Prihlásiť

Klenotom Brezna sú mestské lesy

Aktuálne sa však aj v nich lesníci pasujú s podkôrnikovou kalamitou.

Doporučený Klenotom Brezna sú mestské lesy

Spoločnosť Lesy mesta Brezno vznikla v roku 1993 na spravovanie a zhodnocovania prírodného bohatstva mesta. Podnik so 100-percentným podielom vlastní mesto. Hospodári na ploche 7500 ha v dvoch lesných celkoch (LC) Čertovica a Michalová a v súčasnosti zamestnáva 32 pracovníkov. Podnik aktuálne nevykonáva takmer žiadne plánované ťažby, pretože sa primárne venuje eliminácii podkôrnikovej kalamity na LC Michalová.

„Objem ťažby v tomto prípade diktuje chrobák a my môžeme hovoriť len o predpokladanom objeme. Podľa aktuálneho stavu kalamity sa ťažba drevnej hmoty pohybuje na úrovni 4000 - 5000 kubických metrov mesačne. Na základe týchto čísel odhadujeme, že do konca roka 2018 vyťažíme viac ako 50 000 kubíkov drevnej hmoty. Pri priemernom speňažení na úrovni asi 60 eur môžeme predpokladať tržby vo výške približne troch miliónov eur," uviedol riaditeľ LMB Ján Lukáč.
Podkôrniková kalamita je rozsiahly problém, s ktorým sa pasujú aj lesné celky susediace s tými mestskými. „V súčasnosti máme v Michalovej 12 ťažobných skupín, ktoré likvidujú roztrúsenú kalamitu, takže v tejto lokalite nemáme žiadne plánované ani prebierkové ťažby. Lepšia situácia je aktuálne v LC Čertovica," tvrdí riaditeľ LMB.
Veľká časť zisku podniku sa odkladá do rezervy pre pestovnú činnosť a spotrebuje sa na pestovanie nového lesa. Ako uviedol Ján Lukáč, pre napadnutie stromov lykožrútom sa odkrývajú veľké plochy, ktoré bude treba vyčistiť a zalesniť. Mestské lesy disponujú vlastným škôlkarským strediskom, kde pestujú sadenice z pôvodných semenných zdrojov. V prípade potreby, predovšetkým pri listnatých stromoch, ale dokupujú lesný reprodukčný materiál z overených zdrojov.
Minulý rok investovali do expedičného skladu a optimalizácie dopravy a výroby. Samotná investícia výrazne neovplyvnila rozdiel medzi bežnými príjmami a výdavkami podniku a jej predpokladaná návratnosť je približne 15 - 18 mesiacov.
Zdroj: Breznianske ECHO

Naposledy zmenené: utorok, 20 marec 2018 18:59
Prečítané: 257
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Sezóna kliešťov sa začala. Nepustite si ich k telu!

Sezóna kliešťov sa začala. Nepustite si ich k telu!

O čom sa píše

Kliešťom sa v našich zemepisných šírkach darí, v posledných rokoch sa začali presúvať do nových lokalít, aj horských oblastí.

Prečítajte si viac
Výrub v lesoparku súvisí s bezpečnosťou

Výrub v lesoparku súvisí s bezpečnosťou

O čom sa píše

V obľúbenej oddychovej zóne Žilinčanov ostraňujú nebezpečné stromy. Nezaobišlo sa to bez protestu.

Prečítajte si viac
Nakukli do lesa v kultúrnom dome

Nakukli do lesa v kultúrnom dome

O čom sa píše

Výstava Nakuknime do lesa – príbehy lesa ponúkla výnimočné zážitky, poznanie i hru.

Prečítajte si viac
Lesníctvo je nástroj boja proti klimatickým zmenám

Lesníctvo je nástroj boja proti klimatickým zmenám

O čom sa píše

Európsky parlament schválil nariadenie, ktorého cieľom je zmierniť dopady klimatických zmien prostredníctvom znižovania emisií skleníkových plynov v sektore využívania pôdy...

Prečítajte si viac

22°C

SR - aktuálne počasie

Přev.zataženo

Vlhkosť: 61%

Vietor: 17.70 km/h

  • 25 Apr 2018 26°C 11°C
  • 26 Apr 2018 19°C 11°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex