Prihlásiť

K ochrane lesov môžu prispieť aj samosprávy

LESY SR sa v médiách ohradili voči niektorým tvrdeniam v súvislosti s ochranou lesov a výrubmi v Bratislave a okolí. Zdôraznili, že zvýšiť ochranu lesov a posilniť ich rekreačné využitie sa dá požiadaním o vyhlásenie za lesy osobitného určenia alebo za ochranné lesy. Takúto možnosť majú zo zákona aj samosprávy. Doteraz ju nevyužili. LESY SR tak urobili na štátnych pozemkoch v roku 2015.

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

TASR zverejnila vyjadrenie generálneho riaditeľa š. p. LESY SR Mariana Staníka, ktorý povedal, že o vyhlásenie lesov pri Bratislave za lesy osobitného určenia vo vlastníctve štátu požiadali LESY SR práve s cieľom zvýšenia ich ochrany a posilnenia ich rekreačného využitia.

Rovnako mohli podľa jeho názoru postupovať aj ďalší vlastníci lesných pozemkov, fyzické a právnické osoby po predchádzajúcom súhlase vlastníka pozemku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPaRV) jeho slová potvrdilo. Podľa neho mestské časti, bratislavský magistrát, mestské lesy ani Bratislavský samosprávny kraj nepožiadali o úpravu štatútu vlastných lesných pozemkov na tzv. lesy osobitného určenia pri príprave aktuálneho Programu starostlivosti o les. Samosprávy majú podľa rezortu pôdohospodárstva možnosť stále tak urobiť.

LESY SR a MPaRV SR takto zareagovali v médiách na vyjadrenia poslankyne Národnej riady SR Anny Zemanovej zo strany SaS a zástupcov niektorých samospráv, podľa ktorých bol program starostlivosti o les na obdobie rokov 2016 – 2025 pripravený, resp. schválený protizákonne. Jeho kritici hovoria o nezákonnom vylúčení niektorých žiadateľov ako účastníkov správneho konania vo veci vyhodnotenia Programu starostlivosti o les. Odbor opravných prostriedkov Okresného úradu Bratislava vylúčenie žiadateľov odôvodňuje tým, že do konania sa neprihlásili v zákonom stanovenej lehote. Jeho rozhodnutie potvrdil aj rezort pôdohospodárstva ako príslušný odvolací orgán.

Podľa zverejnených informácií sú na Lesnom celku LESY SR Bratislava lesy osobitného určenia na výmere 2 278 ha (53 percent), chránené lesy na 469 ha (11 percent) a lesy hospodárske na 1 525 ha (36 percent).

Prečítané: 334
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

NKÚ: Hospodárenie š. p. LESY SR ovplyvňoval najmä predaj dreva. LESY SR: Podrobne zareagujeme na tlačovke budúci týždeň

NKÚ: Hospodárenie š. p. LESY SR ovplyvňoval najmä predaj dreva. LESY SR:…

O čom sa píše

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zverejnil vo svojej správe nedostatky, ktoré majú vplyv na hospodárenie štátneho podniku LESY SR najmä pri...

Prečítajte si viac
Ako ďalej s lykožrútom alebo tri dni na severnej Morave

Ako ďalej s lykožrútom alebo tri dni na severnej Morave

Aktuálne

Národná sieť rozvoja vidieka SR (NSRV SR) v spolupráci so Združením zamestnávateľov lesného hospodárstva na Slovensku a s Národným lesníckym...

Prečítajte si viac
Politický spor o eurofondovú výzvu na podporu lesníkov

Politický spor o eurofondovú výzvu na podporu lesníkov

O čom sa píše

Je to hlboké nepochopenie lesníckej práce alebo iba súčasť politického marketingu? Hnutie OĽaNO kritizuje eurofondovú výzvu v objeme 22 miliónov eur...

Prečítajte si viac
ÚNIA o lesoch a kalamitách: Európska únia má dvojaký meter?

ÚNIA o lesoch a kalamitách: Európska únia má dvojaký meter?

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ďalej len ÚNIA) verejne upozornila na skutočnosť, že Európska komisia oznámila 15.mája 2019...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk