Prihlásiť

O nás bez nás

Sťažujú si vlastníci pozemkov v slovenskej časti lokality svetového dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy.

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

Vláda prerokovala Komplexný návrh opatrení pre lokalitu svetového dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy, v ktorom sa uvádza, že „V súčasnej dobe už prebiehajú intenzívne rokovania s vlastníkmi pozemkov v slovenskej časti lokality UNESCO..."
Dotknutí vlastníci však vyhlasujú, že uvedená informácia je značne skreslená a nezakladá sa na pravde, čím vraj na Slovensku pokračuje prax „O nás bez nás" a pokračujú snahy o zbavovanie užívacích práv vlastníkov súkromných pozemkov z údajného titulu ochrany prírody s následným zoštátňovaním a bezprecedentným navýšením doterajších plôch bez súhlasu vlastníkov.

Podľa nich 28 rokov po nežnej revolúcii sa tak neodstraňujú, ale pokračujú majetkové krivdy na súkromnom majetku spôsobené štátom z údajného titulu ochrany prírody. Svedectvo o postupoch ministerstiev emotívne zarezonovali v Snine na stretnutí Klubu kultúry Združenia vysídlencov z oblasti VN Starina. Účastníkmi boli vlastníci a obhospodarovatelia neštátnych lesov a poľnohospodárskych pozemkových nehnuteľností v oblasti Vodnej nádrže Starina, zastupujúci 10 pozemkových spoločenstiev, ktoré združujú 4 500 súkromných vlastníkov hospodáriacich na 11 500 hektároch pôdy so zástupcami Únie a regionálnych združení Šariša-Zemplína a Gemera. Odsúdili doterajší postup štátu a ignorovanie ich požiadaviek na účasť na stretnutiach najmä pri aktuálnej situácii okolo lokality svetového dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát, v ktorých majú svoje majetky. Dodnes vraj nevideli ani euro podpory z tak významnej turistickej atrakcie – značky UNESCO a súčasne odsúdili aj útoky mimovládnych organizácií, najmä Lesoochranárskeho združenia VLK. Prijali uznesenia, v ktorých požadujú, aby štát a všetky európske a medzinárodné inštitúcie o nich už prestali rokovať bez nich a z chránených území boli vylúčené všetky súkromné pozemky, pokiaľ nebude zmluvne medzi nimi a štátom zabezpečený rozsah obmedzení a presne definovaná náhrada za obmedzenie užívania súkromného majetku. Podpísali list adresovaný ministrovi životného prostredia a odsúhlasili informovanie verejnosti a medzinárodných inštitúcii UNESCO a Európskej komisie o konaniach štátnych inštitúcií.

 

Účastníci stretnutia sa uzniesli, že:

 Odsudzujeme všetky krivdy minulosti a požadujeme od štátu a verejnosti, aby sa spravodlivo vysporiadala s týmito krivdami páchanými na nás, vlastníkoch pozemkov a žiadame štát a všetky európske a medzinárodné inštitúcie, aby o nás nikde nebolo rokované bez nás.

 Vlastníci a obhospodarovatelia neštátnych lesov a poľnohospodárskych pozemkových nehnuteľností v oblasti Vodnej nádrže Starina žiadame zástupcov neštátnych vlastníkov lesov o ochranu pred pokračujúcimi nespravodlivými postupmi štátu a útokmi mimovládnych organizácií, najmä Lesoochranárskeho združenia VLK a poverujeme ich zastupovaním na fórach, kde sa bude rokovať o nás, pričom ako svojho zástupcu schvaľujeme predsedu Pozemkového spoločenstva Zvala – Ing. Róberta Lattu a žiadame, aby z chránených území boli vylúčené všetky naše pozemky, pokiaľ nebude ZMLUVNE medzi nami a štátom zabezpečený rozsah obmedzení a presne definovaná náhrada za obmedzenie užívania vlastného majetku.

 Vlastníci a obhospodarovatelia neštátnych lesov a poľnohospodárskych pozemkových nehnuteľností v oblasti Vodnej nádrže Starina schvaľujeme a podpisujeme v mene 10 pozemkových spoločenstiev, ktoré združujú 4 500 súkromných vlastníkov hospodáriacich na 11 500 hektároch pôdy list ministrovi životného prostredia, ktorý je prílohou tohto zápisu  vlastníci a obhospodarovatelia v neštátnych lesov a poľnohospodárskych pozemkových nehnuteľností v oblasti Vodnej nádrže Starina vyzývame kompetentných, aby prišli medzi nás a vypočuli si osobne naše životné príbehy viažuce sa k ich pôde, ktorú nám stále niekto berie budeme nútení prísť do Bratislavy.

 Napriek snahám o vyriešenie situácie doma, na Slovensku, sme nútení podrobnejšie informovať verejnosť na Slovensku ako aj na medzinárodných fórach a inštitúciách o postupoch vládnej moci v oblasti ochrany prírody a plnení si medzinárodných záväzkov, ktoré prijali vlády SR na úkor súkromného vlastníctva. K tomuto budú pripravené podania na UNESCO, Európsku komisiu a vládu SR, pričom k príprave sa poverujú zástupcovia neštátnych vlastníkov lesov. 

Prečítané: 736
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem (neviditelnypes.cz)

LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem (neviditelnypes.cz)

O čom sa píše

Podle politiků a médií prochází české lesnictví nebývalými zvraty. Počátkem roku bylo ve skvělé kondici a předmětem chvalozpěvů k 25...

Prečítajte si viac
Obhájili Európsky diplom

Obhájili Európsky diplom

O čom sa píše

Národný park Poloniny a Národná prírodná rezervácia Dobročský prales získali prestížny Európsky diplom Rady Európy pre chránené územie na ďalšie...

Prečítajte si viac
Objavuj les s fotoaparátom

Objavuj les s fotoaparátom

O čom sa píše

Porotu fotosúťaže vyhlásenej PEFC Slovensko najviac zaujala veverica.

Prečítajte si viac
Mimovládky pripomienkujú novelu

Mimovládky pripomienkujú novelu

O čom sa píše

Občianska iniciatíva My sme les, združenia OZ Prales, SOS/Birdlife a VIA IURIS pripravili hromadnú pripomienku k návrhu novely zákona o...

Prečítajte si viac

23°C

SR - aktuálne počasie

Přev.jasno

Vlhkosť: 51%

Vietor: 17.70 km/h

  • 17 Júl 2018 27°C 19°C
  • 18 Júl 2018 25°C 21°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex