Prihlásiť

Odpredaj odstrelu poľovnej zveri sa v štátnych revíroch podľa Lesov SR osvedčil

Nový model starostlivosti o poľovné revíry sa podľa štátneho podniku LESY SR osvedčil. Spočíva v odpredaji odstrelu poľovnej zveri a vlani priniesol štátnemu podniku výnos 996 000 eur, kým rok predtým to bolo 391 000 eur. Agentúru SITA o tom v piatok informoval hovorca š. p. LESY SR Pavel Machava.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Na stránke WebNoviny.sk agentúra SITA ďalej uvádza, že kým v roku 2017 sa priemerná cena za prenájom poľovných pozemkov na území Slovenskej republiky pohybovala v rozmedzí od 0,87 do 1,91 eura za hektár za rok, priemerná cena štátneho podniku LESY SR za odpredaj odstrelu je dnes za hektár viac ako päťnásobne vyššia. Vo vybraných poľovných revíroch predali LESY SR odstrel zveri za priemernú cenu 11,48 eura na jeden hektár na rok. Novým modelom starostlivosti o revíry sa v dlhodobom horizonte podľa štátneho podniku zabezpečí úprava pohlavnej a vekovej štruktúry všetkých druhov zveri.

„Premnoženie zveri, ktorá neváha pre potravu navštíviť aj miestne sídliská, je dôsledkom nedostatočnej starostlivosti o poľovnícke revíry. Odpredaj odstrelu nám umožňuje nielen efektívnejšie hospodáriť s revírmi ale, čo je najdôležitejšie z pohľadu bezpečností ľudí, kontrolovať stav zveri a starostlivosť poľovníkov o revíry,“ vysvetlil pre agentúru SITA generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Marian Staník.

Aktuálne zmluvy na odpredaj odstrelu podľa štátneho podniku komplexne riešia postavenie a rozvoj poľovníctva, zabezpečujú trvalo udržateľnú ochranu a využívanie voľne žijúcej zveri a zachovanie genofondu pre budúce generácie. Žiadatelia o odstrel totiž musia spĺňať náročné kritériá, ktoré vyhodnocuje odborná komisia. Úspešní uchádzači napríklad zabezpečujú starostlivosť o poľovné revíry na vlastné náklady. Ich úlohou je starať sa o zver, ako aj zveľaďovať poľovnícke zariadenia. Všetky tieto aktivity pritom konajú v úzkej spolupráci so zamestnancami LESOV SR.

„Počas celej doby platnosti zmlúv na odpredaj odstrelu teda možno očakávať trvalé ekonomické výsledky. Odpredaj odstrelu zabezpečuje stály priestor na aktívny manažment poľovných revírov s prihliadnutím na celospoločenské požiadavky pri realizácii výkonu práva poľovníctva a ochrane zveri v súčasnej dobe,“ dodal M. Staník. Víziou štátneho podniku LESY SR je trvalo udržateľný rozvoj poľovných revírov, ktorý spočíva v rovnováhe medzi zabezpečením požadovaných chovateľských cieľov a reguláciou zveri.

Odpredaj odstrelu je realizovaný vo vybraných poľovných revíroch na základe schválenej metodiky s implementáciou odporúčaných postupov vo vládou schválenej Koncepcii rozvoja poľovníctva na Slovensku. LESY SR mali ku 31. decembru 2019 v užívaní celkovo 130 poľovných revírov. V 59 poľovných revíroch LESY SR už zrealizovali nový model starostlivosti spôsobom odpredaja poľovnej zveri. Odpredaj lovu bude pokračovať aj v budúcnosti, čo bude pre podnik znamenať vyššie výnosy.

Prečítané: 619
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

V lesoch riziko požiarov. Ich vlastníci a obhospodarovatelia musia hliadkovať a plniť si aj ďalšie povinnosti

V lesoch riziko požiarov. Ich vlastníci a obhospodarovatelia musia hliadkovať a plniť…

Aktuálne

Je tu jar, zvýšené riziko vzniku požiarov na lesných pozemkoch a povinnosť ich vlastníkov a obhospodarovateľov zabezpečiť hliadkovanie a mať pripravené protipožiarne...

Prečítajte si viac
Poznámka: Na sociálnych sieťach za málo peňazí veľa muziky

Poznámka: Na sociálnych sieťach za málo peňazí veľa muziky

Aktuálne

V marcovej relácii Halali bola odvysielaná reportáž o cieľoch a aktivitách odbornej platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska, v ktorej sa vyjadrili na kameru koordinátori...

Prečítajte si viac
Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Aktuálne

Národné lesnícke centrum vo Zvolene, ktoré zabezpečuje pre lesné hospodárstvo komplexné služby a činnosti vo vede, výskume, vývoji, poradenstve, ďalšom vzdelávaní...

Prečítajte si viac
História: Rozvrat alebo svornosť

História: Rozvrat alebo svornosť

O čom sa píše

Náš spolupracovník Ing. Juraj Krišta, vedúci Lesnej správy Sedliská na Odštepnom závode Vranov nad Topľou š. p. LESY SR je...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk