Prihlásiť

Poriadok do obchodu s drevom

Zamedzenie vstupu dreva z nezákonnej ťažby alebo výrobkov z takéhoto dreva na trh má riešiť zákon z dielne ministerstva pôdohospodárstva. Mešká.

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

Európsku legislatívu o dreve sme mali preniesť do našich zákonov do marca 2013. Ako je to?

„Príslušný návrh zákona, ktorým sa implementuje nariadenie o dreve, zatiaľ neprešiel celým legislatívnym procesom," informoval Michal Feik z komunikačného oddelenia rezortu pôdohospodárstva. Ako uviedol denník Pravda, v súčasnosti vyhodnocujú pripomienkového konania k zákonu. Podľa návrhu by zákon o dreve mal platiť od apríla budúceho roka.
Problémom je podľa zistení Európskej komisie hlavne drevo a drevené výrobky z dovozu a ich kontrola. Každý členský štát má podľa európskeho nariadenia povinnosť zaviesť centrálnu evidenciu. Tá sa má podľa ministerstva pôdohospodárstva týkať údajov o kontrolách pôvodu dreva. A tiež sankcie za správne delikty v oblasti uvádzania dreva na trh.
Nie celkom zrejmé sú pritom aj pravidlá pri ťažbe dreva. Najmä v prípadoch, kde sú v rozpore ochrana životného prostredia a lesníctvo. Podobne nejasné bývajú aj prípady ťažby dreva mimo lesa. Neslávne známe sú prípady necitlivého rúbania v mestách na miestach, kde sa následne začne stavať.

 

Naposledy zmenené: pondelok, 13 november 2017 21:52
Prečítané: 1634
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto je zodpovedný za obrovské škody na lesných porastoch?

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto…

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sa pripojila k podnetu na začatie trestného stíhania na neznámeho páchateľa za porušovanie...

Prečítajte si viac
Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Aktuálne

Zhodnotenie súčasného stavu a ďalšie možnosti rozvoja lesného hospodárstva v Českej republike a Slovenskej republike boli predmetom rokovania zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka...

Prečítajte si viac
Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk