Prihlásiť

Plochy po kalamite sa prirodzene zmladzujú

Už po dvoch rokoch od vetrovej kalamity sa na území Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAP-u popisom kalamitných plôch zaevidovalo prirodzené zmladenie lesných drevín na ploche takmer 520 hektárov.

Uvoľnenie plôch a vytvorenie podmienok pre odrastanie prirodzeného zmladenia Štátne lesy TANAP-u zabezpečili predovšetkým včasným spracovaním následkov vetrovej kalamity. „Predpokladáme, že ak by sme odstránili kalamitnú drevnú hmotu aj z tých území, kde sme na jej spracovanie od štátnej správy ochrany prírody povolenie nedostali, prirodzeného zmladenia v kalamitnom území by bolo podstatne viac,“ dodáva Ing. Ján Marhefka z odboru starostlivosti o lesy Štátnych lesov TANAP-u. V drevinovej skladbe prirodzeného zmladenia má najpočetnejšie zastúpenie smrek a jarabina, v menšej miere jedľa, borovica, smrekovec a listnaté dreviny ako jaseň, jelša, breza či osika.

Obnova kalamitného územia národného parku v správe Štátnych lesov TANAP-u bude pokračova aj v tomto roku podľa Projektu revitalizácie a obnovy kalamitného územia, ktorý kladie dôraz na prirodzenú obnovu poškodeného lesného ekosystému v kombinácii s neceloplošnou umelou obnovou. Významnú úlohu pre nástup prirodzeného zmladenia v blízkej budúcnosti bude zohráva plocha s uhodenou haluzinou a koreňovými koláčmi, ktorá zaberá značnú čas kalamitnej plochy. V rámci nej bude totiž v procese rozkladu kôp haluziny vznika ďalšia plocha pre nástup prirodzenej obnovy cieľových a prípravných drevín. Tak bude prirodzene zabezpečený vznik lesa tzv. mozaikovej štruktúry, kde sa striedajú porasty tvorené prípravnými a cieľovými drevinami s plochami, v ktorých sa dreviny nevysádzajú a v ktorých sa zatiaľ nenachádza ani prirodzené zmladenie.

„V budúcnosti bude druhové zloženie porastov čiastočne zmenené oproti obdobiu pred kalamitou. Smrek si pravdepodobne zachová najväčšie zastúpenie, pretože prevažná čas poškodeného územia sa nachádza v 5. a 6. lesnom vegetačnom stupni, t.j. v optime prirodzeného rozšírenia smreka. V budúcnosti sa však zvýši zastúpenie borovice lesnej, smrekovca opadavého či javora horského. Významné zastúpenie budú ma samozrejme aj prípravné dreviny ako breza, jelša, jarabina a osika,“ spresňuje J. Marhefka.

Po zabezpečení obnovy na kalamitných plochách a odrastení obnovených druhovo pestrých lesných porastov bude nevyhnutné prostredníctvom ďalších pestovateľských opatrení akými sú dodatočná sadba a podsadba, účelové prerezávky a prebierky, zabezpečova ich požadovanú štruktúru s cieľom vytvori podmienky pre ich nepretržitú obnovu. K tomu však bude v budúcnosti potrebná nepretržitá starostlivos. Výsledkom by mali by rôznoveké porasty, drevinovo pestré, výškovo a plošne diferencované s predispozíciou k relatívne vysokej stabilite.

(bur)

Prečítané: 513
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Kauza Pečniansky les nekončí. LESY SR a Petržalka sa odvolali

Kauza Pečniansky les nekončí. LESY SR a Petržalka sa odvolali

O čom sa píše

Štátny podnik LESY SR sa odvolal voči júnovému rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava II, kde po druhý raz neuspel v spore...

Prečítajte si viac
Mestské lesy Tisovec: z dreva by sme sotva vyžili

Mestské lesy Tisovec: z dreva by sme sotva vyžili

O čom sa píše

Zhruba o tretinu menej dreva oproti pôvodnému plánu vyťaží v roku 2019 vo svojich lesoch samospráva mesta Tisovec v okrese Rimavská...

Prečítajte si viac
Na Slovensku sa v minulom roku spálilo menej drevnej biomasy

Na Slovensku sa v minulom roku spálilo menej drevnej biomasy

O čom sa píše

Ako sa uvádza v Správe o lesnom hospodárstve v SR za rok 2018, teda v Zelenej správe, celková spotreba tuhej...

Prečítajte si viac
Predaj dreva na Slovensku v minulom roku vzrástol

Predaj dreva na Slovensku v minulom roku vzrástol

O čom sa píše

Na internetovej stránke Energie-portal.sk je publikovaná informácia o minuloročnom predaji dreva na Slovensku. Autor čerpal so Zelenej správy za rok 2018...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk