Prihlásiť

Obmedzenie pre spracovanie kalamity

Návštevníkov Jánskej doliny zastavia značky zakazujúce vstup.

Doporučený Obmedzenie pre spracovanie kalamity

Tamojšie lesy obhospodaruje hybský urbár, ktorý začal s ťažbou kalamitného dreva. Informujú o o tom MY Turčianske noviny. Jánske lesy postihla v januári vetrová kalamita. Zákaz vstupu platí od Stanišovskej jaskyne po lokalitu pod Bystrou, úsek využívajú turisti aj cyklisti ako značkovanú trasu. Platí každý pracovný deň vrátane dní pracovného pokoja. Výnimkou zostanú iba nedele, keď pilčíci nebudú pracovať. Zákaz vstupu do doliny platí do 23. júna. Informujú o tom aj tabule, ktoré urbár osadil aj priamo v doline. Jánskou dolinou vedie jedna z najobľúbenejších cyklotrás v Liptove, cez Svidovské sedlo prechádzajú ľudia do Malužinej alebo naopak. Dolinou vedie aj jedna z prístupových trás na hrebeň Nízkych Tatier a Chatu M. R. Štefánika. Do leta sa turisti budú musieť zaobísť bez nich, alebo vyraziť na výlet v nedeľu.

Zákaz vstupu vydal na žiadosť hybského urbára Pozemkový a lesný odbor liptovskomikulášskeho okresného úradu. Oficiálne platí od 9. apríla.
„Vetrová kalamita sa vyskytuje v blízkosti lesnej cesty a je nebezpečenstvo stretu turistov a cyklistov s motorovými vozidlami, ktoré približujú a odvážajú drevnú hmotu v okolí údolnej lesnej cesty v Jánskej doline," vysvetlili hybskí urbárnici v žiadosti, s ktorou sa obrátili na lesný odbor.
Kalamita sa nachádza na ploche približne 10 hektárov v technologicky nesprístupnených lesných porastoch, predovšetkým v blízkosti dolinovej lesnej cesty v Jánskej doline.
„Na jej spracovanie je potrebné použiť lanové systémy, umiestnili a ukotvili ich blízko frekventovanej cesty. Hrozí riziko stretu turistov s týmito lanovkami," píše sa vo vyhláške, ktorú vydal liptovskomikulášskyúrad. Predseda Pozemkového spoločenstva Ján Bukovinský povedal, že takéto opatrenie zavádzajú v Jánskej doline prvý raz.
„Tam, kde bude treba, dôjde k natiahnutiu lán aj ponad cestu. Vyťažené drevo budú zvážať nákladné autá. Jánska dolina je hojne navštevovaná najmä cyklistami, vedie ňou nová cesta a skutočne sa bojíme toho, že by mohlo dôjsť k úrazu," vysvetlil. Pokiaľ urbár kalamitu spracuje skôr, zákazové značky z doliny odstráni a povolí verejnosti vstup.

 

Prečítané: 1059
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Reakcia: Ďalší úspešný príklad boja s vodou na lesných cestách

Reakcia: Ďalší úspešný príklad boja s vodou na lesných cestách

O čom sa píše

Náš čitateľ Branislav Stankoviansky zareagoval na inšpirujúci príklad použitia odrážok z betónových podvalov, ktoré začali úspešne používať košickí mestskí lesníci z...

Prečítajte si viac
Odborná platforma lesníkov a spracovateľov dreva apeluje na politikov, aby sa zaoberali Európskou zelenou dohodou

Odborná platforma lesníkov a spracovateľov dreva apeluje na politikov, aby sa zaoberali…

Aktuálne

Odborná platforma ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA považuje zamýšľaný presun agendy lesného hospodárstva z pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pod gesciu...

Prečítajte si viac
Volanie po férovom obchode s drevom

Volanie po férovom obchode s drevom

O čom sa píše

Malí a strední spracovatelia dreva dúfajú, že v štátnom podniku LESY SR začnú platiť férové kritériá v obchode s drevom...

Prečítajte si viac
Dobrý nápad: betónové odrážky v košických mestských lesoch

Dobrý nápad: betónové odrážky v košických mestských lesoch

O čom sa píše

Všetci lesní hospodári veľmi dobre vedia, že voda je najväčšou pliagou pre lesné cesty. Preto sa snažia odvádzať pozdĺžne tečúcu...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk