Prihlásiť

Aktuálne problémy v ochrane lesa

Národné lesnícke centrum organizuje 1. a 2. februára v Kongresovom centre Kúpeľov Nový Smokovec 27. ročník medzinárodnej konferencie o ochrane lesa.

Doporučený Aktuálne problémy v ochrane lesa

 

Odborným garantom medzinárodnej konferencie s názvom Aktuálne problémy v ochrane lesa 2018 je Lesnícky výskumný ústav Zvolen, Odbor ochrany lesa a manažmentu zveri - Lesnícka ochranárska služba Banská Štiavnica. Konferencia je zameraná na problémy ochrany lesa na Slovensku, v Poľsku a v Českej republike, zdravotného stavu lesov v chránených územiach neštátnych vlastníkov lesov, zdravotného stavu dubových porastov, využívania dronov v ochrane lesa, elektronizácie služieb Lesníckej ochranárskej služby a výsledkov riešenia výskumných projektov Lesníckeho výskumného ústavu so zameraním na ochranu lesa.
Na konferencii sa zúčastní 230 prihlásených lesníkov, vlastníkov lesov, obhospodarovateľov lesov, pracovníkov štátnej správy, výskumných pracovníkov, zástupcov a študentov stredných a vysokých škôl. Účasť potvrdil aj generálny tajomník služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ing. Jaroslav Regec.
Zdravotný stav lesov v súčasnosti ovplyvňujú rozsiahle vetrové kalamity (2004, 2014) a následne mimoriadne premnoženie lykožrúta smrekového na nespracovanej smrekovej drevnej hmote. Najmä na Záhorí na pieskových plochách sa negatívne prejavuje sucho, najviac oslabenou drevinou je tu borovica lesná. K vážnym ochoreniam ďalej patrí hubové ochorenie jaseňa štíhleho, ktoré je podobne decimujúce ako tracheomykózy na brestoch či duboch. V roku 2017 sa lokálne vyskytli nové ohniská premnoženého lykožrúta bukového na buku. V súčasnosti bučiny celoplošne ešte nie sú ohrozené, ale je to signál, že ani bučiny nie sú bez významných škodlivých činiteľov, najmä v aktuálnych rýchlo sa meniacich klimatických podmienkach.
Účastníci konferencii si pripomenú aj okrúhle 120. výročie vzniku lesníckeho výskumu na území Slovenska (1898 Banská Štiavnica – 2018 Zvolen) ako aj 100. výročie vzniku Československej republiky (1918).

 

Naposledy zmenené: utorok, 30 január 2018 20:07
Prečítané: 1065
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ZSD SR: Čo najviac kvalitného dreva spracujme doma a nevyvážajme prácu za hranice

ZSD SR: Čo najviac kvalitného dreva spracujme doma a nevyvážajme prácu za…

O čom sa píše

Spracovatelia dreva na Slovensku majú podľa slov generálneho sekretára Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD) Petra Zemaníka v súčasnosti veľký problém s kvalitou...

Prečítajte si viac
Lykožrút ničí lesy aj vo Francúzsku, v Európe je odhadom až 100 miliónov kubíkov kalamitného dreva

Lykožrút ničí lesy aj vo Francúzsku, v Európe je odhadom až 100…

O čom sa píše

Dlhé obdobie horúceho a suchého počasia prinieslo do východneho Francúzska najhoršie podkôrnikovú kalamity za posledných 20 rokov. Lykožrúty ničia ihličnaté...

Prečítajte si viac
Zádrhely v rokovaniach o Karpatských bukových pralesoch pokračujú

Zádrhely v rokovaniach o Karpatských bukových pralesoch pokračujú

Aktuálne

Ministerstvo životného prostredia SR v apríli tohto roka pre masmédiá vyhlásilo, že hranice Karpatských bukových pralesov budú vytýčené načas, pretože envirorezort...

Prečítajte si viac
Negatíva vývozu dreva zo Slovenska sa darí znižovať, tvrdí agrorezort

Negatíva vývozu dreva zo Slovenska sa darí znižovať, tvrdí agrorezort

O čom sa píše

V roku 2018 bolo zo Slovenska vyvezených  2 099 000 m³ surového dreva, čo bolo o 83 000 m³ viac ako v...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk