Prihlásiť

Pozastavili ťažbu na Kobyle

Lesy SR pozastavili predbežne do konca júla ťažbu na bratislavskej Devínskej Kobyle. Dôvodom je ochrana vtákov.

Doporučený Pozastavili ťažbu na Kobyle

Lesníci momentálne podľa bakurier.sk preverujú opodstatnenosť žiadosti občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku a v prípade jej neopodstatnenosti pripúšťajú, že sa začne ťažba aj skôr, teda po uplynutí obdobia rozmnožovania a výchovy mláďat.

"Samovýroba dreva je povolená len v malom rozsahu, a to z dôvodov odstraňovania život a zdravie ohrozujúcich stromov. Občas, v prípade významného nebezpečenstva aj za účasti mechanizačného prostriedku,"povedal vedúci odboru komunikácie Lesov SR Marián Nosáľ. Lesy SR pozastavili ťažbu na Vydrici a na Devínskej Kobyle aj začiatkom tohto roka. Urobili tak potom, ako starostovia troch mestských častí Bratislavy – Devína, Karlovej Vsi a Dúbravky požiadali o zastavenie masívnej ťažby v lesoch v okolí Bratislavy.
Od decembra 2017 do konca apríla sa uskutočnilo viacero rokovaní medzi zástupcami ministerstva pôdohospodárstva, samospráv, štátnej ochrany prírody, občianskych združení i Lesov SR.
Na úplné zastavenie ťažby na Devínskej Kobyle a vo Vydrici sa však podľa lesníkov nenašli doteraz legitímne dôvody.
"Lesy SR na posilnenie verejnoprospešných funkcií vyčlenili tzv. zóny bez zásahu, ktorých výmera je viac ako 280 hektárov.
To predstavuje z celkovej plochy lesov Devínskej Kobyly takmer 25 percent,"uviedol vedúci Lesnej správy Bratislava Martin Knurovský. V tejto zóne sa podľa neho budú spracovávať len suché a vyvrátené stromy v záujme bezpečnosti návštevníkov lesa.
Na ostatnej ploche sa poväčšine vykoná iba jeden ťažobný zásah či iné opatrenie pestovnej činnosti.
Lesná správa Bratislavy podľa M. Nosáľa vykonáva ťažbu dreva podľa princípov prírode blízkeho a trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch.

 

Prečítané: 774
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ZMOS zisťuje postoje samospráv ku mestským a obecným lesom

ZMOS zisťuje postoje samospráv ku mestským a obecným lesom

Aktuálne

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) rozširuje portfólio svojich prieskumných aktivít aj o oblasť komunálnych, teda mestských a obecných lesov. "Na reprezentatívnej vzorke...

Prečítajte si viac
Podľa čínskych vedcov sú stromy vlastne nesmrteľné. Pripúšťajú však, že aj stromy starnú

Podľa čínskych vedcov sú stromy vlastne nesmrteľné. Pripúšťajú však, že aj stromy…

O čom sa píše

To, že stromy žijú dlhšie ako ľudia, vieme všetci. Ani ten najdlhovekejší živočích sa nedokáže dožiť toľko, ako niektoré stromy...

Prečítajte si viac
Cirkevní lesníci a lesná pedagogika: deti to baví a zaujíma

Cirkevní lesníci a lesná pedagogika: deti to baví a zaujíma

O čom sa píše

V spoločnosti PRO POPULO Poprad, obhospodarujúcej lesy Spišského biskupstva, sú dvaja vyškolení lesní pedagógovia – Štefan Pustovka a Ing. Kamil Tomajko. Pravidelne...

Prečítajte si viac
Po Starine vodná nádrž aj v Tichom Potoku? A po starých krivdách prídu nové?!, pýtajú sa s obavami vlastníci lesov

Po Starine vodná nádrž aj v Tichom Potoku? A po starých krivdách…

O čom sa píše

Spravodajský portál Aktuality.sk dnes zverejnil informáciu o tom, že sa znova začína hovoriť o výstavbe vodnej nádrže v Tichom Potoku. Po vodnej nádrži...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk