Prihlásiť

Koronavírus dolieha aj na vlastníkov lesov v Nemecku

Čo má trh s drevom spoločné s epidémiou koronavírusu? Na prvý pohľad nie veľa. Po bližšom preskúmaní je spomínaný vzťah jasný: Čína, ktorá je najviac zasiahnutá, je kľúčovým odberateľom obrovského množstva kalamitného dreva. Akoby nemeckí lesníci nemali už tak dosť problémov s mnohými prírodnými katastrofami, teraz ich postihuje ďalšia, koronavírus. 

Doporučený Drevo v lodných kontajneroch smeruje do Číny Foto: Fortspraxis.de Drevo v lodných kontajneroch smeruje do Číny

Jediný ako-tak primerane ziskový spôsob predaja padnutého dreva je v súčasnosti zablokovaný: vývoz do Ázie prostredníctvom lodných kontajnerov. Dôvodom je problém čínskych prístavov s preberaním dreva v súvislosti s epidémiou. Reťazec udalostí za posledné dva roky a súčasná situácia vysvetľujú, prečo je lesné hospodárstvo odkázané na Čínu.

Kalamitné udalosti a boj proti škodcom

Po búrkach, suchách a inváziách podkôrnikov pracujú lesníci a súkromní vlastníci lesov v plnom nasadení, aby sa vysporiadali s pretrvávajúcou extrémnou kalamitou. Do začiatku apríla musia byť z porastov odstránené všetky stromy napadnuté podkôrnikmi, aby sa zabránilo ich vyleteniu. 

Ale to nie je všetko. Búrky v posledných niekoľkých týždňoch viedli k ďalším problémom. Kalamitné drevo sa musí teraz spracovať čo najrýchlejšie, najmä tam, kde majú byť proti podkôrnikom umiestnené lapáky. V opačnom prípade by chrobáky uprednostnili nálet na čerstvo padnuté kmene a pasce by tak boli neúčinné.

Trh s drevom

Predaj dreva sa za posledné dva roky omnoho viac skomplikoval. Trhy so smrekovou guľatinou sú presýtené. Napriek tomu, že výroba je v plnom prúde, domáci priemysel nemôže spracovať všetko drevo. Okrem toho výsledné sortimenty a najmä priemyselné drevo v kvalite F/K ide na odbyt len v obmedzenej miere.

Riešenie ponúka export. Množstvo ihličnatého reziva, ktoré prúdilo do Číny, najmä v lodných kontajneroch, sa v minulom roku rýchlo zvýšilo. Podľa Spolkového štatistického úradu sa vyviezlo od januára do októbra 2018 153 244 m3,v rovnakom období v roku 2019 bolo vyvezených 2 260 532 m3.

Úroveň cien

Ceny za smrekovú guľatinu v kvalite B/C/D sa pri vývoze pohybujú od 40 do 43 €/m3, zatiaľ čo na domácom trhu sa zriedkakedy dá dosiahnuť úroveň 25 až 30 €/m3 za ten istý tovar. Iba výnosy z exportu umožnili vlastníkom lesov a združeniam lesného hospodárstva napísať „veľkú čiernu nulu“ po odpočítaní všetkých nákladov na spracovanie a poplatkov.

Zákaz vývozu

Tomuto systému odbytu už hrozí kolaps po druhýkrát. Prvé ťažkosti s vývozom ihličnatej guľatiny boli už v novembri 2019, čo viedlo vývozcov k zmrazeniu dodávok. Dôvodom boli policajné kontroly kontajnerov nákladných automobilov, ktoré predstavovali riziko. Od decembra 2019 však na základe rôznych správ odborníkov preukázali bezpečnosť prepravy guľatiny v kontajneroch, takže sa zdá, že problém bol vyriešený.

V dôsledku epidémie koronavírusu mnoho obchodníkov vyvážajúcich guľatinu opäť požiadalo o zastavenie dodávok. V mnohých prístavoch v Číne kontajnery nevykladajú z dôvodu karanténnych opatrení alebo neprítomnosti mnohých zamestnancov v dôsledku choroby. Okrem rizika poškodenia dreva uloženého v kontajneroch to tiež znamená, že sa do Nemecka vracia menej a menej prázdnych kontajnerov, čím sa zmenšuje dostupný nákladový priestor. Podľa obchodníkov to už viedlo k redukcii a rastúcim cenám za nákladný priestor. Očakáva sa, že vývozný trh vzrastie v máji. A to je veľmi neskoro pre majiteľov lesov, ktorí sa chcú v lesoch vyhnúť najhoršiemu.

Zdroj: forstpraxis.de

Preklad: Bc. Barbora Albrechtová

Naposledy zmenené: štvrtok, 02 apríl 2020 09:57
Prečítané: 628
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Aktuálne

Naša facebooková stránka LES & Letokruhy zverejnila včera večer ako prvá informáciu, ktorej dnes venovali veľkú pozornosť viaceré celoslovenské masmédiá:...

Prečítajte si viac
Krádežiam dreva v Slovenskom raji odzvonilo

Krádežiam dreva v Slovenskom raji odzvonilo

O čom sa píše

Možno si ešte spomeniete, že sa reportáže o tom, ako sú lesné porasty v Národnom parku Slovenský raj v blízkosti Hrabušíc, Smižian a Vernára...

Prečítajte si viac
Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Aktuálne

Lesník Pavol Peniaško napísal ministrovi Jánovi Mičovskému a dostal odpoveď. Prv menovaný nám sprístupnil mailový dialóg dvoch skúsených mužov, ktorí majú...

Prečítajte si viac
Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

O čom sa píše

Rok 2019 bol poznamenaný rekordnými teplotami, množstvom snehu a extrémnym suchom, čo opäť viedlo k početným škodám. Zisky spoločnosti Österreichische Bundesforste (ÖBf) preto...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk