Prihlásiť

Píla zhorela, projekty pokračujú

Nemecký Rettenmeier robí všetko pre to, aby požiar jeho plány neprekazil.

Keď pred ôsmimi rokmi nemecká piliarska rodina Rettenmeierovcov kupovala Liptovskú drevársku fabriku, získala obyčajnú malú pílu v Liptovskom Hrádku, ktorá na zastaraných technológiách porezala pár desiatok tisíc kubíkov ihličnatého dreva ročne. No Nemcom sa na Slovensku zapáčilo. Do vynovenia a rozširovania fabriky postupne vložili vyše miliardy korún a rýchlo sa mohli pochváli, že ich nová podtatranská spoločnos nazvaná Rettenmeier Tatra Timber je jediná vysokokapacitná píla v krajine. Vlani porezala pol milióna kubíkov dreva, čo je takmer desatina celoslovenských ažieb tejto suroviny. Rettenmeier sa tak s minuloročnými dvojmiliardovými tržbami zaradil medzi kľúčové firmy drevospracujúceho priemyslu Slovenska. Predminulý víkend firmu zasiahlo niečo, pred čím ju neuchránili ani tie najlepšie hospodárske výsledky či silné pozície na trhu. Píla zhorela.

NEČAKANÉ ŠKODY

Rozsiahly požiar zasiahol spoločnos Rettenmeier Tatra Timber len dva dni po výbuchu nováckeho vojenského podniku na likvidáciu munície. Oheň v Liptove nikoho vážnejšie nezranil, no v drevárskom areáli nedal požiarnikom šancu. Veľkú čas hál i technológií zničil úplne.

Príčinu požiaru zatiaľ nevyšetrili, dokonca nie sú spresnené ani priame škody investora. Rádovo ide o stámilióny. Živel spôsobil vlastníkom o to väčšie problémy, že zhorela rozhodujúca výrobná súčas podniku - píla. Všetky nadväzujúce výroby šalovacích dielcov pre stavebníkov aj regálových a nábytkárskych platní pre nábytkárov museli odrazu zasta. Ostali bez reziva. A tak bolo pre firmu šastie, že okrem nevyhnutného poistenia priamych škôd z požiaru mala poistené aj ujdené zisky zo zastavenia výroby. "Poistení sme boli, ale aj tak je to obrovská škoda. V podstate nám zhorelo srdce fabriky a my sme v situácii, ako keď sme pred rokmi začali závod budova," hovorí Milan Benco, konateľ slovenskej dcéry. Slovenskú firmu Nemcom riadi a rozvíja od ich vstupu na tunajší trh. A je aj minoritný spoluvlastník. Pre neho je táto podtatranská fabrika jediný biznis, takže to berie dos osobne. No ako vyplynulo z minulotýždňovej rýchlej návštevy nemeckých vlastníkov, aj pre nich je to dos veľká záaž. Vlastnia ďalšie drevárske fabriky v Nemecku či Lotyšsku, ale s takto rozsiahlou škodou sa nikdy nestretli.

M. Benco zdôrazňuje, že nemecký vlastník chce v Liptovskom Hrádku všetko čo najrýchlejšie obnovi. "Píla sa znova vybuduje v takom rozsahu, ako to bolo doteraz. Opä budeme najväčší spracovateľ ihličnatého piliarskeho dreva v krajine," tvrdí.

NUTNÉ PROVIZÓRIUM

Kým pílu nepostavia, čo môže trva niekoľko mesiacov, stojí pred manažmentom slovenského Rettenmeieru náročná úloha. Zachova výrobu šalovacích dielcov i nábytkárskych platní na nákupoch reziva od cudzích píl. Je jasné, že zastavi produkciu by znamenalo strati odberateľov. "Výrobu nezastavíme," hovorí M. Benco. Takže podľa neho sa 350 zamestnancov fabriky o prácu bᝠnemusí. Riaditeľ už hľadá slovenských dodávateľov, ktorí budú ochotní doda rezivo. Jeho uistenie o pokračujúcej výrobe platí aj pre ďalšiu stovku zamestnancov v menšej slovenskej dcére Nemcov - Rettenmeier Polomka Timber. Tú investor vytvoril pri Brezne koncom roku 2004, po tom, čo kúpil tamojší drevokombinát Nová Horehronská. Aj v tejto menšej dcére Nemci vyrábajú nábytkárske platne, ale píla tam nie je a rezivo sa tam doteraz vozilo z Liptovského Hrádku. Aj tento podnik teda bude na čas odkázaný na dosky od iných.

V hre je dovoz z iných píl materského Rettenmeieru z Nemecka či Lotyšska, čo už firma aj rozbehla. Prevoz dosiek na veľké vzdialenosti je síce drahá záchrana, ale ako pokračuje M. Benco, lacné to nebude ani na Slovensku. Veď aj tunajšie menšie píly veľkému podtatranskému podniku teraz pomôžu, iba keď sa im to poriadne oplatí.

DREVO SI PODRŽIA

Okrem odberateľov nechce Rettenmeier strati ani dodávateľov surového dreva. Boj o smrekové piliarske drevo medzi množstvom slovenských píl pokračuje. Ak by podtatranský líder z nákupu vypadol, bola by to voda na mlyn konkurentom. Nemci preto v nákupe nepoľavujú. "Rettenmeier nás už informoval, že aj po nedávnej havárii chce od nás drevo odobera v pôvodne kontrahovaných objemoch," potvrdzuje Peter Gogola, hovorca štátnych Lesov SR, ktoré ovládajú dve tretiny slovenského trhu s drevom. Poľavenie v nákupoch surového dreva odmieta aj M. Benco. "Stále ho chceme získa čo najviac. Vytvoríme si zásoby, ktoré spracujeme, až keď budeme ma vlastnú pílu," hovorí.

Rettenmeier pokračuje aj vo výstavbe elektrárne na biomasu. Rastie práve v postihnutom liptovskohrádockom areáli. "Projekt za niekoľko stoviek miliónov korún požiar nijako nemení," pokračuje M. Benco. Kvôli chýbajúcej píle Nemci na Slovensku na čas pribrzdia produkciu. Ale špičku slovenského drevospracujúceho priemyslu sa opusti nechystajú. Naopak. Vďaka novým investíciám chcú by ešte silnejší.

(Ivan Haluza, Trend, 15.3.2007)

Prečítané: 772
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

V lesoch riziko požiarov. Ich vlastníci a obhospodarovatelia musia hliadkovať a plniť si aj ďalšie povinnosti

V lesoch riziko požiarov. Ich vlastníci a obhospodarovatelia musia hliadkovať a plniť…

Aktuálne

Je tu jar, zvýšené riziko vzniku požiarov na lesných pozemkoch a povinnosť ich vlastníkov a obhospodarovateľov zabezpečiť hliadkovanie a mať pripravené protipožiarne...

Prečítajte si viac
Poznámka: Na sociálnych sieťach za málo peňazí veľa muziky

Poznámka: Na sociálnych sieťach za málo peňazí veľa muziky

Aktuálne

V marcovej relácii Halali bola odvysielaná reportáž o cieľoch a aktivitách odbornej platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska, v ktorej sa vyjadrili na kameru koordinátori...

Prečítajte si viac
Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Aktuálne

Národné lesnícke centrum vo Zvolene, ktoré zabezpečuje pre lesné hospodárstvo komplexné služby a činnosti vo vede, výskume, vývoji, poradenstve, ďalšom vzdelávaní...

Prečítajte si viac
História: Rozvrat alebo svornosť

História: Rozvrat alebo svornosť

O čom sa píše

Náš spolupracovník Ing. Juraj Krišta, vedúci Lesnej správy Sedliská na Odštepnom závode Vranov nad Topľou š. p. LESY SR je...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk