Prihlásiť

Bratislavské mestské lesy podporujú šport a rekreáciu v lesoparku

Mestská príspevková organizácia Mestské lesy v Bratislave sa v minulom roku venovala opravám ciest, vytvoreniu náučných chodníkov alebo budovaniu rozhľadne. „Zrealizovali sme kompletnú výmenu asfaltového povrchu, cyklistami najviac využívanej trasy, medzi Železnou studničkou a Bielym Krížom v dĺžke 2,4 km. Dokončili sme tiež opravu povrchu lesnej cesty Spariská – Tri Duby – Pekná cesta v dĺžke 3 km. Ako povrch bol zvolený najjemnejší, uvalcovaný štrk, vhodný pre potreby cyklistov aj peších turistov, či bežcov,“ uviedli Mestské lesy v Bratislave na svojom blogu. Zverejnené informácie citovala agentúra SITA a zverenil ich aj webový portál Pravda.sk.

Doporučený Ilustrané foto Jozef Marko Ilustrané foto Jozef Marko

Úseky na opravu vybrali na základe dát z aplikácie Strava, ktorú používajú cyklisti na meranie svojich výkonov. Z dôvodu bezpečnosti rozšírili aj krajnicu asfaltovej cesty medzi Snežienkou a Kamzíkom. Pre časť peších návštevníkov tak vynikol samostatný a komfortný chodník. „Pohyb motorových vozidiel pomedzi návštevníkov lesoparku je najčastejšia sťažnosť. Aj preto sme rozbehli aktívnejšiu spoluprácu s mestskou políciou, s cieľom minimalizovať nepovolené prejazdy motorových vozidiel po území lesoparku. Okrem toho znižujeme počet povoleniek na vjazd na úroveň nevyhnutnej údržby lesoparku a spolu s mestom pripravujeme mechanické zábrany pri vstupe na Železnú studničku,“ informovali Mestské lesy v Bratislave.

V lese Sitina nad mestskou časťou Karlova Ves vybudovali v spolupráci s miestnymi obyvateľmi náučný chodník. Návštevníci sa tu dozvedia informácie o histórii tohto lesa, stromoch a jeho ekologickom význame. Súčasťou je aj nový altánok so sedením a ohniskom na opekanie. Dôležitým krokom pre zvýšenie bezpečnosti bolo taktiež vybudovanie chodníka cez les pre peších a cyklistov, do areálu Horáreň Krasňany v mestskej časti Rača.

„Nová lesná cesta je úplne oddelená od áut, čím sa vyrieši nebezpečný prístupový úsek do obľúbeného rekreačného areálu a vstupnej brány do lesoparku,“ uviedla organizácia podľa správy SITA. Okrem náučných chodníkov vybudovali v lesoparku, v lokalite nazvanej Tri Duby jednoduchú drevenú vyhliadku pre cyklistov a turistov.

Agentúra SITA v správe dodáva, že okrem výhľadu až na Devínsku Kobylu tu návštevníci môžu pozorovať prírodné procesy. Lúka vznikla veternou kalamitou v roku 2010 a postupne sama, bez pomoci človeka zarastá lesom. Podľa Mestských lesov v Bratislave je možné pri troche trpezlivosti z vyhliadky pozorovať aj srnky či muflóny. „Na rok 2020 máme pripravené ďalšie opatrenia pre podporu rekreácie a športu v lesoparku,“ dodali Mestské lesy v Bratislave.

Naposledy zmenené: utorok, 14 január 2020 09:50
Prečítané: 108
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Nová koncepcia štátnej lesníckej politiky do roku 2035 v ČR: rozvoj lesov a podpora ich vlastníkov

Nová koncepcia štátnej lesníckej politiky do roku 2035 v ČR: rozvoj lesov…

O čom sa píše

Koncepciu štátnej lesníckej politiky, teda základnú stratégiu lesníctva, ktorá bude reagovať na aktuálny stav a situáciu v lesoch, schválila v uplynulých dňoch Vláda...

Prečítajte si viac
Odpredaj odstrelu poľovnej zveri sa v štátnych revíroch podľa Lesov SR osvedčil

Odpredaj odstrelu poľovnej zveri sa v štátnych revíroch podľa Lesov SR osvedčil

O čom sa píše

Nový model starostlivosti o poľovné revíry sa podľa štátneho podniku LESY SR osvedčil. Spočíva v odpredaji odstrelu poľovnej zveri a...

Prečítajte si viac
Poznámka: Kto v skutočnosti trpí schizofréniou vo vzťahu k hospodáreniu v štátnych lesoch v Poloninách?

Poznámka: Kto v skutočnosti trpí schizofréniou vo vzťahu k hospodáreniu v štátnych…

O čom sa píše

Nedávno komerčná televízia uviedla príspevok s ochranármi, ktorí sa vyjadrovali k hospodáreniu lesníkov v Národnom parku Poloniny titulkom, že štát trpí schizofréniou, keď...

Prečítajte si viac
Lesnícka sekcia bilancuje: peňazí je dosť na to, aby bol dostatok dobre ohodnotených taxátorov

Lesnícka sekcia bilancuje: peňazí je dosť na to, aby bol dostatok dobre…

O čom sa píše

V marcovom vydaní časopisu LES & Letokruhy bude uverejnený okrem iného aj bilancujúci príhovor generálneho riaditeľa Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk