Prihlásiť

Jeden strom na každého občana Česka. Dohliadať na to budú odborníci, podmienkou je súhlas vlastníka pozemku

Ministerstvo životného prostredia Českej republiky spúšťa nový dotačný program na podporu komunitnej výsadby stromov na verejných priestranstvách. Získať dotáciu, zasadiť stromy a zapojiť sa tak do celonárodnej iniciatívy Sadíme budúcnosť, môže prakticky každý, navyše s podporou v prepočte až 9 700 eur. Informáciu zverejnil český envirorezort na svojej webovej stránke a na Slovensku sa témou zaoberal portál Startitup.sk.

Doporučený Príprava sadeníc v Lesnej škôlke spoločnosti Pro Populo Poprad v Spišskej Teplici Ilustračné foto Jozef Marko Príprava sadeníc v Lesnej škôlke spoločnosti Pro Populo Poprad v Spišskej Teplici

K dispozícii je celkom 3,9 milióna eur, ktoré ministerstvo vyčlenilo z rozpočtu Štátneho fondu životného prostredia. Z príspevku je možné uhradiť výdavky za sadenice, potrebný materiál i následnú starostlivosť. Cieľom je do 5 rokov vysadiť mimo lesa 10 miliónov nových stromov, za každého občana Českej republiky.

„Výsadba stromov významne prispieva k adaptácii na zmenu klímy, čistejšiemu ovzdušiu, podporuje zadržiavanie vody v krajine, znižuje eróziu pôdy. Dotačný program sme naštartovali na podporu celonárodnej iniciatívy MŽP a Nadácie Partnerstvo Sadíme budúcnosť.Medzi nami je totiž rad aktívnych spoluobčanov, ktorým nie je ľahostajné, ako rýchlo miznú stromy z okolia našich domov aj z voľnej krajiny a chcú sami priložiť ruku k dielu. Naša finančná podpora je preto mierená najmä na tieto akčné miestne komunity,“ uvádza minister životného prostredia Richard Brabec.

Nový dotačný program je postavený na dobrovoľníckej práci, má jednoduchú schému a žiadateľom finančne pokryje všetky náklady na materiál potrebný na pestovanie listnatých stromov a ich následnú starostlivosť. Na to, či sa podobného kroku dočkáme aj na Slovensku, sa Startitup opýtal hovorcu Ministerstva životného prostredia SR Tomáša Ferenčáka: „Za ministerstvo životného prostredia môžem povedať, že my skôr pracujeme na zastavovaní výrubov, pretože ochrana prírody a národných parkov má pre ministerstvo životného prostredia najvyššiu prioritu. Preto sme presadili dôležitú novelu zákona o ochrane prírody, ktorá zakazuje plošné výruby a zabezpečí adekvátnu ochranu našich najvzácnejších lokalít. Práve novela zákona o ochrane prírody prinesie po dlhých rokoch systémové riešenia a dá štátnym ochranárom reálne kompetencie chrániť vzácne lokality. Novela sprísňuje aj podmienky pre výstavbu v národných parkoch.”

Hovorca slovenského envirorezortu pre Startitup dodal, že v rámci Environmentálneho fondu je na Slovensku možné žiadať o dotáciu na podporu projektov zameraných na zlepšenie kvality ovzdušia. Ide napríklad o výsadbu zelene. Termín predloženia žiadostí je do 31. októbra 2019. Oprávnenými žiadateľmi sú obce a samosprávne kraje.

Je potrebné spomenúť, že výsadbu stromov v Česku nie je možné vykonávať úplne na vlastnú päsť. „Aj keď je funkcia stromov v prírodných ekosystémoch nezastupiteľná, a to aj v mestskej zástavbe, a výrazne ich ubúda, nemôže výsadba prebiehať úplne bez kontroly. Nielenže je potrebné zvoliť dreviny, vhodné pre dané stanovište, ale najmä v zastavaných oblastiach bývajú ochranné pásma a rad technických obmedzení,“ upozorňuje na povinnosť dodržiavať zákonné podmienky pre výsadbu riaditeľ Štátneho fondu životného prostredia ČR Petr Valdman.

Z toho dôvodu bude podľa Ministerstva životného prostredia ČR úrad požadovať, aby na podporené projekty dohliadal odborník s relevantným vzdelaním, bol spracovaný odborný posudok a zaistený súhlas vlastníka pozemku. O vysadené stromy je žiadateľ tiež povinný sa starať, a to po dobu nasledujúcich 10 rokov.

 

 

Naposledy zmenené: pondelok, 28 október 2019 10:39
Prečítané: 440
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

NLC: Meteorologické údaje pre lesnícku prevádzku. Aj o podmienkach rojenia podkôrneho hmyzu

NLC: Meteorologické údaje pre lesnícku prevádzku. Aj o podmienkach rojenia podkôrneho hmyzu

Aktuálne

Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav Zvolen a Technická univerzita vo Zvolene už niekoľko rokov prevádzkujú sieť meteorologických staníc...

Prečítajte si viac
Pozor, aktivácia elektronických schránok sa týka aj lesomajiteľov

Pozor, aktivácia elektronických schránok sa týka aj lesomajiteľov

Aktuálne

Po aktivácií štátnych e-schránok pre právnické osoby zapísané v obchodnom registri, prichádza druhá vlna ich aktivácie, týkajúca sa tentoraz právnických osôb...

Prečítajte si viac
Pán minister, bez dohody to v slušnej krajine nejde

Pán minister, bez dohody to v slušnej krajine nejde

Aktuálne

Takýto odkaz dnes vyslala ministrovi životného prostredia v tlačovej spáve so svojím stanoviskom odborná platforma ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA k jeho medializovanému...

Prečítajte si viac
Názor: Zoštátnenie lesnej pôdy v národných parkoch? Vyvolá ešte väčšie rozbroje, nenávisť a konflikty

Názor: Zoštátnenie lesnej pôdy v národných parkoch? Vyvolá ešte väčšie rozbroje, nenávisť…

O čom sa píše

Absolvent lesníckej fakulty Jaroslav Dutko z Humenného zareagoval na sociálnej sieti na mediálne prezentovaný zámer ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk