Prihlásiť

Európska lesnícka politika sa robí v Bratislave

O strategickom smerovaní európskej politiky týkajúcej sa ochrany lesov sa aktuálne rokuje v Bratislave.

Doporučený Európska lesnícka politika sa robí v Bratislave

Na zasadnutí celoeurópskeho procesu FOREST EUROPE o kľúčových témach diskutujú zástupcovia vlád európskych krajín dva dni, 28. a 29. novembra. Zúčastnení predstavitelia hodnotia doterajšiu realizáciu aktuálneho programu práce FOREST EUROPE, ktorý vychádza z ministerských rezolúcií a rozhodnutí prijatých predchádzajúcimi konferenciami ministrov od roku 1990, najmä konferenciami, ktoré sa konali v roku 2015 v Madride. Delegáti následne prijmú rozhodnutia o ďalšej realizácii programu práce.

Kľúčové rozhodnutia sa pritom očakávajú v oblasti ďalšieho strategického smerovania procesu FOREST EUROPE. Európski ministri, zodpovední za lesy, na siedmej konferencii FOREST EUROPE v októbri 2015 v Madride uznali potrebu celkového preskúmania fungovania tohto ministerského procesu a jeho štruktúr v podmienkach aktuálnych výziev, ktorým čelia európske lesy (zmena klímy, potreba zachovania a zlepšenia biodiverzity, rozvoj bio-ekonomiky, narastajúci dopyt po sociálnych funkciách lesov). Výsledky tohto preskúmania budú prezentované práve na nadchádzajúcom zasadnutí vládnych expertov v Bratislave. Na základe týchto výsledkov experti rozhodnú, či aktuálne štruktúry a procedurálne postupy FOREST EUROPE poskytujú vhodný rámec pre adresovanie týchto výziev alebo je potrebná ich zmena.

Ďalším dôležitým očakávaným rozhodnutím bude príprava zasadnutia okrúhleho stola na tému právne záväznej dohody o lesoch v Európe. Okrúhly stôl by mal poskytnúť platformu pre dlho očakávané diskusie o možnosti obnovenia negociácií o celoeurópskom dohovore o lesoch. Pôvodné rokovania o takomto právne záväznom nástroji sa skončili neúspechom ešte v roku 2013. Európski ministri dali v roku 2015 politický mandát procesu FOREST EUROPE, aby preskúmal možnosti obnovenia oficiálnych negociácií v tejto otázke. Nadchádzajúce zasadnutie FOREST EUROPE na úrovni expertov rozhodne o termíne a mieste konania tohto okrúhleho stola.

FOREST EUROPE je celoeurópsky medzivládny proces o lesoch, založený v roku 1989. Signatárskymi stranami procesu je 46 európskych krajín a Európska únia (v týchto krajinách sa nachádza približne jedna tretina svetových lesných zdrojov). Slovenská republika je od roku 2014 spolu so Španielskom predsedajúcou krajinou procesu. Sekretariát procesu, tzv. Liaison Unit, je v súčasnosti umiestnený v SR. V zmysle týchto skutočností je SR politickým lídrom medzivládneho procesu.

Viac informácií o zasadnutí možné nájsť na www.foresteurope.org/event/12066/

Prečítané: 1448
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto je zodpovedný za obrovské škody na lesných porastoch?

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto…

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sa pripojila k podnetu na začatie trestného stíhania na neznámeho páchateľa za porušovanie...

Prečítajte si viac
Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Aktuálne

Zhodnotenie súčasného stavu a ďalšie možnosti rozvoja lesného hospodárstva v Českej republike a Slovenskej republike boli predmetom rokovania zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka...

Prečítajte si viac
Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk