Prihlásiť

Klimatické zmeny v Tatrách

Vyššia teplota a menej zrážok hlavným tatranským drevinám nevyhovuje a podporuje rast populácie podkôrneho hmyzu.

Rok 2015 prekvapil, podľa meteorologických záznamov od roku 1898 také teplé leto v Tatranskej Lomnici ešte nebolo.

- Nato, že sa počasie v posledných rokoch mení ako na hojdačke, si už pomaly zvykáme. Zmeny v tomto roku však boli skutočne až extrémne. Aj keď sme nezaznamenali žiadne rekordné maximá, priemerná teplota bola vyššia od dlhodobého normálu o takmer dva stupne Celzia. Aj zrážkovo to bol jeden z najchudobnejších rokov v histórii, - uviedol Peter Fleischer, vedúci Výskumnej stanice a Múzea Tatranského národného parku Štátnych lesov TANAP-u. V prípade tatranských prirodzene smrekových lesov prevažujú obavy z dôsledkov meniacich sa podmienok.

Podľa klimatológov by dnešné extrémy mali byť už o tridsať rokov normálnym počasím.

- Tieto podmienky nám ponúkajú príležitosť sledovať, čo sa asi bude diať v prírode v blízkej budúcnosti. Vyššia teplota a menej zrážok hlavným tatranským drevinám nevyhovuje a podporuje rast populácie podkôrneho hmyzu. V tomto roku sme s prekvapením sledovali, že aj v horských podmienkach sa môžu vyvinúť dve generácie lykožrútov a na vývratoch a zlomoch dokonca až tri, čo doteraz bol pomerne zriedkavý prípad v oveľa teplejších oblastiach, - vysvetlil P. Fleischer.

Ako dodal, o tom, či takýto potenciálny nárast populácie podkôrnikov skutočne spustí ďalšiu vlnu úhynu lesných porastov, rozhodne zima. Nízke teploty, ale aj naopak príliš teplá zima, môžu populáciu podkôrneho hmyzu zdecimovať.
Vedúci výskumnej stanice zhodnotil aj vývoj v porastoch, ktoré poškodila víchrica v roku 2004, označil ho za všeobecne priaznivý.

- Kombináciou zalesňovania a prirodzeného zmladenia sa formuje les, ktorý tu chce človek i príroda. Klimatické výkyvy zrejme oslabili mnohé stromy a na jeseň sme konštatovali silné napadnutie smrekov voškami, kôrovnicou. Napadnutie sa prejavuje deformáciami tohtoročných výhonov, - povedal. Skutočné riziko sa však podľa jeho slov prejaví až na jar, keď vošky budú pokračovať vo vývoji na smrekovcoch, ktoré sú na toto poškodenie oveľa citlivejšie.

Príjemným prekvapením pre výskumníkov počas tohto roka bolo zistenie mimoriadnej adaptability mladých porastov na extrémne podmienky. Ako povedal P. Fleischer, sucho v závere augusta bolo také významné, že listnaté dreviny takmer úplne zastavili fotosyntézu. - Po niekoľkých dňoch fyziologické testy naznačovali hromadný úhyn, ale po krátkom, ale výdatnom daždi, sa rozbehli s oveľa väčším nasadením, aby dohnali to, čo zameškali, - dodal.
Zdroj: sita

Naposledy zmenené: pondelok, 04 január 2016 17:03
Prečítané: 2056
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Kauza Pečniansky les nekončí. LESY SR a Petržalka sa odvolali

Kauza Pečniansky les nekončí. LESY SR a Petržalka sa odvolali

O čom sa píše

Štátny podnik LESY SR sa odvolal voči júnovému rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava II, kde po druhý raz neuspel v spore...

Prečítajte si viac
Mestské lesy Tisovec: z dreva by sme sotva vyžili

Mestské lesy Tisovec: z dreva by sme sotva vyžili

O čom sa píše

Zhruba o tretinu menej dreva oproti pôvodnému plánu vyťaží v roku 2019 vo svojich lesoch samospráva mesta Tisovec v okrese Rimavská...

Prečítajte si viac
Na Slovensku sa v minulom roku spálilo menej drevnej biomasy

Na Slovensku sa v minulom roku spálilo menej drevnej biomasy

O čom sa píše

Ako sa uvádza v Správe o lesnom hospodárstve v SR za rok 2018, teda v Zelenej správe, celková spotreba tuhej...

Prečítajte si viac
Predaj dreva na Slovensku v minulom roku vzrástol

Predaj dreva na Slovensku v minulom roku vzrástol

O čom sa píše

Na internetovej stránke Energie-portal.sk je publikovaná informácia o minuloročnom predaji dreva na Slovensku. Autor čerpal so Zelenej správy za rok 2018...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk