Prihlásiť

Plochy po kalamite sa prirodzene zmladzujú

Už po dvoch rokoch od vetrovej kalamity sa na území Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAP-u popisom kalamitných plôch zaevidovalo prirodzené zmladenie lesných drevín na ploche takmer 520 hektárov.

Uvoľnenie plôch a vytvorenie podmienok pre odrastanie prirodzeného zmladenia Štátne lesy TANAP-u zabezpečili predovšetkým včasným spracovaním následkov vetrovej kalamity. „Predpokladáme, že ak by sme odstránili kalamitnú drevnú hmotu aj z tých území, kde sme na jej spracovanie od štátnej správy ochrany prírody povolenie nedostali, prirodzeného zmladenia v kalamitnom území by bolo podstatne viac,“ dodáva Ing. Ján Marhefka z odboru starostlivosti o lesy Štátnych lesov TANAP-u. V drevinovej skladbe prirodzeného zmladenia má najpočetnejšie zastúpenie smrek a jarabina, v menšej miere jedľa, borovica, smrekovec a listnaté dreviny ako jaseň, jelša, breza či osika.

Obnova kalamitného územia národného parku v správe Štátnych lesov TANAP-u bude pokračova aj v tomto roku podľa Projektu revitalizácie a obnovy kalamitného územia, ktorý kladie dôraz na prirodzenú obnovu poškodeného lesného ekosystému v kombinácii s neceloplošnou umelou obnovou. Významnú úlohu pre nástup prirodzeného zmladenia v blízkej budúcnosti bude zohráva plocha s uhodenou haluzinou a koreňovými koláčmi, ktorá zaberá značnú čas kalamitnej plochy. V rámci nej bude totiž v procese rozkladu kôp haluziny vznika ďalšia plocha pre nástup prirodzenej obnovy cieľových a prípravných drevín. Tak bude prirodzene zabezpečený vznik lesa tzv. mozaikovej štruktúry, kde sa striedajú porasty tvorené prípravnými a cieľovými drevinami s plochami, v ktorých sa dreviny nevysádzajú a v ktorých sa zatiaľ nenachádza ani prirodzené zmladenie.

„V budúcnosti bude druhové zloženie porastov čiastočne zmenené oproti obdobiu pred kalamitou. Smrek si pravdepodobne zachová najväčšie zastúpenie, pretože prevažná čas poškodeného územia sa nachádza v 5. a 6. lesnom vegetačnom stupni, t.j. v optime prirodzeného rozšírenia smreka. V budúcnosti sa však zvýši zastúpenie borovice lesnej, smrekovca opadavého či javora horského. Významné zastúpenie budú ma samozrejme aj prípravné dreviny ako breza, jelša, jarabina a osika,“ spresňuje J. Marhefka.

Po zabezpečení obnovy na kalamitných plochách a odrastení obnovených druhovo pestrých lesných porastov bude nevyhnutné prostredníctvom ďalších pestovateľských opatrení akými sú dodatočná sadba a podsadba, účelové prerezávky a prebierky, zabezpečova ich požadovanú štruktúru s cieľom vytvori podmienky pre ich nepretržitú obnovu. K tomu však bude v budúcnosti potrebná nepretržitá starostlivos. Výsledkom by mali by rôznoveké porasty, drevinovo pestré, výškovo a plošne diferencované s predispozíciou k relatívne vysokej stabilite.

(bur)

Prečítané: 563
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac
Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Aktuálne

Na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre Slovensko vystúpil na námestí vo Zvolene aj Ing. Boris Greguška, PhD., predseda Fóra o lesoch...

Prečítajte si viac
Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na pomoc lesom

Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na…

Aktuálne

Sobota 18. januára bola dňom celoslovenského stretnutia slovenských lesníkov. Po roku sa opäť stretli na zvolenskom námestí, tentokrát s hlavným posolstvom...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk