Prihlásiť

Odovzdali jedľový veniec

Podobne ako poľnohospodári v auguste oslavujú dožinkami úspešnú žatvu, lesníci v máji odovzdaním jedľového venca oslávili tradičným spôsobom koniec jarného zalesňovania.

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

V Hrhove (okres Rožňava) lesníci priblížili verejnosti obyčaje a zvyky z lesníckeho prostredia a zároveň zverejnili aktuálne informácie o jarnom zalesňovaní na území štátneho podniku. Súčasťou bolo aj slávnostné vyhlásenie 49. významného lesníckeho miesta Hrhovské (ne)spustnuté stráne.

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky, inšpirovaný aktivitou UNESCO a medzinárodným programom ochrany svetového dedičstva, vytvára od roku 2007 sieť významných lesníckych miest. Na území Slovenskej republiky mapuje, obnovuje, ochraňuje a zviditeľňuje mimoriadne hodnotné lesnícke lokality ako súčasť prírodného a kultúrneho dedičstva národa. Vzdáva česť nielen bohatej lesníckej histórii, ale aj výnimočným lesníckym počinom, za ktorými môžeme vidieť neobyčajnú ľudskú snahu a um.
Jedným takým miestom sú práve lesy nad Hrhovom. Tieto lesy rastúce na vápencovom masíve Slovenského krasu neboli vždy krásne zelené ako ich poznáme dnes. Na prvý pohľad obyčajný les v sebe skrýva minulosť plnú nevšedného lesníckeho úsilia. Stromy a ostatnú zeleň na spustnuté stráne vrátila v minulosti výbušnina a nezlomná snaha lesníkov napomôcť prírode a prinavrátiť späť život.
„Základným princípom lesného hospodárstva na Slovensku je zabezpečenie trvalosti existencie lesa na danom území. To sa v tomto jarnom období realizuje aj zalesňovaním. Výsadbou sadeníc lesných drevín sa obnovujú najmä lesné plochy, kde les podľahol kalamitám, nepriaznivému počasiu či škodlivému hmyzu." povedal generálny riaditeľ štátneho podniku Ing. Marian Staník.
Slovenská republika sa svojou lesnatosťou 41 percent zaraďuje medzi európske krajiny s najvyšším podielom lesov. „Svedčí to o poctivom a erudovanom prístupe lesníkov k obhospodarovaniu lesa v duchu trvalo udržateľného rozvoja a zachovania ekologickej stability" dodáva generálny riaditeľ.

 

Prečítané: 265
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Tlačovka len pre „vyvolených“?

Tlačovka len pre „vyvolených“?

Aktuálne

V piatok 19. októbra sa v Banskej Bystrici uskutočnila tlačová konferencia Štátnej ochrana prírody (ŠOP) SR. Generálny riaditeľ ŠOP SR...

Prečítajte si viac
Na pamiatku obetí leteckej havárie

Na pamiatku obetí leteckej havárie

O čom sa píše

Vojenské lesy a majetky, š.p., obnovujú pietne miesto na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce.

Prečítajte si viac
Spolupráca má tradíciu a pokračuje

Spolupráca má tradíciu a pokračuje

O čom sa píše

Slovenskí a českí lesníci si na Sliači a v Čiernom Balogu pripomenuli 100. výročie vzniku Česko-Slovenska historicky najväčším stretnutím a...

Prečítajte si viac
Lesníci upozorňujú turistov

Lesníci upozorňujú turistov

O čom sa píše

V Doline Kežmarskej Bielej vody v TANAP-e rátajte s obchádzkou.

Prečítajte si viac

11°C

SR - aktuálne počasie

Přev.zataženo

Vlhkosť: 59%

Vietor: 30.58 km/h

  • 21 Okt 2018 12°C 7°C
  • 22 Okt 2018 14°C 5°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk