Prihlásiť

Komentár: Lesníci a vlastníci lesov už nie sú sami! Získavajú silného spojenca – vidiečanov

Ešte donedávna mali vlastníci a obhospodarovatelia lesov u nás dojem, že ostali úplne sami, že sú v beznádejnej situácii, zahnaní do kúta, z ktorého už niet kam cúvnuť, z ktorého niet úniku. Svoje postavenie v spoločnosti vnímali tak, že sú všetci proti nim - verejná mienka, politici, úradníci, ochranári, novinári i aktivisti.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Z mnohých osobných rozhovorov s nimi som sa dozvedel, že vnímali tento status ako bezprostredný a akútny stav ohrozenia – aktívneho a trvalo udržateľného obhospodarovania lesov, lesníckeho stavu, súkromného vlastníctva lesov a samozrejme aj lesov samotných, ponechaných bez finančnej podpory štátu v pandemickej situácii, spôsobenej vetrovými a podkôrnikovými kalamitami nebývalého rozsahu, napospas bezzásahovému režimu – vehementne presadzovaného úzkou skupinou ľudí.

Uplynulé mesiace však znamenajú pre vlastníkov a obhospodarovateľov lesov a zdravé, zelené a vitálne lesy novú, veľkú nádej. Vo viacerých regiónoch Slovenska získavajú silného spojenca - obyvateľov vidieka, zástupcov samospráv a záujmových združení. A je úplne prirodzené, že ho lesníci a lesomajitelia nachádzajú v tých častiach našej krajiny, kde sa cítia ľudia najviac ohrození doktrínou bezzásahu – v obciach a mestách pri Muránskej Planine, v Podtatranskom regióne, na Liptove a najnovšie aj v regióne Malej Fatry.

Na vidieku vznikajú nové iniciatívy, petície, spoločné postupy a konštruktívne návrhy riešení (opierajúce sa o európsku legislatívu) ako chrániť naše lesy a prírodu pre človeka a nie pred človekom, chápajúce spoločenstvo ľudí, žijúcich v prírode ako súčasť biodiverzity a vlastníkov lesa ako tých, ktorí dokážu spolunažívať s prírodou a chrániť ju aj pre budúce generácie.

Politici budú musieť začať brať veľmi vážne toto spoločné a silnejúce hnutie vidiečanov, vlastníkov a obhospodarovateľov lesov a neignorovať potrebu reformy ochrany prírody a podpory ochrany lesov. Pretože v opačnom prípade prídu o veľkú časť voličov. A tí ich predsa zaujímajú zo všetkého najviac.

Jozef Marko

Prečítané: 2102
(4 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Postoj: Ján Mičovský? Čestný človek, ale slabý manažér

Postoj: Ján Mičovský? Čestný človek, ale slabý manažér

O čom sa píše

Čestný človek, ale slabý manažér. Ján Mičovský ako minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka podľa väčšiny zainteresovaných svoju funkciu nezvláda. A takýto...

Prečítajte si viac
Komentár: V štátnych lesoch to začína vrieť. A v politickom zákulisí tiež

Komentár: V štátnych lesoch to začína vrieť. A v politickom zákulisí tiež

Aktuálne

Dalo sa to čakať. Keď pred niekoľkými týždňami minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka verejne ohlásil organizačnú zmenu, ktorá má v štátnom podniku...

Prečítajte si viac
PEFC: V obecných lesoch Banskej Belej sa hospodári s lesníckou rozvahou a citom

PEFC: V obecných lesoch Banskej Belej sa hospodári s lesníckou rozvahou a…

O čom sa píše

Spoločnosť LESY, s r. o. Banská Belá bola založená v roku 2000 pretransformovaním z príspevkovej organizácie Lesný podnik obce Banská Belá...

Prečítajte si viac
Všimli sme si: Klimatológ o lesoch bez lesníkov. Ale, aké "prekvapenie" - zhoduje sa s ochranármi

Všimli sme si: Klimatológ o lesoch bez lesníkov. Ale, aké "prekvapenie" -…

O čom sa píše

Slovenský klimatológ Jozef Pecho porovnáva dnešný svet s tým spred dvadsiatich rokov. Ako tvrdí pre agentúru SITA, ktorá jeho vyjadrenia...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex