Prihlásiť

Glosa: O zlatej strednej lesníckej ceste

Príroda a ekonomika sa nebijú. Les dostáva, čo mu patrí a na svoje si prichádza aj hospodár, ktorý ho vlastní alebo užíva. Holoruby či clonné ruby v pásových obnovných prvkoch nahradil výber jednotlivých cieľových stromov, hlúčikov alebo skupín cieľových stromov. Lesníci tak získavajú kvalitnú drevnú hmotu a zároveň šetria náklady na zalesňovanie, prečistky a prerezávky, pretože citlivým a cieľavedomým presvetľovaním lesných porastov preniká svetlo do spodných etáží a podporuje rast prirodzeného zmladenia.

Doporučený Diskusia o zvolených postupoch členov Výboru PRO SILVA s miestnymi lesníkmi v porastoch LS Hanušovce OZ Prešov LESY SR, š.p. Foto Jozef Marko Diskusia o zvolených postupoch členov Výboru PRO SILVA s miestnymi lesníkmi v porastoch LS Hanušovce OZ Prešov LESY SR, š.p.

Rúbané cieľové stromy majú dimenzie, aké dokážu lesníci bez problémov umiestniť a dobre speňažiť na trhu s listnatým aj ihličnatým drevom. Obnovná doba je predĺžená na 50 i viac rokov a výsledkom sú druhovo a vekovo rozmanité porasty s výškovou a priestorovou štruktúrou, charakteristickou pre prírodný les.

Prebierky s intenzitou na úrovni 15 – 17 percent, realizované počas decénia v dvoch až troch fázach, umožňujú získať nielen viac kvalitnej drevnej hmoty ako pri doterajších prebierkach nižšej intenzity, ale zároveň uvoľňujú koruny najkvalitnejším jedincom s najväčším prírastkom, pripravujú porasty na zarodenie a tým aj na postupnú prirodzenú obnovu.  

Lesník a odborný lesný hospodár už nie je len vykonávateľom naplánovaných hospodárskych opatrení z programu starostlivosti o les. Vďaka svojim znalostiam, skúsenostiam, odbornému a citlivému prístupu k pestovaniu a obnovovaniu lesa, ktorý v danej lokalite veľmi dobre pozná, je jeho spolutvorcom, dôstojným partnerom prírody a odbornou autoritou, ktorá napĺňa aj očakávania spoločnosti.

Človek hospodári v lese spôsobom, ktorý mu dáva voľnosť pri uskutočňovaní jeho myšlienok, rešpektujúc základné princípy – trvalé zachovanie lesného ekosystému, trvalá možnosť ťažby rubne zrelých kmeňov, udržovanie štruktúry a rovnovážneho stavu porastu, systematické zasahovanie do všetkých vrstiev porastu a trvalá nepravidelná prirodzená obnova. Týchto päť princípov popísal pred desiatimi rokmi lesník Ladislav Alcnauer na základe vlastných, dlhoročných a overených praktických skúseností.

V súčasnosti má u nás čoraz viac nasledovníkov. Len v rámci LESY SR š. p. hospodária týmto spôsobom na približne 40 000 hektárov lesných porastov, zaradených do objektov PRO SILVA. A lesnícka vrchnosť už tiež chápe, že prírode blízke obhospodarovanie lesa by mohlo byť tou správnou profesijnou odpoveďou na zhoršujúci sa stav lesných porastov najmä v dôsledku klimatickej zmeny a pôsobenia podkôrneho hmyzu.

Ukazuje sa teda, že slovenské lesníctvo našlo pomyselnú zlatú strednú cestu - medzi holorubom a bezzásahom, prírodou a ekonomikou, zhodnocovaním drevnej hmoty a zabezpečovaním verejnoprospešných funkcií lesa, lesníkom ako terčom útokov verejnosti a lesníkom ako rešpektovanou autoritou. A zároveň aj cestu trvalého zmierenia a vzájomného rešpektu vo vzťahu lesníctvo – ochrana prírody – verejnosť. Kiež by tomu tak bolo, lesy a lesníctvo by to už veľmi potrebovali.

Jozef Marko

 

 

 

Naposledy zmenené: piatok, 07 jún 2019 10:44
Prečítané: 203
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Inštitút náhodnej ťažby už nemá byť zneužívaný

Inštitút náhodnej ťažby už nemá byť zneužívaný

O čom sa píše

Generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Peter Kicko počas tlačovej konferencie ministerstva...

Prečítajte si viac
Keď povedia ochranári nie, lesníci dostanú zaplatené. Aj štátni

Keď povedia ochranári nie, lesníci dostanú zaplatené. Aj štátni

Aktuálne

Vo večerných správach verejnoprávnej televízie sa včera venovali zastaveniu náhodnej ťažby v Ľubochnianskej doline. Moderátor správ uviedol príspevok tvrdením, že inšpektori...

Prečítajte si viac
Prekáračky k zákonu o poľovníctve pokračujú

Prekáračky k zákonu o poľovníctve pokračujú

Aktuálne

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) SR opakovane vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby vládou schválený zákon o poľovníctve v...

Prečítajte si viac
Komentár: Keď sa lesníci a ochranári dohodnú

Komentár: Keď sa lesníci a ochranári dohodnú

Aktuálne

Legendárny MODUS má v jednej piesni text, ktorý je založený na tom, že „keď sa raz oči dohodnú“, je z toho láska...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk