Prihlásiť

Lesné ovocie je zdravé, ale radšej ho umyte

Čučoriedky patria medzi najzdravšie ovocie. Posilňujú imunitný systém, spomaľujú proces starnutia, čistia krv, pomáhajú pri problémoch s cholesterolom, znižujú riziko rakoviny a odbúravajú stres. No ak ich pred konzumáciou neumyjete, ohrozíte svoje zdravie.

Doporučený Lesné ovocie je zdravé, ale radšej ho umyte

V lesoch sa pohybujú líšky infikované echinokokom, ktoré trusom prenášajú túto pásomnicu aj na čučoriedky či ďalšie lesné plody. A tá sa nedá z nich len tak ľahko zmyť!

"Ovocie či zeleninu je potrebné pred konzumáciou dôkladne poumývať pod čistou tečúcou vodou, aby sme ich zbavili nečistôt, ktoré sa na nich nachádzajú. Pretože v dnešnej dobe sa na nich môže nachádzať veľké množstvo chemických látok z ošetrovania plodín, fyzikálnych či biologických nečistôt. Preto, aby sme mohli využiť ovocie či zeleninu vo svoj prospech, mali by byť zbavené týchto nečistôt," zdôrazňuje dôležitosť umývania ovocných plodov a zeleniny výživový poradca Ing. Libor Javro.

Dokonca sa odporúča čučoriedky radšej niekoľkokrát opláchnuť pod tečúcou vodou, keďže vajíčka pásomnice prežijú aj mrazenie či varenie. Ak by človek skonzumoval neumyté ovocie, hrozí riziko nákazy ochorenia, ktoré môže zasiahnuť aj pečeň, pľúca či mozog. Dokonca hrozí aj smrť! Choroba sa môže ľahko rozvinúť a spôsobiť cysty v tele. Keď cysta praskne, následky môžu byť fatálne! No môže trvať roky, kým sa infekcia prejaví. Často býva zamieňaná s rakovinou - hlavne v jej neskoršom štádiu.

Zdroj: zoznam.sk

Prečítané: 681
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Na zmenu klímy vhodnými semenami a sadenicami

Na zmenu klímy vhodnými semenami a sadenicami

O čom sa píše

Projekt SUSTREE podporuje povedomie o význame vnútrodruhovej genetickej premenlivosti lesných drevín.

Prečítajte si viac
Ohliadnutie sa za Ekotopfilm - Envirofilm 2018

Ohliadnutie sa za Ekotopfilm - Envirofilm 2018

O čom sa píše

Do festivalovej súťaže filmov bolo v tomto roku prihlásených 1300 dokumentov.

Prečítajte si viac
Chodník opäť slúži turistom

Chodník opäť slúži turistom

O čom sa píše

Modro značkovaný turistický chodník spájajúci Kežmarské Žľaby s Tatranskou Kotlinou je pre peších turistov i cyklistov opäť priechodný. Poškodené brvná...

Prečítajte si viac
Vydražili najvyššiu kvalitu

Vydražili najvyššiu kvalitu

O čom sa píše

Lesy SR v 1. štvrťroku 2018 na verejných dražbách predali takmer 5-tisíc kubíkov cenných sortimentov dreva, najmä dub a buk.

Prečítajte si viac

12°C

SR - aktuálne počasie

Část.zataženo

Vlhkosť: 100%

Vietor: 6.44 km/h

  • 26 Máj 2018 25°C 13°C
  • 27 Máj 2018 26°C 16°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex