Prihlásiť

Odovzdali jedľový veniec

Podobne ako poľnohospodári v auguste oslavujú dožinkami úspešnú žatvu, lesníci v máji odovzdaním jedľového venca oslávili tradičným spôsobom koniec jarného zalesňovania.

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

V Hrhove (okres Rožňava) lesníci priblížili verejnosti obyčaje a zvyky z lesníckeho prostredia a zároveň zverejnili aktuálne informácie o jarnom zalesňovaní na území štátneho podniku. Súčasťou bolo aj slávnostné vyhlásenie 49. významného lesníckeho miesta Hrhovské (ne)spustnuté stráne.

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky, inšpirovaný aktivitou UNESCO a medzinárodným programom ochrany svetového dedičstva, vytvára od roku 2007 sieť významných lesníckych miest. Na území Slovenskej republiky mapuje, obnovuje, ochraňuje a zviditeľňuje mimoriadne hodnotné lesnícke lokality ako súčasť prírodného a kultúrneho dedičstva národa. Vzdáva česť nielen bohatej lesníckej histórii, ale aj výnimočným lesníckym počinom, za ktorými môžeme vidieť neobyčajnú ľudskú snahu a um.
Jedným takým miestom sú práve lesy nad Hrhovom. Tieto lesy rastúce na vápencovom masíve Slovenského krasu neboli vždy krásne zelené ako ich poznáme dnes. Na prvý pohľad obyčajný les v sebe skrýva minulosť plnú nevšedného lesníckeho úsilia. Stromy a ostatnú zeleň na spustnuté stráne vrátila v minulosti výbušnina a nezlomná snaha lesníkov napomôcť prírode a prinavrátiť späť život.
„Základným princípom lesného hospodárstva na Slovensku je zabezpečenie trvalosti existencie lesa na danom území. To sa v tomto jarnom období realizuje aj zalesňovaním. Výsadbou sadeníc lesných drevín sa obnovujú najmä lesné plochy, kde les podľahol kalamitám, nepriaznivému počasiu či škodlivému hmyzu." povedal generálny riaditeľ štátneho podniku Ing. Marian Staník.
Slovenská republika sa svojou lesnatosťou 41 percent zaraďuje medzi európske krajiny s najvyšším podielom lesov. „Svedčí to o poctivom a erudovanom prístupe lesníkov k obhospodarovaniu lesa v duchu trvalo udržateľného rozvoja a zachovania ekologickej stability" dodáva generálny riaditeľ.

 

Prečítané: 346
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

LES & Letokruhy JANUÁR 2019

LES & Letokruhy JANUÁR 2019

Aktuálne

Vychádza časopis LES & LETOKRUHY JANUÁR 2019, kliknite na odkaz a dozviete sa viac o jeho obsahu.

Prečítajte si viac
Poďte s nami do lesa v RTVS

Poďte s nami do lesa v RTVS

Aktuálne

V najbližších dňoch odvysiela verejnoprávna RTVS niekoľko krátkych televíznych dokumentov zo série nazvanej Poďte s nami do lesa. Ich spracovanie...

Prečítajte si viac
Nová ucelená štúdia z LVÚ NLC

Nová ucelená štúdia z LVÚ NLC

Aktuálne

Ing. Ladislav Kulla, PhD. z Odboru lesníckej politiky, ekonomiky a manažmentu lesa na Lesníckom výskumnom ústave  Národného lesníckeho centra vo Zvolene...

Prečítajte si viac

Komentár: Vidieť a byť videný

Aktuálne

Poľovníci vedia, že jedno zo základných pravidiel bezpečnej a úspešnej poľovačky znie – vidieť a byť videný. Je to zásada...

Prečítajte si viac

-2°C

SR - aktuálne počasie

Jasno

Vlhkosť: 80%

Vietor: 27.36 km/h

  • 03 Jan 2019 0°C -3°C
  • 04 Jan 2019 0°C -2°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk