Prihlásiť

Lyžovanie je historickou súčasťou lesníckeho povolania

Lesy Ski Cup vrcholí, na sobotné 3. kolo na Donovaloch je prihlásených takmer 400 pretekárov.

Doporučený Lyžovanie je historickou súčasťou lesníckeho povolania

Odlíšiť v dnešnej dobe lesníka na lyžiach od iného lyžiara už nie je také jednoduché. Ešte nedávno lesníci na lyžiach v hubertusoch kontrolovali porasty. Teraz sa presunuli na svahy a z ich pracovnej náplne sa stala už len voľnočasová aktivita.

Lesníci už druhý rok organizujú Lesy Ski Cup, Horehronskú ligu v zjazdovom lyžovaní pre všetkých.
„Tradície sa majú dodržiavať, a aj preto sme pred rokom spustili projekt Lesy Ski Cup," vysvetľuje Marian Staník generálny riaditeľ štátneho podniku. „Tento projekt je určený všetkým, i keď prvotnou myšlienkou bolo vyriešiť žalostnú situáciu, do ktorej sa dostanú nádejné lyžiarske talenty, ktoré sa po skončení základných škôl nevydajú na profesionálnu lyžiarsku dráhu." 

„Deti po skončení základných škôl (cca vo veku 16 rokov) už nemajú na strednom Slovensku možnosť súťažiť v klasickom a obrovskom slalome. Na bežných zjazdovkách si tento typ lyžovania pomedzi bránky súťažne neužijú, nakoľko na to v našich lyžiarskych strediskách nie sú vytvorené podmienky. Preto sme vytvorili projekt Lesy Ski Cup Horehronská liga, ktorý im umožní súťažne si zmerať svoje sily v štyroch kolách takým spôsobom, ako sa to na bežných lyžiarskych pretekoch robí," prezentuje zimný projekt štátneho podniku Marian Staník.

„Prvé dve kolá na Čertovici (20.1.2018) a na Polomke (11.2.2018) s priaznivými snehovými podmienkami už máme za sebou a pred nami je náročný víkend. Tretie kolo 3.3.2018 na Donovaloch a do dnešného dňa sa zaregistroval prekvapivý počet lyžiarov. Niektorí z nich si prvýkrát vyskúšajú zlyžovať pripravenú trať s profesionálne meraným časom. Z Donovalov sa v nedeľu 4.3.2018 presunieme na Šachtičky, kde sa uskutoční 4. kolo súťaže Lesy Ski Cup a zároveň aj finále tejto súťaže," spresňuje Marián Nosáľ, vedúci odboru komunikácie.
Ak ešte nemáte plán na tento víkend, príďte sa pozrieť, povzbudiť súťažiacich v rôznych kategóriách, alebo sa zaregistrujte na webovej stránke lesycup.sporttiming.sk/ a zmerajte si svoje sily.

Okrem štyroch klubov (LO Mladosť, ŠKB Lyžiarik, Ski klub Donovaly a LO HST Polomka – Bučník), na ktorých je Lesy Ski Cup - Horehronská liga v zjazdovom lyžovaní postavená, vítame všetkých, ktorí si chcú zmerať svoje sily. Okrem súťaží sa na Vás tešia aj lesníci a lesní pedagógovia štátneho podniku Lesy SR s množstvom zaujímavostí a informácií.

 

Prečítané: 889
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Riaditeľka najväčšej slovenskej píly chce posilnenie kompetencií lesníkov

Riaditeľka najväčšej slovenskej píly chce posilnenie kompetencií lesníkov

O čom sa píše

Hlavným nedostatkom zákona o lesoch, ktorého novelu 12. septembra 2019 schválili poslanci  Národnej rady SR, je podľa šéfky najväčšej slovenskej...

Prečítajte si viac
Poľovníci vítajú novelu zákona o lesoch. Odborná platforma žiada zosúladenie viacerých zákonov

Poľovníci vítajú novelu zákona o lesoch. Odborná platforma žiada zosúladenie viacerých zákonov

O čom sa píše

Slovenská poľovnícka komora víta schválenú novelu zákona o lesoch, hlavne podporu prírode blízkemu hospodáreniu. Predstavitelia platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska...

Prečítajte si viac
Hranice Karpatských bukových pralesov v pripomienkovom konaní. V Ruskom chcú lesomajitelia lokalitu UNESCO chrániť sami

Hranice Karpatských bukových pralesov v pripomienkovom konaní. V Ruskom chcú lesomajitelia lokalitu…

O čom sa píše

Návrh na úpravu hraníc slovenskej časti Karpatských bukových pralesov, ktorý má zabezpečiť ich účinnú ochranu, posunulo ministerstvo životného prostredia do...

Prečítajte si viac
Lesníci nenechali nič na náhodu. Ťažobnej uzávere povedali nie

Lesníci nenechali nič na náhodu. Ťažobnej uzávere povedali nie

Aktuálne

Lesníci včera nenechali nič na náhodu. Početným a reprezentatívnym zastúpením na lesoochranárskej konferencii v Oravskej Polhore, ktorú zorganizovala Nadácia Antona Tunegu a ktorej...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk