Prihlásiť

Aktuálne problémy v ochrane lesa

Národné lesnícke centrum organizuje 1. a 2. februára v Kongresovom centre Kúpeľov Nový Smokovec 27. ročník medzinárodnej konferencie o ochrane lesa.

Doporučený Aktuálne problémy v ochrane lesa

 

Odborným garantom medzinárodnej konferencie s názvom Aktuálne problémy v ochrane lesa 2018 je Lesnícky výskumný ústav Zvolen, Odbor ochrany lesa a manažmentu zveri - Lesnícka ochranárska služba Banská Štiavnica. Konferencia je zameraná na problémy ochrany lesa na Slovensku, v Poľsku a v Českej republike, zdravotného stavu lesov v chránených územiach neštátnych vlastníkov lesov, zdravotného stavu dubových porastov, využívania dronov v ochrane lesa, elektronizácie služieb Lesníckej ochranárskej služby a výsledkov riešenia výskumných projektov Lesníckeho výskumného ústavu so zameraním na ochranu lesa.
Na konferencii sa zúčastní 230 prihlásených lesníkov, vlastníkov lesov, obhospodarovateľov lesov, pracovníkov štátnej správy, výskumných pracovníkov, zástupcov a študentov stredných a vysokých škôl. Účasť potvrdil aj generálny tajomník služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ing. Jaroslav Regec.
Zdravotný stav lesov v súčasnosti ovplyvňujú rozsiahle vetrové kalamity (2004, 2014) a následne mimoriadne premnoženie lykožrúta smrekového na nespracovanej smrekovej drevnej hmote. Najmä na Záhorí na pieskových plochách sa negatívne prejavuje sucho, najviac oslabenou drevinou je tu borovica lesná. K vážnym ochoreniam ďalej patrí hubové ochorenie jaseňa štíhleho, ktoré je podobne decimujúce ako tracheomykózy na brestoch či duboch. V roku 2017 sa lokálne vyskytli nové ohniská premnoženého lykožrúta bukového na buku. V súčasnosti bučiny celoplošne ešte nie sú ohrozené, ale je to signál, že ani bučiny nie sú bez významných škodlivých činiteľov, najmä v aktuálnych rýchlo sa meniacich klimatických podmienkach.
Účastníci konferencii si pripomenú aj okrúhle 120. výročie vzniku lesníckeho výskumu na území Slovenska (1898 Banská Štiavnica – 2018 Zvolen) ako aj 100. výročie vzniku Československej republiky (1918).

 

Naposledy zmenené: utorok, 30 január 2018 20:07
Prečítané: 960
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Vo Vysokých Tatrách vysadia takmer pol milióna stromčekov

Vo Vysokých Tatrách vysadia takmer pol milióna stromčekov

Aktuálne

Takmer pol milióna stromčekov plánujú tento rok vysadiť Štátne lesy TANAP-u na území Tatranského a Pieninského národného parku. Celkovo chcú zalesniť...

Prečítajte si viac
GLOSA: Čo prinesie úbytok včiel vieme. A čo bude znamenať úbytok dreva?

GLOSA: Čo prinesie úbytok včiel vieme. A čo bude znamenať úbytok dreva?

O čom sa píše

Svetoznámy vedec Albert Einstein v roku 1921 povedal, že ak uhynie posledná včela, ľuďom ostávajú štyri roky života.  20. mája bol...

Prečítajte si viac
Žiadajú premiéra, aby zabránil likvidácii ihličnatých lesov

Žiadajú premiéra, aby zabránil likvidácii ihličnatých lesov

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska dnes zaslala žiadosť predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu. Ako nás informoval predseda Ing...

Prečítajte si viac
Lonely Planet je nadšený z medveďov vo Vysokých Tatrách, pre miestnych sú problémom

Lonely Planet je nadšený z medveďov vo Vysokých Tatrách, pre miestnych sú…

O čom sa píše

Na obraze i písmom zarezonovala v slovenských masmédiích aktuálne téma ocenenia pre Vysoké Tatry, ktoré sa stali  najzaujímavejšou letnou európskou destináciou...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk