Prihlásiť

Monitorovali šelmy vo Veľkej Fatre

Správa Národného parku Malá Fatra a Fatranský spolok zorganizovali už 3. ročník zimného monitoringu veľkých šeliem.

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

Do terénu v januári vyrazilo 89 ľudí, okrem Slovákov a Čechov aj jeden Poliak, Rus a Francúz. Prešli 45 trás v celkovej dĺžke 360 kilometrov. Zisťovali pobytové znaky šeliem - stopy, trus, korisť, pričom nájdený čerstvý trus odoberali na genetický výskum. Po skončení monitoringu sa uskutočnil na Správe NP Malá Fatra seminár o veľkých šelmách. V národnom parku Malá Fatra boli potvrdené ,,známe" vlčie svorky. Jednu zistili tri skupiny mapovateľov. Zhodli sa na počte troch jedincov. Svorka sa pohybovala v juhozápadnej časti parku. Druhá svorka bola naopak na východnej strane územia. Aj tu zistili tri vlky. Komplikáciou vyhodnocovania bolo opakované sledovanie samostatne sa pohybujúcich vlkov. Takto potvrdili jedince na troch vzdialených trasách. V ochrannom pásme zistili dve svorky. ,,Oravsko- kysucká" svorka sa začala ukazovať na území, kde dlhšie nebola zistená. Ďalšie dva jedince boli zistení na hranici v západnej časti ochranného pásma. Pri druhej päťčlennej rodine sa v neďalekom okolí zistil ešte jeden samostatne sa pohybujúci vlk. Táto svorka nebrložila dva roky, až v roku 2017 sa jej podarilo vyviesť mladé.

Rysa ostrovida potvrdili v národnom parku Malá Fatra štyri skupiny mapovateľov. Tri jedince sa pohybovali v západnej časti územia, štvrtý v jeho východnej časti. V ochrannom pásme sa potvrdili tri jedince, pričom všetky sa pohybovali v jeho východnej časti.
Medveďa zistili len na jednej lokalite. Jedinec sa pohyboval okolo krmoviska zveri v južnej časti národného parku. Mačka divá ostala opäť zahalená rúškom tajomstva. Pri lepších snehových podmienkach organizátori monitoringu očakávali výskyt aspoň na dvoch lokalitách, čo sa však nepotvrdilo.

 

Naposledy zmenené: streda, 14 február 2018 19:09
Prečítané: 421
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Sovy odleteli na Oravu

Sovy odleteli na Oravu

O čom sa píše

Víťazmi vedomostnej súťaže Putovná sova, ktorú už štrnásty raz usporiadali Štátne lesy TANAP-u, sa stali školáci z Oravy.

Prečítajte si viac
Vyštudovali Detskú lesnícku univerzitu

Vyštudovali Detskú lesnícku univerzitu

O čom sa píše

Na pôde Technickej univerzity vo Zvolene mali promóciu absolventi ôsmeho ročníka Detskej lesníckej univerzity.

Prečítajte si viac
Cestovanie kedysi a dnes

Cestovanie kedysi a dnes

O čom sa píše

Na Zvolenskom zámku na to pozrie v piatok štýlovo Viliam Pichler, dekan Lesníckej fakulty TUZVO a riaditeľ Centra vedeckého turizmu.

Prečítajte si viac
Elektronické aukcie dreva

Elektronické aukcie dreva

O čom sa píše

Štátny podnik Lesy Slovenske republiky organizujú na 22. júna 2018 elektronické aukcie dreva na II. kvartál.

Prečítajte si viac

15°C

SR - aktuálne počasie

Oblačno

Vlhkosť: 54%

Vietor: 22.53 km/h

  • 22 Jún 2018 20°C 14°C
  • 23 Jún 2018 19°C 12°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex