Prihlásiť

Čisté hory už cez víkend

V poslednú septembrovú sobotu čaká Tatry i Pieniny po roku veľké upratovanie.

Doporučený Čisté hory už cez víkend

Do akcie Čisté hory sa dobrovoľníci zapoja už štyridsiaty raz! Pripomínať jubilejný ročník im bude samolepka, ktorú Štátne lesy TANAP-u rozdajú všetkým účastníkom.
Prvý ročník podujatia sa uskutočnil ešte v roku 1979. „Naši predchodcovia dúfali, že po pár rokoch už nebude čo upratovať, avšak stále sa nájdu turisti, ktorí si tatranské doliny mýlia s odpadkovými košmi," konštatuje Igor Stavný, koordinátor akcie Čisté hory. Zatiaľ čo v prvých rokoch vynášali dobrovoľníci z vysokohorského prostredia predovšetkým stavebný odpad, dnes sú to najmä obaly z potravín a nápojov, ale aj pneumatiky či železný šrot.

Vlani sa do upratovania dolín po letnej turistickej sezóne v poslednú septembrovú sobotu zapojilo 1 344 nadšencov, ktorí na území Tatranského a Pieninského národného parku vyzbierali dokopy 723,5 kilogramu odpadkov. Ďalších 410 dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali približne 200 kilogramov odpadu, priložilo ruku k dielu pár dní predtým, keďže v deň konania akcie mali iné povinnosti. Za všetky doterajšie ročníky sa podarilo odbremeniť Tatry a Pieniny o približne 62 ton odpadu. Rekordným bol rok 1980, kedy účastníci Čistých hôr vyniesli z dolín až 7 655 kilogramov odpadu, pričom až 3 700 kilogramov pochádzalo z okolia Skalnatého plesa. Doteraz si akciu nedalo ujsť vyše 42-tisíc dobrovoľníkov, v posledných rokoch ide spravidla najmä o školy, ale výnimkou nie sú ani firmy, ktoré v Tatrách organizujú pre svojich zamestnancov napríklad teambuildingy.

Zapojiť sa do akcie však môže ktokoľvek, stačí si vyzdvihnúť vrecia na odpad na niektorom z desiatich nástupných miest od Oravíc až po Červený Kláštor. Ich zoznam je uverejnený na www.lesytanap.sk/sk/tlacove-spravy/sprava/ciste-hory-2018/. Dobrovoľníkov budú medzi 8.00 až 12.00 hodinou na jednotlivých stanovištiach očakávať zamestnanci Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u či Správy PIENAP-u, pomocnú ruku už tradične podajú aj členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), Základná organizácia Vysoké Tatry. Okrem vriec poskytnú účastníkom podujatia aj ďalšie informácie a po predchádzajúcej dohode aj sprievod.

„Každý z účastníkov akcie získa už tradične samolepku, ktorá mu bude pripomínať, že spravil niečo dobré nielen pre samotné hory, ale aj pre ostatných ľudí, ktorí radi navštevujú tento kút Slovenska," uzatvára koordinátor akcie, ktorá svoju históriu začala písať pred štyrmi desaťročiami.

 

Prečítané: 876
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Aktuálne o tragédii lesov v Bobrovci

Aktuálne o tragédii lesov v Bobrovci

Aktuálne

Verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska aktuálne zverejnil najskôr v éteri a následne aj na televíznej obrazovke informáciu, týkajúcu sa kauzy lesov Bobrovec...

Prečítajte si viac
Aktívny lesnícky manažment proti klimatickým zmenám

Aktívny lesnícky manažment proti klimatickým zmenám

Aktuálne

Globálne otepľovanie a nedostatok zrážok môžu ohroziť stromy v Tatranskom národnom parku (TANAP). V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol...

Prečítajte si viac
Formálne nedostatky v preprave a zlodejina v ťažbe dreva: to je predsa veľký rozdiel!

Formálne nedostatky v preprave a zlodejina v ťažbe dreva: to je predsa…

Aktuálne

Špeciálna jednotka Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie (SLDI) s interným označením „Ďateľ“ v roku 2019 počas 730 dozorov zameraných na prepravu dreva...

Prečítajte si viac
Postreh: Ochranári urobili z lesníkov nepriateľov prírody. Poľnohospodári ich akosi nezaujímajú

Postreh: Ochranári urobili z lesníkov nepriateľov prírody. Poľnohospodári ich akosi nezaujímajú

Aktuálne

Lesy a poľnohospodárske pozemky, pokryté lesnými drevinami, sa nachádzajú na takmer 42 percentách územia Slovenska. Ak k tomu pripočítame plochu brehových porastov...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk