Prihlásiť

Lesníci, na lyže!

Už 52. ročník Venerovského memoriálu, Medzinárodných majstrovstiev lesníkov SR v lyžovaní, sa uskutoční 13. až 15. marca v areáli FIS na Štrbskom Plese.

Pretekári zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Ukrajiny si zmerajú fyzické sily v behu na lyžiach so streľbou zo vzduchovky a v obrovskom slalome. Víťaz v dvojkombinácii získa titul Majster lesník Slovenska a Majsterka lesníčka Slovenska, absolútny víťaz bude Víťazom Venerovského memoriálu. Podujatie, ktorého usporiadateľmi sú Štátne lesy TANAP-u, sa uskutoční pod záštitou ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a predsedu Odborového zväzu pracovníkov drevárskeho, nábytkárskeho a papierenského priemyslu, lesného a vodného hospodárstva.

Lesníctvo patrí medzi málo povolaní, pre ktoré je charakteristická prevaha práce v prírode. Výrazná časť lesníkov vykonáva neľahkú činnosť v lesnom prostredí počas celého roka, bez ohľadu na počasie. Toto si vyžaduje okrem vysokých odborných vedomostí a úprimného vzťahu k prírode aj dobrý zdravotný stav a fyzickú kondíciu. V zimnom období sú v tomto prostredí lyže neodmysliteľnou pracovnou pomôckou. Už v prvých rokoch po druhej svetovej vojne sa uskutočňovali každoročne lyžiarske kurzy, počas ktorých sa lesníci učili ovládať lyže v náročnom horskom prostredí. Na záver týchto kurzov sa zvyčajne usporiadali preteky. Na kurze v roku 1946 skrsla myšlienka usporiadať aj oficiálne preteky lesníkov celého Česko -Slovenska.

Prvý ročník Venerovského memoriálu sa konal už v nasledujúcom roku 1947. Jeho základnou myšlienkou bola prezentácia práce lesníkov, ktorí v zimných podmienkach pri výkone svojho povolania v lese nevyhnutne musia zvládať aj pohyb na lyžiach. Za zakladateľov pretekov pod názvom Venerovského memoriál sú považovaní vtedajší poprední slovenskí lesníci: Štefan Grandtner, Gabriel Mazúr, Mikuláš Michelčík st., Jozef Müller, Martin Lehotský, Milan Hirš, Ján Cigáň, Martin Užík.

Záujemcovia z radov lesníkov o účasť na 52. ročníku Venerovského memoriálu sa môžu prihlásiť do 22. februára na emailovej adrese mjurco@lesytanap.sk alebo na tel. číslach 0903 987 535, 052/4780368, resp. faxom na tel. čísle 052/4780359.

Naposledy zmenené: streda, 13 január 2016 10:42
Prečítané: 2685
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Memorandum o bratislavských prímestských lesoch: vedecké fakty majú dostať prednosť pred neodbornými emóciami

Memorandum o bratislavských prímestských lesoch: vedecké fakty majú dostať prednosť pred neodbornými…

Aktuálne

Starostlivosť o prímestské lesy Bratislavy, ktoré obhospodaruje štátny podnik LESY SR, sa zmení. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Hlavné mesto...

Prečítajte si viac
Envirorezort v spore o Morské oko: na vodnej ploche a asfaltovej ceste buky nerastú

Envirorezort v spore o Morské oko: na vodnej ploche a asfaltovej ceste…

O čom sa píše

Tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku - Morské oko vo Vihorlatskom pohorí na severovýchodnom Slovensku, aktuálne dobíja u nás mediálny priestor...

Prečítajte si viac
Zalesňovanie poľnohospodársky nevyužívanej pôdy súčasťou nízkouhlíkovej stratégie

Zalesňovanie poľnohospodársky nevyužívanej pôdy súčasťou nízkouhlíkovej stratégie

O čom sa píše

Zalesňovanie je súčasťou návrhu nízkouhlíkovej transformácie Slovenska. Náklady na jej realizáciu  budú v rokoch 2020 až 2040 predstavovať 1,8 percenta...

Prečítajte si viac
Komentár: Boj o budúcnosť lesov nie je konfliktom ochranárov s lesníkmi, ale s vlastníkmi lesov

Komentár: Boj o budúcnosť lesov nie je konfliktom ochranárov s lesníkmi, ale…

O čom sa píše

Chrániť lesy, poškodené klimatickými zmenami a kalamitami, pasívnym ochranárskym experimentom nazvaným bezzásahový režim alebo aktívnymi a osvedčenými lesníckymi postupmi? Vyhlasovať chránené územia...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk