Prihlásiť

Glosa: O zlatej strednej lesníckej ceste

Príroda a ekonomika sa nebijú. Les dostáva, čo mu patrí a na svoje si prichádza aj hospodár, ktorý ho vlastní alebo užíva. Holoruby či clonné ruby v pásových obnovných prvkoch nahradil výber jednotlivých cieľových stromov, hlúčikov alebo skupín cieľových stromov. Lesníci tak získavajú kvalitnú drevnú hmotu a zároveň šetria náklady na zalesňovanie, prečistky a prerezávky, pretože citlivým a cieľavedomým presvetľovaním lesných porastov preniká svetlo do spodných etáží a podporuje rast prirodzeného zmladenia.

Doporučený Diskusia o zvolených postupoch členov Výboru PRO SILVA s miestnymi lesníkmi v porastoch LS Hanušovce OZ Prešov LESY SR, š.p. Foto Jozef Marko Diskusia o zvolených postupoch členov Výboru PRO SILVA s miestnymi lesníkmi v porastoch LS Hanušovce OZ Prešov LESY SR, š.p.

Rúbané cieľové stromy majú dimenzie, aké dokážu lesníci bez problémov umiestniť a dobre speňažiť na trhu s listnatým aj ihličnatým drevom. Obnovná doba je predĺžená na 50 i viac rokov a výsledkom sú druhovo a vekovo rozmanité porasty s výškovou a priestorovou štruktúrou, charakteristickou pre prírodný les.

Prebierky s intenzitou na úrovni 15 – 17 percent, realizované počas decénia v dvoch až troch fázach, umožňujú získať nielen viac kvalitnej drevnej hmoty ako pri doterajších prebierkach nižšej intenzity, ale zároveň uvoľňujú koruny najkvalitnejším jedincom s najväčším prírastkom, pripravujú porasty na zarodenie a tým aj na postupnú prirodzenú obnovu.  

Lesník a odborný lesný hospodár už nie je len vykonávateľom naplánovaných hospodárskych opatrení z programu starostlivosti o les. Vďaka svojim znalostiam, skúsenostiam, odbornému a citlivému prístupu k pestovaniu a obnovovaniu lesa, ktorý v danej lokalite veľmi dobre pozná, je jeho spolutvorcom, dôstojným partnerom prírody a odbornou autoritou, ktorá napĺňa aj očakávania spoločnosti.

Človek hospodári v lese spôsobom, ktorý mu dáva voľnosť pri uskutočňovaní jeho myšlienok, rešpektujúc základné princípy – trvalé zachovanie lesného ekosystému, trvalá možnosť ťažby rubne zrelých kmeňov, udržovanie štruktúry a rovnovážneho stavu porastu, systematické zasahovanie do všetkých vrstiev porastu a trvalá nepravidelná prirodzená obnova. Týchto päť princípov popísal pred desiatimi rokmi lesník Ladislav Alcnauer na základe vlastných, dlhoročných a overených praktických skúseností.

V súčasnosti má u nás čoraz viac nasledovníkov. Len v rámci LESY SR š. p. hospodária týmto spôsobom na približne 40 000 hektárov lesných porastov, zaradených do objektov PRO SILVA. A lesnícka vrchnosť už tiež chápe, že prírode blízke obhospodarovanie lesa by mohlo byť tou správnou profesijnou odpoveďou na zhoršujúci sa stav lesných porastov najmä v dôsledku klimatickej zmeny a pôsobenia podkôrneho hmyzu.

Ukazuje sa teda, že slovenské lesníctvo našlo pomyselnú zlatú strednú cestu - medzi holorubom a bezzásahom, prírodou a ekonomikou, zhodnocovaním drevnej hmoty a zabezpečovaním verejnoprospešných funkcií lesa, lesníkom ako terčom útokov verejnosti a lesníkom ako rešpektovanou autoritou. A zároveň aj cestu trvalého zmierenia a vzájomného rešpektu vo vzťahu lesníctvo – ochrana prírody – verejnosť. Kiež by tomu tak bolo, lesy a lesníctvo by to už veľmi potrebovali.

Jozef Marko

 

 

 

Naposledy zmenené: piatok, 07 jún 2019 10:44
Prečítané: 590
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Českí vlastníci lesov: Lykožrút je horší ako koronavírus

Českí vlastníci lesov: Lykožrút je horší ako koronavírus

O čom sa píše

Rozpad smrečín nebývalého rozsahu v dôsledku klimatických zmien a vetrových a podkôrnikových kalamít trápi nielen vlastníkov a obhospodarovateľov lesov na Slovensku, ale aj...

Prečítajte si viac
České lesníctvo dostane tento rok kvôli kalamite o 7 miliárd viac

České lesníctvo dostane tento rok kvôli kalamite o 7 miliárd viac

O čom sa píše

Český portál Silvarium.cz zverejnil informáciu o tom, že tamojšie ministerstvo poľnohospodárstva chce tento rok navýšiť rozpočet pre lesníctvo o približne 7 miliárd...

Prečítajte si viac
Milióny aj pre lesníkov

Milióny aj pre lesníkov

O čom sa píše

Slovenskí prvovýrobcovia, spracovatelia potravín a lesníci získajú desiatky miliónov eur, ktoré by inak vyšli navnivoč ako nevyčerpané prostriedky aktuálneho programovacieho...

Prečítajte si viac
Hľadá sa nový šéf štátnych ochranárov. Na druhýkrát

Hľadá sa nový šéf štátnych ochranárov. Na druhýkrát

Aktuálne

Ministerstvo životného prostredia zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody SR a vyhlásilo nové. Včera o tom...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk