Prihlásiť

Monitorovali šelmy vo Veľkej Fatre

Správa Národného parku Malá Fatra a Fatranský spolok zorganizovali už 3. ročník zimného monitoringu veľkých šeliem.

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

Do terénu v januári vyrazilo 89 ľudí, okrem Slovákov a Čechov aj jeden Poliak, Rus a Francúz. Prešli 45 trás v celkovej dĺžke 360 kilometrov. Zisťovali pobytové znaky šeliem - stopy, trus, korisť, pričom nájdený čerstvý trus odoberali na genetický výskum. Po skončení monitoringu sa uskutočnil na Správe NP Malá Fatra seminár o veľkých šelmách. V národnom parku Malá Fatra boli potvrdené ,,známe" vlčie svorky. Jednu zistili tri skupiny mapovateľov. Zhodli sa na počte troch jedincov. Svorka sa pohybovala v juhozápadnej časti parku. Druhá svorka bola naopak na východnej strane územia. Aj tu zistili tri vlky. Komplikáciou vyhodnocovania bolo opakované sledovanie samostatne sa pohybujúcich vlkov. Takto potvrdili jedince na troch vzdialených trasách. V ochrannom pásme zistili dve svorky. ,,Oravsko- kysucká" svorka sa začala ukazovať na území, kde dlhšie nebola zistená. Ďalšie dva jedince boli zistení na hranici v západnej časti ochranného pásma. Pri druhej päťčlennej rodine sa v neďalekom okolí zistil ešte jeden samostatne sa pohybujúci vlk. Táto svorka nebrložila dva roky, až v roku 2017 sa jej podarilo vyviesť mladé.

Rysa ostrovida potvrdili v národnom parku Malá Fatra štyri skupiny mapovateľov. Tri jedince sa pohybovali v západnej časti územia, štvrtý v jeho východnej časti. V ochrannom pásme sa potvrdili tri jedince, pričom všetky sa pohybovali v jeho východnej časti.
Medveďa zistili len na jednej lokalite. Jedinec sa pohyboval okolo krmoviska zveri v južnej časti národného parku. Mačka divá ostala opäť zahalená rúškom tajomstva. Pri lepších snehových podmienkach organizátori monitoringu očakávali výskyt aspoň na dvoch lokalitách, čo sa však nepotvrdilo.

 

Naposledy zmenené: streda, 14 február 2018 19:09
Prečítané: 616
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Bránia lesy pred ťažbou uhlia

Bránia lesy pred ťažbou uhlia

O čom sa píše

Polícia v Nemecku zatkla desiatky aktivistov, ktorí v Hambašskom lese západne od Kolína nad Rýnom odmietali opustiť svoje prístrešky v...

Prečítajte si viac
Po náučnom chodníku okolo Zverovky

Po náučnom chodníku okolo Zverovky

O čom sa píše

Štátne lesy TANAP-u vymenili staré drevené schránky na Náučnom chodníku Zverovka za nové.

Prečítajte si viac
Namiesto hríbov granáty

Namiesto hríbov granáty

O čom sa píše

V lesoch na Pezinskej Babe v okrese Pezinok sa dajú nájsť nielen hríby, ale aj munícia.

Prečítajte si viac
Lignumexpo – Les 2018

Lignumexpo – Les 2018

O čom sa píše

Národné výstavisko Agrokomplex v Nitre hostí od utorka do piatka tradičný tandem drevársko-lesníckych výstav.

Prečítajte si viac

18°C

SR - aktuálne počasie

Jasno

Vlhkosť: 89%

Vietor: 6.44 km/h

  • 21 Sep 2018 28°C 15°C
  • 22 Sep 2018 20°C 12°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk