude rásť a jeho využitie bude ešte širšie a nápaditejšie na prospech nás všetkých, ako je tomu v súčasnosti.

Z toho je zrejmé, že otázka, či aktívne pestovať a chrániť lesy alebo ich pasívne ponechať na samovývoj; odborne vychovávať a obnovovať lesné porasty, alebo preferovať v nich bezzásahový režim; rúbať, spracovávať a zhodnocovať drevo či ho nerúbať, nespracovávať a nezhodnocovať, takto kategoricky nestojí. Preto ani nemá zmysel takto vyhranene túto otázku klásť a plamenne o nej diskutovať.

Už dávno vieme, že je načase sa racionálne, so zvážením slovenských podmienok a európskeho kontextu, konečne dohodnúť na tom, ako zachovať a zveľadiť bohastvo, ktoré tu vďaka slovenským lesom stále máme a môžeme mať aj pre nasledujúce generácie. A skúsme pri tom zobrať do úvahy, že ak skutočne chceme, aby bola kvalita života u nás vyššia a aby sme mali kvalitnejšie životné prostredie, tak preferujme namiesto bezzásahu na obrovských plochách využitie vyspelých a moderných technológií v spracovaní dreva, vďaka ktorým dosiahneme úsporu energií, vysokú výťažnosť a efektívnejšie zhodnotenie drevnej suroviny, čím budeme šetrnejší k životnému prostrediu.

A namiesto znevažovania statočnej práce tých, ktorí sa pre celú spoločnosť starajú o lesy a zhodnocujú z nich drevo, skúsme v našej spoločnosti vytvoriť pre ľudí, pracujúcich v lesnom hospodárstve a drevospracujúcom priemysle také pracovné podmienky, aby aj oni mohli mať pocit, že žijú v lepšom svete.

Jozef Marko

 

Prečítané: 466
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Anketa: Lesy treba pred lykožrútom brániť. Nenechať to iba na prírodu

Anketa: Lesy treba pred lykožrútom brániť. Nenechať to iba na prírodu

O čom sa píše

V relácii Rádiofórum Českého rozhlasu sa venovali téme podkôrnikovej kalamity, o ktorej odborníci hovoria, že je doposiaľ najväčšia v histórii Českej republiky. Lykožrút...

Prečítajte si viac
Historický mýľnik. Oceňujú ho aj vlastníci lesov

Historický mýľnik. Oceňujú ho aj vlastníci lesov

Aktuálne

Historický míľnik pre vlastníkov pôdy. Takto označila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná návrh opatrení na urýchlené vykonanie pozemkových úprav...

Prečítajte si viac
Fotografie, ktoré objavujú les

Fotografie, ktoré objavujú les

Aktuálne

Porota vybrala najlepšie fotografie národného kola súťaže Objavuj les, objavuj PEFC, ktoré zabojujú o medzinárodnú cenu PEFC fotograf roka 2019. Les...

Prečítajte si viac
Postreh: Dialóg s ochranármi je síce nevyhnutný, ale niektorí lesomajitelia sú z neho už zúfalí

Postreh: Dialóg s ochranármi je síce nevyhnutný, ale niektorí lesomajitelia sú z…

O čom sa píše

Ako sa dá zariadiť nerúbanie lesa, tak nazval svoj aktuálny príspevok na blogu v denníku SME aktívny lesník a publicista Michal...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk