Prihlásiť

Po Starine vodná nádrž aj v Tichom Potoku? A po starých krivdách prídu nové?!, pýtajú sa s obavami vlastníci lesov

Spravodajský portál Aktuality.sk dnes zverejnil informáciu o tom, že sa znova začína hovoriť o výstavbe vodnej nádrže v Tichom Potoku. Po vodnej nádrži Starina sa môže stať ďalšou priehradou, ktorá by zabezpečovala pitnú vodu pre východné Slovensko. Odborníčka v článku hovorí, že starostlivosť o už existujúce vodné nádrže u nás pokrivkáva. Miestni majú obavy z priesakov a lokálnej klímy. Na poplach bijú aj vlastníci lesov v tejto lokalite. Štát ešte nedal do poriadku staré krivdy a už podľa nich pripravuje nové.

Doporučený Vodná nádrž Starina Foto Jozef Marko Vodná nádrž Starina

Predsedu ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník zdôrazňuje, že výstavby priehrady v Tichom Potoku sa dôvodne boja občania obcí, vrátane tých zaniknutých, v celom bývalom Vojenskom obvode Javorina. „V ňom sa ani po tridsiatich rokoch od Nežnej revolúcie miestni ľudia - drobní vlastníci pôdy, ktorí po stáročia udržiavali tento kút krajiny, až prišli nešťastné 50-te roky a ich kruté, nútené vysťahovanie, nemôžu domôcť spravodlivosti. A tak sa musia aj naši členovia v regionálnych združeniach Šariš a Spiš spolu s ÚNIOU aktivizovať a dlhodobo bojujú za svoje práva. Naposledy dodnes trvajúcou petíciou za urýchlené vydanie vlastníckych práv pôvodných vlastníkov ku všetkým nehnuteľnostiam nachádzajúcim sa v bývalom Vojenskom obvode Javorina podľa stavu k 31. 12. 1952, čo zaručuje Ústava SR a za odstránenie majetkových krívd spôsobených štátom".

M. Ovseník ďalej pre Lesmedium.sk hovorí, že vlastníci lesov s obavou hľadia na možné "developerské" zámery, tentoraz štátu, podľa jeho slov poprepájané s údajnou ochranou prírody v takzvanom Chránenom vtáčom území Levočské vrchy. Pýta sa, či chce štát pod pokrievkou "vyššieho záujmu" pri výstavbe vodnej nádrže Tichý potok napáchať ďalšie krivdy?

„Ešte sa ani spravodlivo a slušne nedokázal vysporiadať s miestnymi ľuďmi, ktorým zločinný, komunistický režim hlboko zasiahol do ich života a už na nich plánuje uvaliť ďalšie záťaže? So znepokojením sa pozeráme na možnú analógiu so životom miestneho obyvateľstva v dedinách Starinskej doliny v Poloninách. kde kvôli vodnej nádrži musel zaniknúť obecný život aj v rusínskych obciach Ruské, Zvala, Smolník a Veľká Poľana, vzdialených od vodnej nádrže i viac ako 30 kilometrov. Hrozba pásiem hygienickej ochrany vôd, rozptýlených 30 - 50 kilometrov od nádrže a z nich plynúce zákazy a obmedzenia pre miestne obyvateľstvo, je reálna. Vyháňa ľudí z ich prirodzeného prostredia. 

Verte, že po temer tridsiatich rokoch je ťažké čítať rozhodnutia o zákazoch a obmedzeniach, ktoré vydal Krajský úrad Košice pre Starinskú dolinu v pásmach hygienickej ochrany vôd - a dokonca bez nároku na majetkovú ujmu! Nehľadiac na morálnu ujmu. A nezodpovednosť štátu spravodlivo sa s nimi vysporiadať. Miestnym Rusínom zostávajú len "oči pre plač". A ďalšie zákazy, plynúce z údajného svetového dedičstva UNESCO, ktoré stáročia vytvárali a dotvárali miestni Rusíni! 

Nebrojíme proti právu ľudí na vodu. Brojíme však proti nezodpovednosti politikov, hľadiacich len na svoje politické body. A chceme upozorniť verejnosť, aby sa stávala aj ona zodpovednou. Pri spotrebe vody v mestskom prostredí, ktorá im z kohútikov tečie z vidieckych oblastí. Dokedy si verejnosť bude myslieť, že len vidiecke obyvateľstvo má byť zodpovedné vo vzťahu k riešeniu klimatických zmien? Zodpovednosť je na nás všetkých!  A preto urobme všetko preto a nedopusťme, aby sa zopakovala situácia aj v Levočských vrchov ako v Poloninách! A pri presadzovaní "práva na vodu" myslime na právo aj tých druhých - miestnych ľudí, ktorých korene siahajú do stáročnej histórie Levočských vrchov. Na právo na dôstojný život tam, kde sú ich korene!“, vyzýva M. Ovseník.

A dodáva, že táto téma bude jednou z kľúčových, s ktorou ÚNIA oboznámi predsedu vlády Petra Pellegriniho na avizovanom stretnutí, ktoré sa má uskutočniť v najbližších dňoch.

Jozef Marko

 

 

Naposledy zmenené: nedeľa, 26 január 2020 11:54
Prečítané: 332
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Poznámka: Kto v skutočnosti trpí schizofréniou vo vzťahu k hospodáreniu v lesoch?

Poznámka: Kto v skutočnosti trpí schizofréniou vo vzťahu k hospodáreniu v lesoch?

O čom sa píše

Nedávno komerčná televízia uviedla príspevok s ochranármi, ktorí sa vyjadrovali k hospodáreniu lesníkov v Národnom parku Poloniny titilkom, že štát trpí schizofréniou, keď...

Prečítajte si viac
Lesnícka sekcia bilancuje: peňazí je dosť na to, aby bol dostatok dobre ohodnotených taxátorov

Lesnícka sekcia bilancuje: peňazí je dosť na to, aby bol dostatok dobre…

O čom sa píše

V marcovom vydaní časopisu LES & Letokruhy bude uverejnený okrem iného aj bilancujúci príhovor generálneho riaditeľa Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva...

Prečítajte si viac
Štátni lesníci a aktivisti vysadia milión stromčekov navyše

Štátni lesníci a aktivisti vysadia milión stromčekov navyše

Aktuálne

Milión stromčekov navyše oproti pôvodnému plánu vysadí v tomto roku štátny podnik LESY SR v spolupráci s platformou Moje Slovensko...

Prečítajte si viac
Vlastníci lesov kontra štátni ochranári na Muránskej planine

Vlastníci lesov kontra štátni ochranári na Muránskej planine

Aktuálne

Štátna ochrana prírody SR doručila verejnými vyhláškami návrh dokumentácie ochrany prírody a krajiny - Projekt ochrany Národného parku Muránska planina...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk