Prihlásiť

K ochrane lesov môžu prispieť aj samosprávy

LESY SR sa v médiách ohradili voči niektorým tvrdeniam v súvislosti s ochranou lesov a výrubmi v Bratislave a okolí. Zdôraznili, že zvýšiť ochranu lesov a posilniť ich rekreačné využitie sa dá požiadaním o vyhlásenie za lesy osobitného určenia alebo za ochranné lesy. Takúto možnosť majú zo zákona aj samosprávy. Doteraz ju nevyužili. LESY SR tak urobili na štátnych pozemkoch v roku 2015.

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

TASR zverejnila vyjadrenie generálneho riaditeľa š. p. LESY SR Mariana Staníka, ktorý povedal, že o vyhlásenie lesov pri Bratislave za lesy osobitného určenia vo vlastníctve štátu požiadali LESY SR práve s cieľom zvýšenia ich ochrany a posilnenia ich rekreačného využitia.

Rovnako mohli podľa jeho názoru postupovať aj ďalší vlastníci lesných pozemkov, fyzické a právnické osoby po predchádzajúcom súhlase vlastníka pozemku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPaRV) jeho slová potvrdilo. Podľa neho mestské časti, bratislavský magistrát, mestské lesy ani Bratislavský samosprávny kraj nepožiadali o úpravu štatútu vlastných lesných pozemkov na tzv. lesy osobitného určenia pri príprave aktuálneho Programu starostlivosti o les. Samosprávy majú podľa rezortu pôdohospodárstva možnosť stále tak urobiť.

LESY SR a MPaRV SR takto zareagovali v médiách na vyjadrenia poslankyne Národnej riady SR Anny Zemanovej zo strany SaS a zástupcov niektorých samospráv, podľa ktorých bol program starostlivosti o les na obdobie rokov 2016 – 2025 pripravený, resp. schválený protizákonne. Jeho kritici hovoria o nezákonnom vylúčení niektorých žiadateľov ako účastníkov správneho konania vo veci vyhodnotenia Programu starostlivosti o les. Odbor opravných prostriedkov Okresného úradu Bratislava vylúčenie žiadateľov odôvodňuje tým, že do konania sa neprihlásili v zákonom stanovenej lehote. Jeho rozhodnutie potvrdil aj rezort pôdohospodárstva ako príslušný odvolací orgán.

Podľa zverejnených informácií sú na Lesnom celku LESY SR Bratislava lesy osobitného určenia na výmere 2 278 ha (53 percent), chránené lesy na 469 ha (11 percent) a lesy hospodárske na 1 525 ha (36 percent).

Prečítané: 252
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Brožúra NATURA 2000 a slovenská realita

Brožúra NATURA 2000 a slovenská realita

O čom sa píše

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska na svojom facebookovom profile aktívne komunikuje lesnícke a súvisiace témy a zaujíma postoje vlastníkov lesných...

Prečítajte si viac
Komentár: Internet znesie všetko. A človek?

Komentár: Internet znesie všetko. A človek?

O čom sa píše

Všetko je na webe. Doslova. Ibaže okrem odborných, objektívnych a podložených informácií je zaplavený aj množstvom balastu, táranín, účelovo a emotívne publikovaných...

Prečítajte si viac
Zbytočný poplach kvôli postrekom

Zbytočný poplach kvôli postrekom

Aktuálne

BIOBIT XL je biologický prípravok, ktorý sa môže použiť aj v ekologickom poľnohospodárstve. Neúčinkuje na motýle ani larvy iného škodlivého hmyzu...

Prečítajte si viac
Silný vietor polámal a vyvrátil stromy v TANAP-e

Silný vietor polámal a vyvrátil stromy v TANAP-e

Aktuálne

Štátne lesy TANAP-u dnes aktuálne informovali, že silný vietor, ktorý sa v noci z nedele na pondelok prehnal Slovenskom, poškodil aj lesné...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk