Prihlásiť

Podľa čínskych vedcov sú stromy vlastne nesmrteľné. Pripúšťajú však, že aj stromy starnú

To, že stromy žijú dlhšie ako ľudia, vieme všetci. Ani ten najdlhovekejší živočích sa nedokáže dožiť toľko, ako niektoré stromy. Napríklad ginkgo biloba sa bežne dožíva až tritisíc rokov. Nový výskum, ktorý zverejnil časopis Science, teraz však ukázal, že stromy sú v podstate nesmrteľné. Znamená to, že nezomierajú na starobu, ale, ak ich človek nevyrúbe, na škodcov, zásah bleskom či sucho. „Nesmrteľnosť je pre rastliny štandardný stav,“ komentoval výskum Howard Thomas, biológ z Aberystwythskej univerzity. Cituje ho vo zverejnenej správe Slovenská tlačová agentúra SITA na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

SITA ďalej uvádza, že štúdia lesníckej univerzity v Pekingu po prvýkrát popisuje molekulárny mechanizmus, ktorý umožňuje stromom žiť stovky až tisíce rokov. Vedci podrobili výskumu 34 zdravých stromov ginkgo v dvoch čínskych provinciách. Analýza vzoriek ukázala, že na stromoch sa nijako neprejavuje starnutie. Výskum letokruhov prezradil, že rast ginkga sa nespomalil ani po storočiach. S vekom sa nemenila ani veľkosť listov, schopnosť fotosyntézy či kvalita semien, čo sú všetko ukazovatele zdravia u rastlín.

Vedci skúmali listy a kmene stromov rôzneho veku aj na genetickej úrovni a zistili, že zmeny spojené so starnutím a umieraním sa prejavovali len v listoch. V dreve mladých a starých stromov žiadne rozdiely nezaznamenali. Podľa prírodovedcov je teda nepravdepodobné, že by samotné stromy zomierali vekom.

Výskum však priniesol aj dôkazy, že stromy časom nejaké zmeny zažívajú. Staršie stromy majú napríklad nižšiu hladinu rastového hormónu a viac hormónu, ktorý rast spomaľuje. U ginkga nad 200 rokov zaznamenali tiež spomalenie delenia buniek. Vyplýva z toho, že staršie stromy už nevytvárajú toľko nového dreva ako mladšie. Autori štúdie považujú za možné, že po tisícoch rokov sa bunková aktivita a rast dreva spomalí natoľko, že strom nakoniec predsa len zomrie vekom, dôkazy však zatiaľ nezískali.

Výskum tiež ukázal, že stromy vekom nestrácajú schopnosť brániť sa voči vonkajším stresovým faktorom. Staré stromy sa bránia proti škodcom alebo suchu rovnako intenzívne, ako mladé stromy. „Nemať problémy so starnutím je pre človeka niečo nepochopiteľné,“ zakončil biológ Sergi Munné-Bosch z barcelonskej univerzity.

 

Naposledy zmenené: pondelok, 27 január 2020 07:18
Prečítané: 318
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Glosa: Ohrady budú okolo záhrad, polí aj lesov?

Glosa: Ohrady budú okolo záhrad, polí aj lesov?

O čom sa píše

Myslíte, že by bolo naivné chcieť v demokratickej krajine, ktorá deklaruje v ústave rešpektovanie všetkých ľudských práv, vrátane ochrany práva vlastniť majetok...

Prečítajte si viac
Podľa štátnych lesníkov trvá ochranárom vydanie výnimiek aj niekoľko rokov

Podľa štátnych lesníkov trvá ochranárom vydanie výnimiek aj niekoľko rokov

Aktuálne

Mediálna kauza Morské oko má pokračovanie. Najnovšie odmieta informácie o tom, že zníženie stupňa ochrany prírody národnej prírodnej rezervácie má...

Prečítajte si viac
LES & Letokruhy FEBRUÁR 2020

LES & Letokruhy FEBRUÁR 2020

Aktuálne

Vychádza časopis LES & LETOKRUHY FEBRUÁR 2020, kliknite na odkaz a dozviete sa viac o jeho obsahu.

Prečítajte si viac
Generálny riaditeľ š. p. Lesy ČR: Len blázon sa nepoučí z chýb

Generálny riaditeľ š. p. Lesy ČR: Len blázon sa nepoučí z chýb

O čom sa píše

Portál Silvarium.cz publikuje skrátenú verziu rozhovoru s generálnym riaditeľom štátneho podniku Lesy ČR Josefom Vojáčkom, ktorý je uverejnený vo februárovom vydaní...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk