Prihlásiť

Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

Mestské lesy Bratislava odstránia v lese Sitina v katastri Karlovej Vsi približne 300 suchých stromov, ktoré ohrozujú návštevníkov lesoparku. Mestská časť o tom informuje na svojej webovej stránke a informáciu zverejnil aj spravodajský portál www.dnes24.sk Zaujímavosťou je, že bratislavské mestské lesy budú organizovať obhliadku týchto stromov, na ktorej sa bude môcť zúčastniť aj verejnosť. Lesníci v hlavnom meste teda nenechávajú nič na náhodu a týmto spôsobom chcú eliminovať prípadné nesúhlasné podnety občanov s plánovaným výrubom stromov.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

„S pílením začneme po ukončení vegetačného obdobia v novembri až decembri. Zmiznú najmä tie stromy, ktoré rastú pozdĺž častejšie využívaných chodníkov. Stromy vzdialenejšie od chodníkov sa píliť nebudú,“ potvrdil riaditeľ Mestských lesov Bratislava Matej Dobšovič.

Plánovaný počet suchých stromov tvorí jedno percento celkového počtu stromov na Sitine. Veľkú väčšinu stromov ponechajú v lese. Dôvodom je, že suché stromy sú použiteľné len ako palivo, ich spálením sa však do atmosféry uvoľní veľké množstvo oxidu uhličitého, ktorý stromy za svoj život odčerpali z atmosféry.

Napríklad storočný dub obsahuje toľko uhlíka, že spálením jeho dreva sa uvoľní až 5 ton plynného oxidu uhličitého. „Aby bol tento negatívny efekt minimalizovaný, vyvezieme len tie stromy, ktoré sa vypília pozdĺž lesných ciest prejazdných nákladným autom,“ doplnil informáciu M. Dobšovič.

Prečítané: 196
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Glosa: 30 rokov po. Zmena totality?

Glosa: 30 rokov po. Zmena totality?

Aktuálne

Verte mi, tieto riadky sa mi nepíšu ľahko. Ale hovorím si, že pravda nie je hriech a kedy, ak nie dnes...

Prečítajte si viac
Bývalý ekologický aktivista viní z povodní lesníkov. Vedci argumentujú inak - odborne

Bývalý ekologický aktivista viní z povodní lesníkov. Vedci argumentujú inak - odborne

O čom sa píše

„Intenzívne zrážky spôsobujú povodne. To je normálne. Klimatická zmena zvyšuje frekvenciu výskytu extrémnych zrážok. Aj to už vieme. Súčasné povodne...

Prečítajte si viac
V Rumunsku zabili pri práci dvoch lesníkov

V Rumunsku zabili pri práci dvoch lesníkov

O čom sa píše

Najskôr sa v našej verejnoprávnej televízii objavila zmienka o tom, že v Rumunsku zabili pri kontrole výrubu dvoch ľudí. Vzápätí sa chytil tejto...

Prečítajte si viac
Názor: Nikto nesmie stáť bokom

Názor: Nikto nesmie stáť bokom

O čom sa píše

Ad: „Ochrana vlastníckych práv lesomajiteľov – budú bojovať do posledného eura“, Les & Letokruhy, október 2019 Nikto nesmie stáť bokom, anglicky...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk