Prihlásiť

Komentár: Internet znesie všetko. A človek?

Všetko je na webe. Doslova. Ibaže okrem odborných, objektívnych a podložených informácií je zaplavený aj množstvom balastu, táranín, účelovo a emotívne publikovaných informácií, intuitívnych záverov a hodnotení, cielene hrajúcich ľuďom na city, zámerne vyvolávajúcich strach, obavy a zlosť, pretože práve tieto pocity dokážu najviac zaujať, upútať pozornosť a splniť cieľ  – dezinformovať, zavádzať a spracovať tak verejnú mienku v prospech určitej záujmovej skupiny ľudí.

Doporučený Takto vyzeral dávny a neúčinný boj s premnoženou mníškou Foto Lesy SR Takto vyzeral dávny a neúčinný boj s premnoženou mníškou

Kedysi sa hovorilo, že papier znesie všetko. Časy sa menia, vyvíjajú a v súčasnosti je to práve internet, webové stránky, blogy, sociálne siete a virtuálne diskusie, ktoré sú zahltené všetkým možným. A platí to aj pre človeka. Pretlak informácií, názorov a úsudkov je obrovský. Tým ale, že na internete je naozaj všetko, ľudia nemusia vnímať každý nezmysel, polopravdu a lož ako bernú mincu. Môžu si všetko, čo si prečítajú, čo ich osloví a zaujme, bez veľkej námahy a energie overiť.  Stačí iba trochu času, zadanie prezentovanej informácie do niektorého z vyhľadávačov a potom krátke zhodnotenie prečítaného. Teda overenie informácie. Zistenie, či je pravdivá, úplná a objektívna.

Ľudia teda majú dve možnosti. Buď sa nechajú balamutiť a publikované informácie budú prijímať povrchne a bez rozmyslu ako fakt, alebo sa zamyslia a vyhľadajú si k téme informácie z ďalšieho zdroja alebo zdrojov viacerých. Potom veľmi rýchlo pochopia, aké informácie sú im servírované.  A podľa toho kým a proti komu, porozumejú aj tomu, kto ich manipuluje a prečo. Dokážu rozlišovať medzi povrchnými a účelovými informáciami na jednej strane a informáciami vierohodnými a dôveryhodnými na strane druhej. Je medzi nimi obrovský rozdiel. Tak ako medzi ľuďmi, ktorí uveria iba tomu, čomu chcú uveriť a ľuďmi, ktorí veria predovšetkým sami sebe.

Všetky tieto súvislosti som si uvedomil po tom, ako sa objavili v masmédiách a na sociálnych sieťach informácie o škodlivosti leteckých postrekov proti mníške veľkohlavej. Bude nimi aplikovaný rovnaký biologický prípravok, aký je používaný bežne v poľnohospodárstve na ochranu plodín konzumovaných ľuďmi pred škodlivým hmyzom.

To isté platí aj o prípravku, ktorý obsahuje chemický postrek, aplikovaný nie zo vzduchu, ale zo zeme na stojace alebo vyťažené drevo, napadnuté lykožrútom, ktorý zabráni vyleteniu ďalšej generácie podkôrneho hmyzu a jej šíreniu do zdravých lesných porastov. Aj o ňom sa dá na internete z legitímnych zdrojov dozvedieť, že je využívaný v poľnohospodárstve na ošetrenie kultúr plodín, ktoré znova konzumuje človek.

Prečo sa kritici použitia týchto prípravkov zameriavajú iba na lesníctvo? Prečo s rovnakou vervou nebojujú proti ich využitiu aj v poľnohospodárstve? Spoliehajú sa na to, že tak ako informačné technológie aj človek znesie všetko? Chcem veriť tomu, že tentokrát sa mýlia.

Jozef Marko

Naposledy zmenené: pondelok, 18 marec 2019 13:21
Prečítané: 438
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ZSD SR: Čo najviac kvalitného dreva spracujme doma a nevyvážajme prácu za hranice

ZSD SR: Čo najviac kvalitného dreva spracujme doma a nevyvážajme prácu za…

O čom sa píše

Spracovatelia dreva na Slovensku majú podľa slov generálneho sekretára Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD) Petra Zemaníka v súčasnosti veľký problém s kvalitou...

Prečítajte si viac
Lykožrút ničí lesy aj vo Francúzsku, v Európe je odhadom až 100 miliónov kubíkov kalamitného dreva

Lykožrút ničí lesy aj vo Francúzsku, v Európe je odhadom až 100…

O čom sa píše

Dlhé obdobie horúceho a suchého počasia prinieslo do východneho Francúzska najhoršie podkôrnikovú kalamity za posledných 20 rokov. Lykožrúty ničia ihličnaté...

Prečítajte si viac
Zádrhely v rokovaniach o Karpatských bukových pralesoch pokračujú

Zádrhely v rokovaniach o Karpatských bukových pralesoch pokračujú

Aktuálne

Ministerstvo životného prostredia SR v apríli tohto roka pre masmédiá vyhlásilo, že hranice Karpatských bukových pralesov budú vytýčené načas, pretože envirorezort...

Prečítajte si viac
Negatíva vývozu dreva zo Slovenska sa darí znižovať, tvrdí agrorezort

Negatíva vývozu dreva zo Slovenska sa darí znižovať, tvrdí agrorezort

O čom sa píše

V roku 2018 bolo zo Slovenska vyvezených  2 099 000 m³ surového dreva, čo bolo o 83 000 m³ viac ako v...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk