Prihlásiť

Lesnícky program dostal zelenú

Vláda schválila prijatie Akčného plánu Národného lesníckeho programu Slovenskej republiky na obdobie rokov 2015-2020, ktorý predložil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Vláda schválila prijatie Akčného plánu Národného lesníckeho programu Slovenskej republiky na obdobie rokov 2015-2020, ktorý predložil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Realizácia akčného plánu predpokladá využitie finančných prostriedkov z Programu rozvoja vidieka SR, zo štátnej podpory lesníctva z rozpočtovej kapitoly rezortu pôdohospodárstva, štátnej pomoci, vlastných zdrojov vlastníkov a obhospodarovateľov lesov, ako aj z rozpočtových kapitol a operačných programov spolupracujúcich rezortov. Cieľom je tiež vytvárať podmienky na využitie ďalších fondov a výdavkových programov Európskej únie.

Akčný plán počíta so sumou 122,6 mil. eur, ktoré by mali byť investované na zlepšovanie technickej a technologickej úrovne lesného hospodárstva, výstavbu nových lesných ciest, rekonštrukcie a asanácie existujúcich lesných ciest, podporu špecifických foriem podnikania, služieb a marketingu a uvádzaní nových nedrevných lesníckych produktov na trh, rozvoj činností spojených s vidieckym cestovným ruchom, agroturistikou a poskytovaním služieb v oblasti lesníckej pedagogiky. Navrhovaná výška spolufinancovania realizácie opatrení podnikateľskými subjektmi v rokoch 2014-2020 je 51,8 mil. eur.

Cez Program rozvoja vidieka v období 2014 až 2020 by sa malo podľa Akčného plánu vyčleniť 75,65 mil. eur na realizáciu podpory na prevenciu a obnovu potenciálu lesov po kalamitách spôsobených škodlivými činiteľmi alebo zlepšenie protipožiarnej infraštruktúry, prognózovanie, prevenciu a monitorovanie vzniku lesných požiarov, vypracovanie plánov lesného hospodárstva, kompenzačné platby na lesné oblasti sústavy Natura 2000 a platby na environmentálne záväzky týkajúce sa lesov.

Spomenuté opatrenia môžu využívať všetky podnikateľské subjekty pôsobiace na slovenskom trhu v odvetviach lesníctva, spracovania dreva, výroby energií z drevnej biomasy, ako aj vlastníci máloproduktívnych poľnohospodárskych pozemkov.
sita

Naposledy zmenené: pondelok, 04 január 2016 16:42
Prečítané: 2398
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Memorandum o bratislavských prímestských lesoch: vedecké fakty majú dostať prednosť pred neodbornými emóciami

Memorandum o bratislavských prímestských lesoch: vedecké fakty majú dostať prednosť pred neodbornými…

Aktuálne

Starostlivosť o prímestské lesy Bratislavy, ktoré obhospodaruje štátny podnik LESY SR, sa zmení. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Hlavné mesto...

Prečítajte si viac
Envirorezort v spore o Morské oko: na vodnej ploche a asfaltovej ceste buky nerastú

Envirorezort v spore o Morské oko: na vodnej ploche a asfaltovej ceste…

O čom sa píše

Tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku - Morské oko vo Vihorlatskom pohorí na severovýchodnom Slovensku, aktuálne dobíja u nás mediálny priestor...

Prečítajte si viac
Zalesňovanie poľnohospodársky nevyužívanej pôdy súčasťou nízkouhlíkovej stratégie

Zalesňovanie poľnohospodársky nevyužívanej pôdy súčasťou nízkouhlíkovej stratégie

O čom sa píše

Zalesňovanie je súčasťou návrhu nízkouhlíkovej transformácie Slovenska. Náklady na jej realizáciu  budú v rokoch 2020 až 2040 predstavovať 1,8 percenta...

Prečítajte si viac
Komentár: Boj o budúcnosť lesov nie je konfliktom ochranárov s lesníkmi, ale s vlastníkmi lesov

Komentár: Boj o budúcnosť lesov nie je konfliktom ochranárov s lesníkmi, ale…

O čom sa píše

Chrániť lesy, poškodené klimatickými zmenami a kalamitami, pasívnym ochranárskym experimentom nazvaným bezzásahový režim alebo aktívnymi a osvedčenými lesníckymi postupmi? Vyhlasovať chránené územia...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk