Prihlásiť

Obmedzenie pre spracovanie kalamity

Návštevníkov Jánskej doliny zastavia značky zakazujúce vstup.

Doporučený Obmedzenie pre spracovanie kalamity

Tamojšie lesy obhospodaruje hybský urbár, ktorý začal s ťažbou kalamitného dreva. Informujú o o tom MY Turčianske noviny. Jánske lesy postihla v januári vetrová kalamita. Zákaz vstupu platí od Stanišovskej jaskyne po lokalitu pod Bystrou, úsek využívajú turisti aj cyklisti ako značkovanú trasu. Platí každý pracovný deň vrátane dní pracovného pokoja. Výnimkou zostanú iba nedele, keď pilčíci nebudú pracovať. Zákaz vstupu do doliny platí do 23. júna. Informujú o tom aj tabule, ktoré urbár osadil aj priamo v doline. Jánskou dolinou vedie jedna z najobľúbenejších cyklotrás v Liptove, cez Svidovské sedlo prechádzajú ľudia do Malužinej alebo naopak. Dolinou vedie aj jedna z prístupových trás na hrebeň Nízkych Tatier a Chatu M. R. Štefánika. Do leta sa turisti budú musieť zaobísť bez nich, alebo vyraziť na výlet v nedeľu.

Zákaz vstupu vydal na žiadosť hybského urbára Pozemkový a lesný odbor liptovskomikulášskeho okresného úradu. Oficiálne platí od 9. apríla.
„Vetrová kalamita sa vyskytuje v blízkosti lesnej cesty a je nebezpečenstvo stretu turistov a cyklistov s motorovými vozidlami, ktoré približujú a odvážajú drevnú hmotu v okolí údolnej lesnej cesty v Jánskej doline," vysvetlili hybskí urbárnici v žiadosti, s ktorou sa obrátili na lesný odbor.
Kalamita sa nachádza na ploche približne 10 hektárov v technologicky nesprístupnených lesných porastoch, predovšetkým v blízkosti dolinovej lesnej cesty v Jánskej doline.
„Na jej spracovanie je potrebné použiť lanové systémy, umiestnili a ukotvili ich blízko frekventovanej cesty. Hrozí riziko stretu turistov s týmito lanovkami," píše sa vo vyhláške, ktorú vydal liptovskomikulášskyúrad. Predseda Pozemkového spoločenstva Ján Bukovinský povedal, že takéto opatrenie zavádzajú v Jánskej doline prvý raz.
„Tam, kde bude treba, dôjde k natiahnutiu lán aj ponad cestu. Vyťažené drevo budú zvážať nákladné autá. Jánska dolina je hojne navštevovaná najmä cyklistami, vedie ňou nová cesta a skutočne sa bojíme toho, že by mohlo dôjsť k úrazu," vysvetlil. Pokiaľ urbár kalamitu spracuje skôr, zákazové značky z doliny odstráni a povolí verejnosti vstup.

 

Prečítané: 990
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Rebríček škodcov lesa: 1. lykožrút, 2. vietor a 3. sucho

Rebríček škodcov lesa: 1. lykožrút, 2. vietor a 3. sucho

O čom sa píše

Podľa Zelenej správy bolo v roku 2018 v dôsledku škodlivých činiteľov poškodených až 5,56 miliónov m3 dreva. Škodcom číslo jeden...

Prečítajte si viac
Alma mater slovenských lesníkov a drevárov patrí medzi sedem najlepších univerzít u nás a je jedinečná

Alma mater slovenských lesníkov a drevárov patrí medzi sedem najlepších univerzít u…

Aktuálne

Dizajnérske ateliéry, 3D jaskyne a laboratóriá si dnes mohli prezrieť záujemcovia o štúdium na Technickej univerzite vo Zvolene (TUZVO). Dňom...

Prečítajte si viac
Lesy, politické strany a parlamentné voľby

Lesy, politické strany a parlamentné voľby

Aktuálne

Pred voľbami do Národnej rady SR určite zaujíma lesníkov, majiteľov lesov a spracovateľov dreva, ako politické strany, ktoré sa uchádzajú o hlasy...

Prečítajte si viac
ZMOS zisťuje postoje samospráv ku mestským a obecným lesom

ZMOS zisťuje postoje samospráv ku mestským a obecným lesom

Aktuálne

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) rozširuje portfólio svojich prieskumných aktivít aj o oblasť komunálnych, teda mestských a obecných lesov. "Na reprezentatívnej vzorke...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk