Prihlásiť

Názor: Konflikt medzi raticovou zverou a vegetáciou? Nie, tak o čo vlastne ide?

Poľovníci sú už dlhšiu dobu kritizovaní za to, že dostatočne neregulujú raticovú zver a preto táto spôsobuje poľnohospodárom a lesníkom škody na úrode. Áno škody sú, ale je potrebné si dávať pozor na prehnané reakcie. V prípade škôd spôsobených raticovou zverou tieto predstavujú iba extrémne vyjadrenie celého súboru všeobecných zmien prirodzených spoločenstiev v reakcii na bylinožravosť raticovej zveri.

Doporučený ilustračné foto: Ing. Marek Nosko ilustračné foto: Ing. Marek Nosko

Reakcia raticovej zveri je silne závislá od počiatočnej situácie v čase narušenia (stav pôdy, podmienky klíčenia, hustota vegetácie, druhové zloženie, príťažlivosť pre obhryz, konkurencia medzi rastlinnými druhmi, existujúce semenné stromy, svetelné a rastové podmienky, smer vývoja atď.). Dôležitú úlohu zohráva predispozícia rastlinných spoločenstiev na vplyv zo strany raticovej zveri, čo je výrazne ovplyvnené okrem obhospodarovania pôdy aj použitými postupmi  (nadmerné spásanie, hnojenie a používanie poľnohospodárskych chemikálií). Svoje miesto tu majú aj vplyvy človeka (lesné alebo poľnohospodárske opatrenia, znečistenie). Sú často impulzom, ktorý prispieva k zmene účinku raticovej zveri na prirodzených, ale aj na človekom vytvorených ekosystémoch.

Kedy dochádza vplyvom raticovej zveri ku škodám na vegetácii? Samotný pojem „škoda“ je závislí od cieľových zdrojov stanovených rôznymi záujmovými skupinami. Jadrom problému teda nie je „konflikt“ medzi raticovou zverou a vegetáciou, ale medzi rôznymi ľudskými záujmami. Každému je jasné, že najzreteľnejšie sa konflikty objavujú v oblastiach, kde je lesná alebo poľnohospodárska výroba definovaná ako primárny cieľ využívania pôdy.

Často to dospeje do takého stavu, že správcovia pôdy okamžite prirovnávajú vplyv ku škode bez riadneho posúdenia, či zaznamenané vplyvy skutočne ohrozujú ich ekonomické alebo iné ciele. Týmto sa chce zdôrazniť, že je potrebné byť opatrnejší a objektívnejší v hodnoteniach a že dopady sa nie vždy a nevyhnutne rovnajú škode a v niektorých prípadoch môžu byť dokonca považované za prospešné. Načasovanie škôd vo vzťahu k rastovej fáze a rastovým charakteristikám plodiny však jednoznačne ovplyvní ekonomický význam prípadných spôsobených škôd, pretože výrazne ovplyvní možný stupeň obnovy úrody po ukončení pastvy.

Dnešným najbežnejším prístupom, z pohľadu znižovania škôd a zníženia vplyvu raticovej zveri (v súvislosti s vplyvom na lesné, poľnohospodárske alebo chránené biotopy), prijatým vo väčšine štátov, je znižovanie regionálnej alebo miestnej hustoty raticovej zveri lovom. Takéto prístupy spojené s lovom raticovej zveri nie sú vždy účinné pri dosahovaní cieľov. Je to čiastočne preto, že ciele využívania pôdy často nie sú dostatočne jasné alebo konkurenčné ciele vykazujú určitý konflikt.

Na druhej strane môže byť snaha o lov raticovej zveri nedostatočná (napr. sa podcení miera nových kusov), nevhodne zacielená z hľadiska veku alebo pohlavia ulovenej zveri alebo môže byť nedostatočne koordinovaná. Okrem toho, na miestach kde populácia raticovej zveri má obmedzené zdroje, táto môže reagovať na lokálne zníženie hustoty zvýšenou plodnosťou, alebo „opačne“ prostredníctvom imigrácie do oblastí so zníženou hustotou populácie, kde je v dôsledku toho znížená konkurencia.

Typ lesného hospodárstva je najdôležitejší faktor pri určovaní škôd odkôrňovaním, spôsobených raticovou zverou. Tento je oveľa dôležitejší ako faktory hustoty, intenzity lovu, prikrmovania a vyrušovania turistami. Pri danej hustote sa úroveň škôd spôsobených raticovou zverou veľmi líši v závislosti od typu plodiny, vzdialenosti citlivej plodiny od miesta úkrytu, veľkosti vysadenej plochy, vzdialenosti citlivej plodiny od alternatívnych preferovaných krmovín, štruktúry biotopu a kultúrneho systému. Úrovne poškodenia raticovou zverou na lesných alebo poľnohospodárskych plodinách súvisia menej s hustotou populácie ako takou, ale s efektívnou rovnováhou medzi (nezávislými na potrave) „faktormi atraktivity“ (rozsah a okraj lesa, množstvo tepelného krytu) a prirodzenou zásobou potravy. Tam, kde je štruktúra biotopu pre zver veľmi atraktívna, no prirodzená ponuka potravy je nízka, môžeme očakávať väčšie škody, ako keď je dostupnosť „atraktivity“ oblasti v porovnaní s krmivom nízka.

Na druhej strane frekvencia stretov raticovej zveri s vozidlami nesúvisí len s jej hustotou, ale aj s hustotou ciest, objemom a rýchlosťou dopravy, ako aj množstvom ďalších environmentálnych faktorov. Je potrebné prihliadať aj na počet jazdných pruhov (šírka cesty), objem a rýchlosť dopravy, prítomnosť alebo neprítomnosť centrálnej bariéry, úzke prepojenie s lesom alebo lesným porastom v blízkosti vozovky, rozmanitosť krajiny (variabilita a veľkosť plochy), prítomnosť zjavných cestných koridorov naprieč vozovkou, ako sú rieky, suché vpusty alebo iné líniové konštrukcie vedúce pod uhlom k vozovke alebo kolmo na ňu.

Keď poukazujeme na to, že úroveň poškodenia prinajlepšom len slabo súvisí s prevládajúcou hustotou raticovej zveri, naznačujeme, že samotné priame zníženie populácie, hoci môže krátkodobo zmierniť problém, pravdepodobne nebude mať žiadny výrazný účinok, pokiaľ sa ich počet veľmi nezníži v podstate na minimálnu hodnotu. Preto (pokiaľ sa populácie skutočne neznížia na veľmi nízku úroveň) snahy o management založeného výlučne alebo primárne na pokuse o zníženie hustotu raticovej zveri v oblasti lovom nemusia mať žiadny významný vplyv na zníženie úrovne škôd.

Týmto sa nechce naznačiť, že kontrola vnímaného problému škodcov znížením populácie nie je nikdy vhodné. V mnohých situáciách to môže byť jediná dostupná možnosť a ak sa vykonáva opatrne a s pochopením dynamiky príslušného druhu zveri, môže sa ukázať ako účinná metóda kontroly. Aj keď priama kontrola populácie raticovej zveri môže zohrávať úlohu pri znižovaní úrovne utrpených škôd, nedostatok jasného vzťahu medzi závažnosťou poškodenia a skutočnou hustotou naznačuje, že samotná kontrola počtu raticovej zveri nemusí byť úplne účinná pri znížení škôd.

V skutočnosti sa navrhuje, že by sme mohli očakávať oddelenie kontroly nad populáciami bylinožravcov a kontroly škôd nasadením rôznych, aj keď doplnkových prístupov na dosiahnutie v podstate samostatných cieľov.

Zdôrazňujeme potrebu rozlišovať medzi prístupmi managementu zamerané na kontrolu alebo reguláciu populácie raticovej zveri a prístupmi managementu zamerané na riadenie kontroly škôd. Aj keď posledné uvedené prístupy zahrňujú prvky kontroly populácie raticovej zveri, musia tiež skúmať napr. oplotenie, manipuláciu s biotopmi s cieľom zvýšiť dostupnosť alternatívnych krmovín alebo zmeny metód obhospodarovania lesov a kultivácie, ktoré môžu zmeniť rovnováhu medzi dostupnosťou krmovín a dostupnosťou úkrytu, diverzné kŕmenie atď. Je jasné, že žiadny z týchto prístupov pravdepodobne nebude úplne účinný sám o sebe a o nič viac ako jednoduché pokusy o kontrolu populácie raticovej zveri lovom. Je potrebné zamerať sa metódy s oveľa väčšou dlhodobou účinnosťou pri kontrole vplyvom v mnohých situáciách.

Doterajšie necitlivé plánovanie smerom k určitému danému jedinému cieľu samo o sebe významne prispelo k zvýšeniu hustoty raticovej zveri a spôsobilo určitú environmentálnu nerovnováhu, ktorá mala za následok zvýšenie škodlivých vplyvov. Ukázalo sa tiež, že rozsah škodlivých vplyvov populácie raticovej zveri je silne ovplyvnený metódami riadenia, ktoré sa používajú v snahe dosiahnuť tieto ciele. Akékoľvek navrhované metódy, ktoré sa majú prijať pri dosahovaní stanovených cieľov, sa musia vyberať od začiatku, aby sa minimalizovali pravdepodobné vplyvy a uľahčilo sa efektívne riadenie.

Najúčinnejšie stratégie managementu zamerané na zníženie vplyvov raticovej zveri si vyžadujú integráciu množstva rôznych prístupov nie len kontroly populácie ale tiež managementu biotopov. Vyžaduje to plne kompletný prístup k integrácii raticovej zveri do kultivovanej krajiny s náležitým plánovaním na úrovni krajiny pre zabezpečenie primeranej štruktúry biotopov dostupnej pre rastliny a zver, čím sa zníži počet konfliktov. Problémom je, že aj na Slovensku je súčasný management špecificky zameraný na znižovanie škodlivých vplyvov lovom raticovej zveri, pričom „dúfame“, že takáto regulácia populácie môže byť úspešná pri potláčaní škôd v rámci tolerovateľných úrovní. Rovnako je zrejmé, že to tak nie je, nižšia hustota raticovej zveri nemusí byť nevyhnutne spojená s menšími škodami, ani vyššia hustota s väčšími škodami. Účinná kontrola počtu populácie môže zohrávať určitú úlohu pri znižovaní alebo kontrole vplyvov raticovej zveri na vegetačné spoločenstvá, ale vo všeobecnosti je nepravdepodobné, že by bola z dlhodobého hľadiska úplne účinná.

Nevhodné ulovenie alebo nevhodný výber vekovej a pohlavnej štruktúry, ktorá sa má loviť, bude mať pravdepodobne za následok skôr zvýšenie než zníženie dopadu a môže byť dokonca zodpovedné za zvýšenie škôd na vegetácii. Skutočný vplyv v danej situácii nesúvisí len s druhmi, počtom alebo hustotou raticovej zveri, ale rozsah spôsobených škôd aj pri konštantnej hustote významne ovplyvňuje krajina, dostupnosť úkrytov a alternatívne hľadanie potravy.

Aby bol management skutočne efektívny, manažéri (vlastníci pôdy, farmári, lesníci, plánovači krajiny atď.) budú musieť prijať komplexný prístup a uznať, že vzájomné pôsobenie medzi raticovou zverou a ich prirodzenými a človekom vytvorenými biotopmi treba vedomejšie a aktívnejšie brať do úvahy ak sa má dosiahnuť lepšia rovnováha medzi voľne žijúcou raticovou zverou a vegetáciou.

Len takýto integrovanejší prístup k riadeniu vplyvov na voľne žijúcu zver je kľúčový.

Ing. Ján Krnáč

Naposledy zmenené: streda, 08 máj 2024 06:24
Prečítané: 326
(0 hlasov)

Komentárov   

+1 # Babiar 2024-05-09 10:18
Dúfam , že dotyčný pán napísal tento článok ako paródiu a aj jeho predchádzajúci článok bol tiež paródia - pozeranie medveďovi do očí. Inač keby to myslel vážne , tak by som navrhoval ministrovi životného prostredia , aby zobral bič a urobil poriadok z takýmito ľuďmi.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Názor: Sprej na medveďa? Prvý stret so šelmou a reakcia tela, s akou som sa už nikdy nestretol

Názor: Sprej na medveďa? Prvý stret so šelmou a reakcia tela, s…

O čom sa píše

Zobrazenie:28943

Dnešní návštevníci našej krásnej prírody sa ocitli v situácii, kedy dochádza k častejším stretom s našim najväčším predátorom medveďom. No nezostáva len pri...

Zdesení vlastníci lesov: Zistili, na čo sa míňali finančné prostriedky z verejných zdrojov, určené na zachytávanie uhlíka. Žiadajú zmenu zákona o Environmentálnom fonde

Zdesení vlastníci lesov: Zistili, na čo sa míňali finančné prostriedky z verejných…

Aktuálne

Zobrazenie:19188

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska oslovila predsedu a podpredsedníčku Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Národnej rady Slovenskej...

Lesník opísal hrozivé chvíle, prežité počas napadnutia medveďom: Prevalcoval ma, poskákal po mne, podupal po mne

Lesník opísal hrozivé chvíle, prežité počas napadnutia medveďom: Prevalcoval ma, poskákal po…

O čom sa píše

Zobrazenie:17401

Lesník Martin Jambrich pre TV JOJ opísal napadnutie medveďom medzi Matiašovcami a Hutami, ktoré sa odohralo vo štvrtok 4. apríla...

Nemecký lesník a poľovník o skúsenostiach s vlkmi: Raticová zver žije v neustálej panike zo šeliem

Nemecký lesník a poľovník o skúsenostiach s vlkmi: Raticová zver žije v…

O čom sa píše

Zobrazenie:9868

Vlk je späť aj v oblasti Dübener Heide. Benedikt Sedlmayer tam pôsobí ako lesník a poľovník. Dübener Heide je zalesnená...

Stanovisko štátneho podniku LESY SR k tvrdeniam, že je zodpovedný za zastavenie výroby v BUKÓZE: Dodávky drevnej hmoty nemohli byť obnovené

Stanovisko štátneho podniku LESY SR k tvrdeniam, že je zodpovedný za zastavenie…

Aktuálne

Zobrazenie:6380

Štátny podnik LESY Slovenskej republiky uverejnil včera na svojej internetovej stránke stanovisko k tvrdeniam spoločnosti BUKÓZA Export – Import, a.s...

Reakcia vlastníkov lesov na protest generálneho prokurátora proti rozhodnutiu ministra Budaja: Ukazuje sa ako prelomový

Reakcia vlastníkov lesov na protest generálneho prokurátora proti rozhodnutiu ministra Budaja: Ukazuje…

Aktuálne

Zobrazenie:6286

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka podal protest prokurátora proti vlaňajšiemu rozhodnutiu ministra životného prostredia súvisiacemu s odstrelom štyroch medveďov v...

Hlavné správy

Lesy mesta Spišská Belá vysadili za 30 rokov 6,45 milióna stromčekov: Počas 10. ročníka dobrovoľníckej akcie Zasaď svoj strom bolo zasadených vyše 4 000 sadeníc

Lesy mesta Spišská Belá vysadili za 30 rokov 6,45 milióna stromčekov: Počas…

O čom sa píše

V lesoch mesta Spišská Belá vysadili v rámci 10. ročníka dobrovoľníckej akcie Zasaď si svoj strom viac ako 4 000 stromčekov. Konateľ...

Prečítajte si viac
TÝŽDŇOVKA: Angažovaným lesníkom v stavovskej komore pribúdajú šediny, volajú po omladení členskej základne

TÝŽDŇOVKA: Angažovaným lesníkom v stavovskej komore pribúdajú šediny, volajú po omladení členskej…

Aktuálne

Tento týždeň sa uskutočnilo jubilejné 30. valné zhromaždenie Slovenskej lesníckej komory, na ktorom zarezonoval okrem iných aj vážny, generačný problém...

Prečítajte si viac
Lesnícki vedci: Jedľa môže byť kľúčovou drevinou v porastových zmesiach, lepšie odolávajúcich klimatickým extrémom

Lesnícki vedci: Jedľa môže byť kľúčovou drevinou v porastových zmesiach, lepšie odolávajúcich…

O čom sa píše

Jedľa má v regióne strednej Európy značný historický i hospodársky význam, ktorý prevyšuje jej súčasné zastúpenie v lesných porastoch, ktoré...

Prečítajte si viac
Fórum o lesoch OSN: Vo svete sa nedarí zastaviť trend odlesňovania, strategickým cieľom je nárast výmery lesov o 3 percentá do roku 2030

Fórum o lesoch OSN: Vo svete sa nedarí zastaviť trend odlesňovania, strategickým…

O čom sa píše

V New Yorku sa minulý týždeň skončilo devätnáste zasadnutie Fóra o lesoch Organizácie Spojených národov (UNFF 19). Jednou z hlavných tém bolo vyhodnotiť...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora