Prihlásiť

Čisté hory už cez víkend

V poslednú septembrovú sobotu čaká Tatry i Pieniny po roku veľké upratovanie.

Doporučený Čisté hory už cez víkend

Do akcie Čisté hory sa dobrovoľníci zapoja už štyridsiaty raz! Pripomínať jubilejný ročník im bude samolepka, ktorú Štátne lesy TANAP-u rozdajú všetkým účastníkom.
Prvý ročník podujatia sa uskutočnil ešte v roku 1979. „Naši predchodcovia dúfali, že po pár rokoch už nebude čo upratovať, avšak stále sa nájdu turisti, ktorí si tatranské doliny mýlia s odpadkovými košmi," konštatuje Igor Stavný, koordinátor akcie Čisté hory. Zatiaľ čo v prvých rokoch vynášali dobrovoľníci z vysokohorského prostredia predovšetkým stavebný odpad, dnes sú to najmä obaly z potravín a nápojov, ale aj pneumatiky či železný šrot.

Vlani sa do upratovania dolín po letnej turistickej sezóne v poslednú septembrovú sobotu zapojilo 1 344 nadšencov, ktorí na území Tatranského a Pieninského národného parku vyzbierali dokopy 723,5 kilogramu odpadkov. Ďalších 410 dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali približne 200 kilogramov odpadu, priložilo ruku k dielu pár dní predtým, keďže v deň konania akcie mali iné povinnosti. Za všetky doterajšie ročníky sa podarilo odbremeniť Tatry a Pieniny o približne 62 ton odpadu. Rekordným bol rok 1980, kedy účastníci Čistých hôr vyniesli z dolín až 7 655 kilogramov odpadu, pričom až 3 700 kilogramov pochádzalo z okolia Skalnatého plesa. Doteraz si akciu nedalo ujsť vyše 42-tisíc dobrovoľníkov, v posledných rokoch ide spravidla najmä o školy, ale výnimkou nie sú ani firmy, ktoré v Tatrách organizujú pre svojich zamestnancov napríklad teambuildingy.

Zapojiť sa do akcie však môže ktokoľvek, stačí si vyzdvihnúť vrecia na odpad na niektorom z desiatich nástupných miest od Oravíc až po Červený Kláštor. Ich zoznam je uverejnený na www.lesytanap.sk/sk/tlacove-spravy/sprava/ciste-hory-2018/. Dobrovoľníkov budú medzi 8.00 až 12.00 hodinou na jednotlivých stanovištiach očakávať zamestnanci Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u či Správy PIENAP-u, pomocnú ruku už tradične podajú aj členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), Základná organizácia Vysoké Tatry. Okrem vriec poskytnú účastníkom podujatia aj ďalšie informácie a po predchádzajúcej dohode aj sprievod.

„Každý z účastníkov akcie získa už tradične samolepku, ktorá mu bude pripomínať, že spravil niečo dobré nielen pre samotné hory, ale aj pre ostatných ľudí, ktorí radi navštevujú tento kút Slovenska," uzatvára koordinátor akcie, ktorá svoju históriu začala písať pred štyrmi desaťročiami.

 

Prečítané: 687
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Anketa: Lesy treba pred lykožrútom brániť. Nenechať to iba na prírodu

Anketa: Lesy treba pred lykožrútom brániť. Nenechať to iba na prírodu

O čom sa píše

V relácii Rádiofórum Českého rozhlasu sa venovali téme podkôrnikovej kalamity, o ktorej odborníci hovoria, že je doposiaľ najväčšia v histórii Českej republiky. Lykožrút...

Prečítajte si viac
Historický mýľnik. Oceňujú ho aj vlastníci lesov

Historický mýľnik. Oceňujú ho aj vlastníci lesov

Aktuálne

Historický míľnik pre vlastníkov pôdy. Takto označila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná návrh opatrení na urýchlené vykonanie pozemkových úprav...

Prečítajte si viac
Fotografie, ktoré objavujú les

Fotografie, ktoré objavujú les

Aktuálne

Porota vybrala najlepšie fotografie národného kola súťaže Objavuj les, objavuj PEFC, ktoré zabojujú o medzinárodnú cenu PEFC fotograf roka 2019. Les...

Prečítajte si viac
Postreh: Dialóg s ochranármi je síce nevyhnutný, ale niektorí lesomajitelia sú z neho už zúfalí

Postreh: Dialóg s ochranármi je síce nevyhnutný, ale niektorí lesomajitelia sú z…

O čom sa píše

Ako sa dá zariadiť nerúbanie lesa, tak nazval svoj aktuálny príspevok na blogu v denníku SME aktívny lesník a publicista Michal...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk