Prihlásiť

Musíme si vytvori vlastný model

Rozhovor s Viliamom Turským, štátnym tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva SR v Roľníckych novinách.

• Slovensko patrí medzi najlesnatejšie krajiny na svete a lesné hospodárstvo má teda významné postavenie v rámci nášho národného hospodárstva. Za posledné roky sme boli svedkami viacerých pokusov implantova rôzne modely fungovania tohto odvetvia, no v podstate žiaden z nich sa neujal. Akou cestou by sme sa mali ubera podľa vás?

- Akékoľvek iné modely, ktoré sme chceli kopírova, nedokázali zohľadni všetky špecifiká a osobitosti slovenského lesníctva. Mali by sme si teda vytvori svoj vlastný model. Ten v podstate aj funguje, len sa ho musíme snaži ešte vylepši. Podľa mňa sa naše lesníctvo uberá správnym smerom, čoho dôkazom je aj zvyšujúca sa kvalita lesov i produkcia dreva. Treba urobi len isté organizačné zmeny v štátnych lesoch.

• A čo neustále sa opakujúce problémy medzi ochrancami prírody a lesníkmi? Ako ich možno rieši?

- Jedným zo základných predpokladov riešenia uvedeného problému je vytvorenie takého legislatívneho rámca, ktorý by jednoznačne a jasne vymedzil kompetencie. My sme sa to snažili zohľadni pri príprave novely zákona o lesoch, ktorý by mohol by schválený ešte v prvej polovici tohto roka. Pevne dúfam, že rovnako k tomuto problému pristúpi aj rezort životného prostredia pri novele zákona o ochrane prírody a krajiny.

Ten by mal podľa legislatívneho plánu prís na rad v priebehu budúceho roku.

K uvoľneniu napätia by významne prispelo aj to, keby sa znížil rozsah chránených území. Určite by bolo lepšie pre všetkých, keby sme takýchto území mali menej a na nich zabezpečovali podstatne kvalitnejšiu ochranu prírody a krajiny. S tým potom súvisí aj otázka náhrady ujmy pre vlastníkov. Slovensko v súčasnosti a zrejme ani v blízkej budúcnosti nebude ma dostatok zdrojov na to, aby štát pri súčasnom rozsahu chránených území dokázal vlastníkom hradi ujmy v požadovanom objeme.

• Hospodárenie v lesoch zásadným spôsobom ovplyvňuje aj zaraďovanie území do systému NÁTURA 2000, či vyhlasovanie chránených vtáčích území...

- Zoznam uvedených území je otvorená záležitos - tak, ako sa môže rozšíri, môže sa aj zúži. Našou snahou pritom je, aby sa rozsah týchto území čiastočne zredukoval. A myslím si, že v tomto smere nájdeme pochopenie aj zo strany rezortu životného prostredia.

• Súkromní vlastníci lesov už niekoľkokrát upozornili aj na otázku ochrany ich vlastníckych práv v súvislosti so zberom lesných plodov. Ako vnímate tento problém?

- Zákon o lesoch tento problém priamo nerieši. Ide len o to, do akej mieri dokážu vlastníci využi nástroje, ktoré im platná legislatíva poskytuje.

• Hoci cudzinci nemôžu podľa zákona kupova pôdu na území SR, vrátane lesnej, cez „nastrčené" osoby sa tento zákaz obchádza. A neraz sme potom svedkami toho, že takýto vlastníci sa o les nestarajú tak, ako by mali. Ako sa dá zabráni takýmto nekalým praktikám?

- Platná legislatíva vytvára dostatočné záruky na to, aby nedochádzalo k ničeniu a k poškodzovaniu lesov. Príslušná štátna správa však musí ma prehľad o tom, ako sa v lesoch hospodári. Jestvujú na to rôzne formy kontrol - napríklad priebežné kontroly či kontroly plnenia lesných hospodárskych plánov. Viem, že personálne či technické vybavenie zodpovedných orgánov nie je také, aké by malo a mohlo by, ale napriek tomu musia v tomto smere rázne a najmä včas kona.

• Aj v tejto súvislosti je aktuálna otázka existencie špecializovanej štátnej správy, ktorú by chcela jedna z vládnych strán zruši. Považujete to za správny krok?

- Vedenie rezortu je za to, že špecializovanú štátnu správu treba zachova. A to na krajskej i obvodnej úrovni. Zrušenie týchto úradov by viedlo k zníženiu kvality práce štátnej správy v oblasti lesného hospodárstva.

• Na margo spomenutej novely lesného zákona ochranári tvrdia, že v dôsledku návrhov, ktoré predkladáte, dôjde k zníženiu ochrany lesov. Ako príklad pritom spomínajú možnos využíva pri ažbe dreva holoruby. Sú ich obavy oprávnené?

- Určite nie. Novela zákona nie je v tomto smere mäkšia ako v súčasnosti platná právna norma. Upravujú sa v nej niektoré veci, ktoré bolo nutné urobi, aby sa zjednodušilo a sfunkčnilo hospodárenie v lesoch.

Pokiaľ ide o holoruby, sú prípady, keď sa jednoducho nedá postupova inak, len danú čas lesa „dohola" zrúba a následne umelo obnovi - príkladom môžu by borovicové porasty na Záhorí. Aj na základe vlastných dlhoročných skúseností môžem poveda, že lesníci nemajú záujem uplatňova holorubný spôsob ažby, ale využívajú každú možnos na zabezpečenie prirodzeného zmladenia lesa. Nielenže je to lepšie pre les, aleje to aj ekonomicky výhodnejšie. Spomenutá novela umožní holorubný spôsob ažby len v nevyhnutných a v odôvodnených prípadoch. Žiadne bezhlavé aženie dreva neprichádza do úvahy. Pri prerokovávaní novely zákona o lesoch došlo v tomto smere k dohode s orgánmi ochrany prírody.

• Proti novele zákona o lesoch, predloženej ministerstvom, však protestujú aj neštátni vlastníci lesov. Podľa nich ide o „staronovú" novelu, ktorej vypracovanie inicioval ešte exminister pôdohospodárstva Zsolt Šimon a majú výhrady voči veľkému množstvu pozmeňujúcich ustanovení. Aj ich nespokojnos je neoprávnená?

- V rámci medzirezortného pripomienkového konania Rada združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska vzniesla požiadavku na vypracovanie nového zákona o lesoch, zároveň však odporučila, aby zásadné problémové ustanovenia zákona č. 326/2005 Z.z., ktoré neumožňujú plnú funkčnos lesného hospodárstva, boli riešené novelou zákona, ktorá by nemala obsahova viac ako pä zmien. Návrh novely, ktorý predložilo MP na medzirezortné pripomienkové konanie, je v súlade s touto požiadavkou, keďže rieši pä základných okruhov - odstránenie deformácií pri zabezpečení odborného hospodárenia v súkromných lesoch malej výmery, hospodárske spôsoby a ich formy, výber vyhotovovatela lesného hospodárskeho plánu a s tým súvisiacich činností (vrátane spôsobu ich úhrady), ochranu lesných pozemkov, podmienky výkonu odbornej správy lesov.

V zmysle legislatívnych pravidiel však nie je možné piatimi novelizačnými bodmi vyrieši túto problematiku v novele zákona o lesoch. Každé ustanovenie zákona sa musí rieši samostatne, vrátane vzájomných súvislostí jednotlivých ustanovení zákona. Treba podotknú, že neštátni vlastníci lesov nevyjadrili nesúhlas so žiadnym „novelizačným bodom", dokonca ich zástupcovia na rokovaniach potvrdili potrebu riešenia uvedených ustanovení zákona.

Na základe týchto skutočností nevidím dôvod na kritiku predloženej novely zákona o lesoch, keďže rieši záležitosti, ktoré pri aplikácii zákona spôsobujú v praxi problémy a neumožňujú zabezpeči odborné hospodárenie v lesoch v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja a je aj v súlade s požiadavkami neštátnych vlastníkov lesov.

Pripravil: ROMAN LETTRICH

(Roľnícke noviny, č. 12, 23. marca 2007)

Prečítané: 1560
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Český rekord na aukcii dreva: Kmeň 200-ročného duba letného, dlhý 9 metrov s priemerom 94 centimetrov, vydražili za vyše 297 000 českých korún (takmer 12 000 eur)

Český rekord na aukcii dreva: Kmeň 200-ročného duba letného, dlhý 9 metrov…

Aktuálne

Zobrazenie:19116

Na aukcii dreva v Holešove padol v utorok 30. januára 2024 český rekord. Kmeň duba letného vydražili Arcibiskupské lesy a...

TÝŽDŇOVKA: Sklamaný predseda Lesného pozemkového spoločenstva Rokycany sa pýta, aký má zmysel nahlasovať policajtom krádeže dreva

TÝŽDŇOVKA: Sklamaný predseda Lesného pozemkového spoločenstva Rokycany sa pýta, aký má zmysel…

Aktuálne

Zobrazenie:8341

Tento týždeň som spracoval podklady zo stretnutí so zástupcami Lesného pozemkového spoločenstva Rokycany, ktoré hospodári na výmere 162 hektárov a takmer...

Nemecký lesník a poľovník o skúsenostiach s vlkmi: Raticová zver žije v neustálej panike zo šeliem

Nemecký lesník a poľovník o skúsenostiach s vlkmi: Raticová zver žije v…

O čom sa píše

Zobrazenie:8066

Vlk je späť aj v oblasti Dübener Heide. Benedikt Sedlmayer tam pôsobí ako lesník a poľovník. Dübener Heide je zalesnená...

Cyklotrasa povedie až na vrchol Kráľovej hole: Bude to najvyššie prístupné miesto pre cestných cyklistov s horskou prémiou

Cyklotrasa povedie až na vrchol Kráľovej hole: Bude to najvyššie prístupné miesto…

Aktuálne

Zobrazenie:7008

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter na sociálnej sieti oznamuje, že cykloturiti sú o krok bližšie k cyklotrase na Kráľovu...

Predchádzajúce vedenie agrorezortu a štátneho podniku LESY SR podcenilo kalamitu na Čiernom Balogu: Okamžite treba zabrániť šíreniu lykožrútov a zachrániť Poľanu

Predchádzajúce vedenie agrorezortu a štátneho podniku LESY SR podcenilo kalamitu na Čiernom…

Aktuálne

Zobrazenie:6706

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč spoločne s novým vedením LESY SR, š. p. navštívil dnes Čierny Balog, kde sa...

Postreh: Odhalená neochota niektorých ochranárov spolupracovať s lesníkmi

Postreh: Odhalená neochota niektorých ochranárov spolupracovať s lesníkmi

Aktuálne

Zobrazenie:5561

Štátna ochrana prírody SR na sociálnej sieti včera uverejnila informáciu o tom, že sa uskutočnilo spoločné stretnutie generálneho riaditeľa ŠOP...

Hlavné správy

Anketa časopisu LES a Letokruhy k dnešnému Dňu učiteľov: Môj najobľúbenejší pedagóg

Anketa časopisu LES a Letokruhy k dnešnému Dňu učiteľov: Môj najobľúbenejší pedagóg

Aktuálne

Dnes, v deň výročia narodenia Jána Amosa Komenského, si pripomíname Deň učiteľov. Pri tejto príležitosti sme oslovili lesnícku verejnosť s anketovou otázkou:...

Prečítajte si viac
Kritika štátnych lesníkov za lykožrútovú kalamitu na Horehroní: LESY SR reagujú - prednostne ťažia aktívne chrobačiare

Kritika štátnych lesníkov za lykožrútovú kalamitu na Horehroní: LESY SR reagujú -…

Aktuálne

Za lykožrútovú kalamitu na Horehroní môžu lesníci, ktorí nezvládli manažment hospodárskych lesov v okolí Čierneho Balogu. V utorok to na...

Prečítajte si viac
Anketa Strom roka 2024 otvorená: Nominácie je možné zaslať do 25. apríla

Anketa Strom roka 2024 otvorená: Nominácie je možné zaslať do 25. apríla

O čom sa píše

Anketa Strom roka zviditeľňuje staré, vzácne a ohrozené stromy prostredníctvom ich výnimočných príbehov a prispieva k ich odbornému ošetreniu a záchrane. Od 25...

Prečítajte si viac
Zásahový tím usmrtil medveďa, ktorý útočil na ľudí v Liptovskom Mikuláši: Po prvýkrát bol použitý pre presnú identifikáciu problémového jedinca špeciálny softvér a drony

Zásahový tím usmrtil medveďa, ktorý útočil na ľudí v Liptovskom Mikuláši: Po…

Aktuálne

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) včera 26. marca vo večerných hodinách po...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora