Prihlásiť

Bývalý ekologický aktivista viní z povodní lesníkov. Vedci argumentujú inak - odborne

„Intenzívne zrážky spôsobujú povodne. To je normálne. Klimatická zmena zvyšuje frekvenciu výskytu extrémnych zrážok. Aj to už vieme. Súčasné povodne nám zároveň jasne ukazujú súvislosť medzi intenzívnou ťažbou a povodňami. Najhoršie je to tam, kde sa ťaží najviac.“ Toto uvádza ochranár Erik Baláž na sociálnej sieti. Ľahko tak môže vzniknúť dojem, že odlesňovanie je priamou príčinou ničivých záplav. Agentúra SITA sa však na portáli WebNoviny v sekcii Náš vidiek pozrela na jednoznačné tvrdenie bývalého ekologického aktivistu, ktorý sa stal členom jednej z politických strán, z druhej strany – odbornej a vedeckej. A urobila dobre.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Slovenskí výskumníci totiž podľa informácií agentúry SITA tvrdia, že také jednoznačné ako tvrdí E. Baláž, to nie je. Odlesňovanie je iba jednou z príčin prívalových povodní. Inak povedané, ak by sme aj zachovali všetky lesy, pred povodňami nás na sto percent neochránia.

„Korene neuvoľňujú vodu do pôdy, ale ju vysávajú, príčinou veľkých povodní je príliš veľa zrážok buď za krátky čas alebo za príliš dlhý čas. Retenčná kapacita povodia sa prekročí a les to nemôže ovplyvniť,“ vysvetľuje vo svojej publikácii LES A POVODNE vplyv lesa na hydrologický režim povodia Ladislav Holko z Hydrologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Vo svojej správe ho cituje agentúra SITA.

Dodáva, že vplyv lesa na zadržiavanie vody nie je ešte dostatočne preskúmaný, aby sme mohli definitívne potvrdiť jeho retenčné schopnosti. Veľa totiž závisí nielen od samotného porastu, ale aj od podložia, na akom sa lesný porast nachádza.

Z prác vedca L. Holka a aj zahraničných výskumníkov, ktorí túto problematiku študujú desiatky rokov vyplýva napríklad to, že redukcia lesa vplýva na zvýšený odtok iba krátkodobo. Zalesnené plochy zase v dlhodobom horizonte odtok znižujú. Lesná pôda a les ako taký teda zadržiava relatívne veľké množstvo vody. Ak sú však zrážky dlhodobé, pôda sa nasýti a jednoducho už ďalšiu vodu nevstrebe. Vtedy voda jednoducho stečie ďalej.

„Lokálne prívalové povodne v horných častiach horských povodí s relatívne veľkými sklonmi svahov počas prívalových zrážok s vysokou intenzitou sú umocnené predovšetkým malou hrúbkou pôdneho profilu s relatívne malou retenčnou kapacitou a výskytom málo priepustnej vrstvy horniny v hĺbke menšej ako jeden meter. Po naplnení pôdneho profilu sa formuje podpovrchový a následne aj povrchový odtok, ktorý môže spôsobiť eróziu a povodne. Tieto, z hľadiska tvorby lokálnych povodní nepriaznivé vlastnosti pôdy nie je možné významne ovplyvniť, a teda manažment vlastností pôdneho krytu nevedie k zníženiu rizika povodní,“ uvádza vo svojej vedeckej práci Vladimír Novák, generálny riaditeľ sekcie vôd Výskumného ústavu vodného hospodárstva.

„V júli 1997 aj v auguste 2002 sa ukázalo, že lesy v pramenných oblastiach a na horských svahoch nemôžu zabrániť vzniku ničivých povodní, lebo ich retenčné a retardančné schopnosti sú všade v prírode obmedzené,“ dodáva Ladislav Holko. „Vplyv lesa je obmedzený, to však neznamená, že lesy máme rúbať,“ upozorňuje vedec.

Laicky povedané, aj napriek hustému zalesneniu môže dôjsť k povodniam, aj keď vplyv porastov na zadržiavanie vody nie je vôbec zanedbateľný. V tomto prípade však musíme hľadať príčinu povodní nie v okolitých lesoch, ale v celkovej klíme. Klimatická zmena spôsobuje, že prívalové dažde vznikajú častejšie a majú oveľa ničivejšie dopady. „Merané údaje nepotvrdzujú rast prietokov oproti minulosti. Rast škôd spôsobený povodňami je teda spôsobený skôr našim správaním, ako prírodou,“ uvádza L. Holko v článku agentúry SITA.

 

Naposledy zmenené: sobota, 16 november 2019 17:39
Prečítané: 1013
(2 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Štátni lesníci vo Vysokých Tatrách nerobia naschvály. Chránia životy a zdravie návštevníkov

Štátni lesníci vo Vysokých Tatrách nerobia naschvály. Chránia životy a zdravie návštevníkov

Aktuálne

Štátne lesy TANAP-u pred uplynulým víkendom upozornili návštevníkov Tatranského národného parku na uzáveru modro značeného turistického chodníka, ktorý vedie Zadnými...

Prečítajte si viac
Agenda hlucháň je opäť na stole: európska žaloba, ochranársky pohľad, argumenty poľovníkov a lesnícke odmietanie bezzásahu

Agenda hlucháň je opäť na stole: európska žaloba, ochranársky pohľad, argumenty poľovníkov…

Aktuálne

Slovenskí ekologicky zameraní europoslanci Michal Wiezik a Martin Hojsík tvrdia, že žaloba Európskej komisie na Slovensko pre ťažbu dreva z 2...

Prečítajte si viac
Diskusia: Súčasný systém verejného obstarávania lesníckej prevádzke nevyhovuje a lesu neprospieva

Diskusia: Súčasný systém verejného obstarávania lesníckej prevádzke nevyhovuje a lesu neprospieva

O čom sa píše

Pred časom sme publikovali na stránke Lesmedium.sk názor predsedu Slovenskej lesníckej komory Ing. Milana Dolňana na systém verejného obstarávania v lesníctve:...

Prečítajte si viac
Politici chcú zonáciu Národného parku Muránska planina lepšie predstaviť ľuďom, aby ju lepšie prijali. Chcú národný park, ktorý budú chcieť všetci

Politici chcú zonáciu Národného parku Muránska planina lepšie predstaviť ľuďom, aby ju…

O čom sa píše

Do procesu zonácie Národného parku Muránska planina treba zapojiť aj ministerstvo dopravy, práce, hospodárstva aj pôdohospodárstva. Uviedol to predseda parlamentu...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex