Prihlásiť

Bratislavské mestské lesy podporujú šport a rekreáciu v lesoparku

Mestská príspevková organizácia Mestské lesy v Bratislave sa v minulom roku venovala opravám ciest, vytvoreniu náučných chodníkov alebo budovaniu rozhľadne. „Zrealizovali sme kompletnú výmenu asfaltového povrchu, cyklistami najviac využívanej trasy, medzi Železnou studničkou a Bielym Krížom v dĺžke 2,4 km. Dokončili sme tiež opravu povrchu lesnej cesty Spariská – Tri Duby – Pekná cesta v dĺžke 3 km. Ako povrch bol zvolený najjemnejší, uvalcovaný štrk, vhodný pre potreby cyklistov aj peších turistov, či bežcov,“ uviedli Mestské lesy v Bratislave na svojom blogu. Zverejnené informácie citovala agentúra SITA a zverenil ich aj webový portál Pravda.sk.

Doporučený Ilustrané foto Jozef Marko Ilustrané foto Jozef Marko

Úseky na opravu vybrali na základe dát z aplikácie Strava, ktorú používajú cyklisti na meranie svojich výkonov. Z dôvodu bezpečnosti rozšírili aj krajnicu asfaltovej cesty medzi Snežienkou a Kamzíkom. Pre časť peších návštevníkov tak vynikol samostatný a komfortný chodník. „Pohyb motorových vozidiel pomedzi návštevníkov lesoparku je najčastejšia sťažnosť. Aj preto sme rozbehli aktívnejšiu spoluprácu s mestskou políciou, s cieľom minimalizovať nepovolené prejazdy motorových vozidiel po území lesoparku. Okrem toho znižujeme počet povoleniek na vjazd na úroveň nevyhnutnej údržby lesoparku a spolu s mestom pripravujeme mechanické zábrany pri vstupe na Železnú studničku,“ informovali Mestské lesy v Bratislave.

V lese Sitina nad mestskou časťou Karlova Ves vybudovali v spolupráci s miestnymi obyvateľmi náučný chodník. Návštevníci sa tu dozvedia informácie o histórii tohto lesa, stromoch a jeho ekologickom význame. Súčasťou je aj nový altánok so sedením a ohniskom na opekanie. Dôležitým krokom pre zvýšenie bezpečnosti bolo taktiež vybudovanie chodníka cez les pre peších a cyklistov, do areálu Horáreň Krasňany v mestskej časti Rača.

„Nová lesná cesta je úplne oddelená od áut, čím sa vyrieši nebezpečný prístupový úsek do obľúbeného rekreačného areálu a vstupnej brány do lesoparku,“ uviedla organizácia podľa správy SITA. Okrem náučných chodníkov vybudovali v lesoparku, v lokalite nazvanej Tri Duby jednoduchú drevenú vyhliadku pre cyklistov a turistov.

Agentúra SITA v správe dodáva, že okrem výhľadu až na Devínsku Kobylu tu návštevníci môžu pozorovať prírodné procesy. Lúka vznikla veternou kalamitou v roku 2010 a postupne sama, bez pomoci človeka zarastá lesom. Podľa Mestských lesov v Bratislave je možné pri troche trpezlivosti z vyhliadky pozorovať aj srnky či muflóny. „Na rok 2020 máme pripravené ďalšie opatrenia pre podporu rekreácie a športu v lesoparku,“ dodali Mestské lesy v Bratislave.

Naposledy zmenené: utorok, 14 január 2020 09:50
Prečítané: 49
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac
Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Aktuálne

Na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre Slovensko vystúpil na námestí vo Zvolene aj Ing. Boris Greguška, PhD., predseda Fóra o lesoch...

Prečítajte si viac
Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na pomoc lesom

Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na…

Aktuálne

Sobota 18. januára bola dňom celoslovenského stretnutia slovenských lesníkov. Po roku sa opäť stretli na zvolenskom námestí, tentokrát s hlavným posolstvom...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk