Prihlásiť

O tatranskú receptúru sa zaujímajú ďalšie národné parky

Štátne lesy TANAP-u), ktoré na území Vysokých Tatier a Pienin vykonávajú starostlivos o živočíšstvo, vyvinuli pre potreby zimného prikrmovania divej zveri špeciálnu receptúru.

Na jej uvedení do praxe má najväčší podiel Pavol Časnocha. Tatranci novej receptúre podľa jej zloženia dali latinsko-slovenský názov Fytodendromasa. Podstata novinky spočíva v prevahe prirodzených lesných materiálov v zložení krmiva. “Či to už je to ihličie, kôra, naklíčená mladina listnatých stromov, tieto prirodzené lesné materiály musia tvori väčšinu. Divú zver nemá zmyslel napcháva kalorickými bombami ako sú kukurica a iné poľnohospodárske plodiny. Aj keď aj tie sa za určitých extrémnych podmienok môžu zís,“ vysvetlil zoológ ŠL TANAP-u Jozef Kováč (na snímke vpravo).

Ďalším pravidlom, ktoré zabezpečuje rovnováhu množstva zveri a výživnosti územia, je 40-percentná hranica prikrmovania. “Zvyšok potravy si musí zver zaobstara už vlastnými silami,“ doplnil J. Kováč. Ten prezradil že o metódu fytodendromasy prejavujú záujem ich kolegovia z lesných podnikov a národných parkov v ostatných kútoch Slovenska. Nezanedbateľnou výhodou nového postupu je takisto ochrana novovysadzovaného lesa po vetrovej kalamite. Stáda jelenej a srnčej zveri majú pri zložení krmiva menšiu motiváciu obhrýza mladé stromčeky.

ŠL TANAP-u tentoraz vďaka miernejšej zime očakávajú nižší úhyn raticovej zveri (jelene, srnce, diviaky, kamzíky - pozn. redakcie). “Minulý rok, keď bola tuhá zima, boli straty vysoké. Zaznamenali sme úhyn okolo 100 kusov, z toho 80 percent strhli vlci,“ uviedol vedúci ochranného obvodu Tatranská Javorina Ján Slivinský. Keď je veľa snehu, srnčia a jelenia zver sa prepadáva, šance vlkov ju dolapi niekoľkonásobne stúpajú.

V roku 2006 žilo na území Tatranského a Pieninského národného parku v správe štátu 620 kusov jelenej a 239 srnčej zveri, 118 diviakov, 40 medveďov, 23 vlkov, 33 rysov. Zo vzácneho vtáctva lesníci narátali 103 hlucháňov, 297 jariabkov a 28 tetrovov.

(Tatranský denník KORZÁR, 24.2.2007)

Prečítané: 660
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Memorandum o bratislavských prímestských lesoch: vedecké fakty majú dostať prednosť pred neodbornými emóciami

Memorandum o bratislavských prímestských lesoch: vedecké fakty majú dostať prednosť pred neodbornými…

Aktuálne

Starostlivosť o prímestské lesy Bratislavy, ktoré obhospodaruje štátny podnik LESY SR, sa zmení. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Hlavné mesto...

Prečítajte si viac
Envirorezort v spore o Morské oko: na vodnej ploche a asfaltovej ceste buky nerastú

Envirorezort v spore o Morské oko: na vodnej ploche a asfaltovej ceste…

O čom sa píše

Tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku - Morské oko vo Vihorlatskom pohorí na severovýchodnom Slovensku, aktuálne dobíja u nás mediálny priestor...

Prečítajte si viac
Zalesňovanie poľnohospodársky nevyužívanej pôdy súčasťou nízkouhlíkovej stratégie

Zalesňovanie poľnohospodársky nevyužívanej pôdy súčasťou nízkouhlíkovej stratégie

O čom sa píše

Zalesňovanie je súčasťou návrhu nízkouhlíkovej transformácie Slovenska. Náklady na jej realizáciu  budú v rokoch 2020 až 2040 predstavovať 1,8 percenta...

Prečítajte si viac
Komentár: Boj o budúcnosť lesov nie je konfliktom ochranárov s lesníkmi, ale s vlastníkmi lesov

Komentár: Boj o budúcnosť lesov nie je konfliktom ochranárov s lesníkmi, ale…

O čom sa píše

Chrániť lesy, poškodené klimatickými zmenami a kalamitami, pasívnym ochranárskym experimentom nazvaným bezzásahový režim alebo aktívnymi a osvedčenými lesníckymi postupmi? Vyhlasovať chránené územia...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk