Prihlásiť

Lykožrút ničí lesy aj vo Francúzsku, v Európe je odhadom až 100 miliónov kubíkov kalamitného dreva

Dlhé obdobie horúceho a suchého počasia prinieslo do východneho Francúzska najhoršie podkôrnikovú kalamity za posledných 20 rokov. Lykožrúty ničia ihličnaté porasty a spôsobujú prepad cien dreva. Organizácia drevárskeho priemyslu Fibois v regióne Grand Est odhaduje, že tento rok lykožrút napadne tri až štyri milióny kubických metrov dreva vo francúzskych verejných lesoch, čo zodpovedá polovici ročnej dodávky smrekového dreva. Informuje o tom tlačová agentúra ČTK a jej správu aktuálne zverejnil portál Pravda.sk.

Doporučený Ilustračné foto: LESY SR Ilustračné foto: LESY SR

V roku 2018 podľa správy ČTK znehodnotil vo Francúzsku podkôrny hmyz 1,2 milióna kubických metrov dreva, čo drevársky priemysel stálo takmer 80 miliónov eur. Riaditeľ francúzskej Národnej lesníckej agentúry (ONF) pre túto oblasť uviedol, že po veľmi suchom roku 2018 sa zdá, že rok 2019 bude opäť problematický, pretože škodlivé pôsobenie podkôrneho hmyzu sa rozšírilo po východnom Francúzsku. „Nevieme, ako ďaleko to zájde a nevieme, kedy to prestane,“ povedal pre agentúru Reuters riaditeľ Eike Wilmsmeier.

Ceny za vysoko kvalitné mäkké drevo klesli na 60 až 80 eur za kubický meter na stojato, teda za drevo, ktoré je ešte potrebné vyrúbať. To je za posledných 18 mesiacov pokles asi o tretinu, pretože majitelia pôdy zaplavili trh napadnutými stromami i zdravým drevom, ktoré chcú predať skôr, ako sa k nemu dostane lykožrút. Drevo nízkej kvality na výrobu celulózy a prípravu palivového dreva, ktoré predstavuje približne 30 až 40 percent dreva vyťaženého v nízkych nadmorských výškach, je teraz prakticky bezcenné – stojí zhruba jedno euro za meter kubický dreva na stojato.

Objem zasiahnutých ihličnanov v severovýchodnom Francúzsku je už teraz väčší ako počas predchádzajúcej lykožrútovej kalamity v rokoch 2003 – 2007, z ktorej sa lesy spamätávali celé roky. Odborníci sa obávajú rizika odlesnenia regiónu Grand Est, v ktorom súkromní majitelia lesov rúbu zdravé stromy – a nechávajú tisíce hektárov holé, pretože sa zdráhajú vyrúbané oblasti znovu zalesniť, píše sa v správe ČTK.

Vedúci výskumu a rozvoja súkromného drevárskeho družstva Forests and Woods of the East Damien François spolu s Wilmsmeierom z ONF odhadujú, že na trhu v celej Európe je momentálne 60 až 100 miliónov kubických metrov napadnutého dreva – predovšetkým v Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku a Českej republike. Tie krajiny zároveň patria medzi najväčších európskych producentov mäkkého dreva.

Piotr Borkowski z Európskej asociácie štátnych lesov (Eustafor) poznamenal, že z lykožrúta, ktorý sa v Európe v posledných rokoch šíri, sa stal veľký problém. České ministerstvo poľnohospodárstva odhaduje, že vlani bolo napadnutých 18 miliónov kubických metrov dreva – to je desaťkrát viac ako v predchádzajúcich rokoch.

Naposledy zmenené: streda, 24 júl 2019 12:43
Prečítané: 1677
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Lesnatosť sa u nás zvýšila, klimatické zmeny sú však pre lesy hrozbou

Lesnatosť sa u nás zvýšila, klimatické zmeny sú však pre lesy hrozbou

Aktuálne

Hoci sa od roku 2016 lesnatosť Slovenska zvýšila zo 40,35 na 41,2 percenta v roku 2018, v rámci udržania súčasného...

Prečítajte si viac
Ťaží sa v lesoch viac, lebo voľby...?!

Ťaží sa v lesoch viac, lebo voľby...?!

O čom sa píše

V lesoch v okolí Bratislavy dochádza k necitlivej ťažbe dreva, pri ktorej sú devastované turistické chodníky a likvidované stromy s...

Prečítajte si viac
ÚVO a NKÚ sa zhodli, ako verejne obstarávať. Spoločne kontrolujú vojenských lesníkov

ÚVO a NKÚ sa zhodli, ako verejne obstarávať. Spoločne kontrolujú vojenských lesníkov

O čom sa píše

Proces verejného obstarávania zvykne byť pre obstarávateľov na Slovensku poriadnym strašiakom bez ohľadu na odvetvie, v ktorom pôsobia. Optimisticky preto znie...

Prečítajte si viac
Poznámka: Lesnícke umenie - hra so svetlom

Poznámka: Lesnícke umenie - hra so svetlom

O čom sa píše

Iba ten, kto sa nezaujíma, alebo nechce bližšie zaujímať o lesnícku prácu, si môže myslieť a verejne vyhlasovať bez bázne a hany...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk