Prihlásiť

Pozastavili ťažbu na Kobyle

Lesy SR pozastavili predbežne do konca júla ťažbu na bratislavskej Devínskej Kobyle. Dôvodom je ochrana vtákov.

Doporučený Pozastavili ťažbu na Kobyle

Lesníci momentálne podľa bakurier.sk preverujú opodstatnenosť žiadosti občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku a v prípade jej neopodstatnenosti pripúšťajú, že sa začne ťažba aj skôr, teda po uplynutí obdobia rozmnožovania a výchovy mláďat.

"Samovýroba dreva je povolená len v malom rozsahu, a to z dôvodov odstraňovania život a zdravie ohrozujúcich stromov. Občas, v prípade významného nebezpečenstva aj za účasti mechanizačného prostriedku,"povedal vedúci odboru komunikácie Lesov SR Marián Nosáľ. Lesy SR pozastavili ťažbu na Vydrici a na Devínskej Kobyle aj začiatkom tohto roka. Urobili tak potom, ako starostovia troch mestských častí Bratislavy – Devína, Karlovej Vsi a Dúbravky požiadali o zastavenie masívnej ťažby v lesoch v okolí Bratislavy.
Od decembra 2017 do konca apríla sa uskutočnilo viacero rokovaní medzi zástupcami ministerstva pôdohospodárstva, samospráv, štátnej ochrany prírody, občianskych združení i Lesov SR.
Na úplné zastavenie ťažby na Devínskej Kobyle a vo Vydrici sa však podľa lesníkov nenašli doteraz legitímne dôvody.
"Lesy SR na posilnenie verejnoprospešných funkcií vyčlenili tzv. zóny bez zásahu, ktorých výmera je viac ako 280 hektárov.
To predstavuje z celkovej plochy lesov Devínskej Kobyly takmer 25 percent,"uviedol vedúci Lesnej správy Bratislava Martin Knurovský. V tejto zóne sa podľa neho budú spracovávať len suché a vyvrátené stromy v záujme bezpečnosti návštevníkov lesa.
Na ostatnej ploche sa poväčšine vykoná iba jeden ťažobný zásah či iné opatrenie pestovnej činnosti.
Lesná správa Bratislavy podľa M. Nosáľa vykonáva ťažbu dreva podľa princípov prírode blízkeho a trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch.

 

Prečítané: 1058
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Lesnícka výzva: Zamedzme šíreniu lykožrúta bukového. Aby bučiny neskončili ako smrečiny

Lesnícka výzva: Zamedzme šíreniu lykožrúta bukového. Aby bučiny neskončili ako smrečiny

O čom sa píše

Lesník Ľuboš Tuľak na stránke Za zelený les na sociálnej sieti upozorňuje na problém s rozšírením lykožrúta bukového. Na portáli Lesmedium.sk...

Prečítajte si viac
Kontroverzný plán EÚ na zníženie emisií: Lesy a pôda musia byť súčasťou výpočtov

Kontroverzný plán EÚ na zníženie emisií: Lesy a pôda musia byť súčasťou…

Aktuálne

Európska komisia odmietla kritiku svojho klimatického plánu pre rok 2030, v rámci ktorého plánuje znížiť emisie skleníkových plynov v EÚ...

Prečítajte si viac
Postoj: Ján Mičovský? Čestný človek, ale slabý manažér

Postoj: Ján Mičovský? Čestný človek, ale slabý manažér

O čom sa píše

Čestný človek, ale slabý manažér. Ján Mičovský ako minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka podľa väčšiny zainteresovaných svoju funkciu nezvláda. A takýto...

Prečítajte si viac
Komentár: V štátnych lesoch to začína vrieť. A v politickom zákulisí tiež

Komentár: V štátnych lesoch to začína vrieť. A v politickom zákulisí tiež

Aktuálne

Dalo sa to čakať. Keď pred niekoľkými týždňami minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka verejne ohlásil organizačnú zmenu, ktorá má v štátnom podniku...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex