Prihlásiť

Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

Rok 2019 bol poznamenaný rekordnými teplotami, množstvom snehu a extrémnym suchom, čo opäť viedlo k početným škodám. Zisky spoločnosti Österreichische Bundesforste (ÖBf) preto klesli na 222,4 milióna eur, pričom v roku 2018 boli na úrovni 238,0 milióna eur.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Zisk je polovičný

Zisk pred zdanením (EBT) sa znížil na polovicu, čo je približne 13,4 milióna eur (2018: 26,4 milióna eur). Trvalo udržateľný objem vyťaženého dreva sa udržal na úrovni 1,46 milióna m3, a to napriek silným výkyvom na trhu a zvýšenému podielu kalamitného dreva. Rok 2019 bol pre štátne lesy poznamenaný ekonomickými dôsledkami zmeny klímy viac, ako kedykoľvek predtým, hovorí Rudolf Freidhager, hovorca a člen predstavenstva pre lesné hospodárstvo a ochranu prírody. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa náklady v súvislosti so zmenou podnebia zvýšili z 23,6 milióna na takmer dvojnásobok, t.j. 42,1 milióna eur. Za posledné tri roky sa tieto isté náklady, ktoré priamo alebo nepriamo súvisia s klímou, dokonca strojnásobili. Súčasná koronavírusová kríza situáciu ešte zhoršuje.

Nelesnícke oblasti prosperujú

„Podiel na celkovom zisku ostatných hospodárskych odvetví neustále rastie a momentálne sa pohybuje niekde na 45%, pričom v roku 2018 to bolo 42%“, hovorí Georg Schöppl, člen predstavenstva pre financie a nehnuteľnosti. V roku 2019 sa do rozvoja nehnuteľností a pozemkov, ako aj do rozširovania obnoviteľných zdrojov energie, najmä veternej a vodnej energie, investovalo okolo 17,5 milióna eur. Pre rok 2020 sa plánuje investícia ďalších 26,0 milióna eur. V roku 2019 vzrástla oblasť nehnuteľností o 5% a dosiahla tržby vo výške 48,7 milióna eur (2018: 46,4 milióna). V oblasti obnoviteľnej energie to bolo vyše 6 miliónov eur a takýto pozitívny trend si drží už dva roky. Nelesnícke oblasti tak stabilizujú pokles v centrálnom obchode v oblasti lesného hospodárstva, ktorého vývoj ziskov bude prvýkrát v roku 2019 negatívny, z dôvodu zložitej situácie na trhu.

Pokles v lesníckom a drevárskom odvetví

Produkcia v lesníckom a drevárskom odvetví bola 116 miliónov eur, a teda pod úrovňou predchádzajúceho roka (2018: 132,9 milióna), čo bolo spôsobené najmä vysokým podielom kalamitného dreva a jeho nízkymi cenami. V roku 2019 na stredoeurópskom trhu dominovalo neslýchané množstvo kalamitného dreva. V regióne Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, v Českej republike a Taliansku ho bolo v rokoch 2018 a 2019 okolo 200 miliónov m3. To je asi dvojnásobok bežného objemu ťažieb. V dôsledku prebytku guľatiny na európskom trhu sa ceny neustále znižovali. Priemerná cena ÖBf sa od roku 2014 znížila o 25% zo 78,99 eur/m3 na 59,31 eur/m3 (2019). Z tohto dôvodu ÖBf mierne znížili objem ťažieb v roku 2019 a vytvorili tak väčšie zásoby v lesoch. V minulom roku sa vyťažilo o 4% menej dreva ako v predchádzajúcom (1,461 mil. m3).

Podiel kalamitného dreva je vyšší

Podiel poškodeného dreva (79% alebo približne 1,1 milióna m3) sa po poklesoch v predchádzajúcich rokoch opäť zvýšil (2018: 66%). „Dalo by sa tiež povedať, že kalamitné drevo je vlastne po novom normálne drevo“, hovorí Freidhager. Hlavnými príčinami boli búrky, veľké množstvo snehu na začiatku roka a nadpriemerne suché mesiace v prvom polroku, ktoré podporili vývoj podkôrneho hmyzu. Priemerná úroveň poškodeného dreva sa z dlhodobého hľadiska ustaľuje na 60 až 80%. Podiel dreva poškodeného hmyzom ale klesá. Na rozdiel od celorakúskeho trendu, ktorý hovorí o jeho neustálom náraste, lesy ÖBf už po štvrtý krát v rade zaznamenali pokles na cca 210 000 m3, čo je z celkového množstva kalamitného dreva len 19%. Náklady na boj s podkôrnikom sa v roku 2019 zvýšili o štvrtinu, zo 4,6 milióna eur na 5,8 milióna eur.

Koronavírusová kríza vyostruje situáciu

V roku 2020 sa situácia na trhu s drevom ešte viac zhoršila vďaka koronavírusu. Odbytové trhy a export klesli. „Počas niekoľkých dní sa trh s drevom vymkol spod kontroly, predaj sa znížil na polovicu a cena dreva sa dostala pod ešte väčší tlak,“ vysvetľuje Freidhager. Prerušený tok dreva, najmä do Talianska, predstavuje pre lesnícke spoločnosti obrovské výzvy, keďže približne 40% dreva vyprodukovaného v Rakúsku sa vyváža do Talianska. ÖBf tvrdo obmedzili produkciu dreva. „Dôsledky koronavírusovej krízy v súčasnosti nevieme  predvídať. Rezignovali sme v očakávaní podpory od vlády a Kurzarbeit. Skôr sa snažíme krízu zvládnuť sami a zostať v kurze, “ hovorí Freidhager.

Vyhliadky pre rok 2020

 „Rok 2020 bude pravdepodobne najťažším rokom v histórii, pretože odhliadnuc od krízy Covid19, situácia na trhu s drevom zostane aj naďalej napätá,“ vysvetľuje predstavenstvo spoločnosti ÖBf. Vďaka teplému a suchému začiatku roka možno očakávať pribúdanie hmyzu a kalamitného dreva. Prúd tohto dreva však dnes v dôsledku nadmernej ponuky naráža na „mŕtvy trh“. To znamená, že v nasledujúcich ťažkých rokoch bude pokračovať rozvoj nelesníckych hospodárskych oblastí - najmä nehnuteľností a obnoviteľnej energie - a investičný program. Lesy sa budú čoraz viac zameriavať na budovanie rezerv a hodnôt, ich udržiavanie, prispôsobovanie sa zmene klímy a urýchlenie ich prestavby, na čo ÖBf v roku 2019 investovali približne 12,3 milióna eur.

Zdroj: ÖBf

Preklad: Barbora Albrechtová

 

 

Prečítané: 354
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Separujú drevný odpad

Separujú drevný odpad

O čom sa píše

Separovať možno nielen papier, plasty, sklo, použité oleje a elektroodpad, ale aj odpad z dreva. Mesto Bánovce nad Bebravou v spolupráci...

Prečítajte si viac
Reakcia priameho aktéra na dve medializované lesnícke kauzy: Už nemôžem mlčať!

Reakcia priameho aktéra na dve medializované lesnícke kauzy: Už nemôžem mlčať!

O čom sa píše

Doba je zlá. Zvykne sa hovoriť, keď vám život neplynie tak, ako by ste si priali. No nie doba je...

Prečítajte si viac
Dažďový prales mizne v Brazílii rekordnou rýchlosťou

Dažďový prales mizne v Brazílii rekordnou rýchlosťou

O čom sa píše

Odlesňovanie brazílskeho amazonského pralesa sa v prvej polovici roka 2020 zvýšilo o rekordných 25 percent v porovnaní s tým istým...

Prečítajte si viac
Kontroverzný proces posudzovania a povoľovania náhodných ťažieb: Ochranári sa riadia usmernením z envirorezortu

Kontroverzný proces posudzovania a povoľovania náhodných ťažieb: Ochranári sa riadia usmernením z…

Aktuálne

Okresné úrady dostali koncom mája tohto roku Usmernenie generálnej riaditeľky sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex