Prihlásiť

Ako sa videl agrorezort v roku 2020: Najvýznamnejším prínosom zvyšovanie transparentnosti

Po parlamentných voľbách sa v marci stal novým ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský. Rok 2020 bol pre agrorezort poznačený hlavne koronakrízou. Ale napriek tomu sa novému vedeniu podarilo nastaviť hlavné strategické ciele a úlohy v súlade s programovým vyhlásením vlády a postupne ich plniť. Takto hodnotí uplynulý rok agrorezort na svojej internetovej stránke.

Doporučený Ilustračné foto: archív Lesmedium.sk Ilustračné foto: archív Lesmedium.sk

V tlačovej správe sa ďalej uvádza, že v prvom rade musel agrorezort riešiť na začiatku roka 2020 dosahy pandémie COVID-19, a to v oblasti potravinárstva, spracovateľstva, pestovateľstva, chovateľstva, ale aj lesníctva. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) prijímalo opatrenia potrebné pre zabezpečenie prác  v poľnohospodárstve a potravinárstve, ale aj cezhraničného prechodu lesníckej techniky či poľnohospodárskych strojov. Jedným z problémov bol aj výpadok pracovnej sily vrátane sezónnych pracovníkov. 

Úspešnými projektmi boli „Zlaté jahňa – 100 % slovenské" a „Delikatesa z lesa".  „Vďaka nim sa do obchodov vrátilo kvalitné slovenské mäso z jahniat a diviny. Verejnosť tieto projekty veľmi ocenila a verím, že v budúcom roku v nich budeme pokračovať," doplnil minister Ján Mičovský.  

MPRV SR vytvorilo online exportnú databázu slovenských potravinárskych spoločností Bestslovakfood. Databáza slúži ako pomoc pri hľadaní nových odbytových miest a nových trhov pre slovenské produkty.

Na jeseň bol schválený Zákon o ekologickej poľnohospodárskej výrobe, ktorý bol neskôr novelizovaný z dôvodu účinnosti: až od roku 2022. V parlamente pred prvým čítaním už čaká novela zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami.

„Pripravuje sa novela zák. č. 330/1991 b. o pozemkových úpravách a tiež nový zákon o poľovníctve, ktoré budú v budúcom roku predložené poslancom v Národnej rade SR," povedal prvý štátny tajomník Martin Fecko.

MPRV SR a Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) podpísali zmluvy na zhotovenie projektov pozemkových úprav v 130 katastrálnych územiach. Aj v roku 2020 sa pokračovalo v poskytovaní štátnej pomoci vo forme úľav na environmentálnych daniach pod názvom „Zelená nafta". Tento rok bol na dané opatrenie schválený limit finančných prostriedkov v sume 30 mil. EUR. PPA v rámci dvoch výziev evidovala viac ako 2300 prijatých žiadostí s požadovanou sumou takmer 26,5 mil. EUR.

„V oblasti poskytovania priamych podpôr začala PPA s vystavovaním rozhodnutí 27. novembra 2020. K 14. decembru 2020 boli pre kampaň 2020 vystavené rozhodnutia pre 15 schém v celkovej výške takmer 384 miliónov eur. Z toho najväčší podiel predstavovala schéma jednotnej platby na plochu, kde boli vystavené rozhodnutia pre 89,4 % žiadateľov, čo vo finančnom vyjadrení predstavuje 85,95 %," vyjadril sa druhý štátny tajomník Andrej Gajdoš. 

SR ako jeden z mála členských štátov EÚ v okolí poskytuje paušálnu pomoc z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka na zlepšenie likvidity v spracovateľských mikro, malých a stredných podnikoch. V tomto prípade prvýkrát PPA zaviedla podávanie projektov elektronicky.

Okrem toho sa v roku 2020 podarilo zaviesť viaceré nové manažmentové nástroje pri organizácií, riadení a kontrole práce ministerstva a posilniť personálne kapacity MPRV SR. 

„Úspechom sú aj významné kroky smerom k digitalizácii a zabezpečeniu prevádzky informačných systémov, hlavne na PPA. Najvýznamnejším prínosom je aj zvyšovanie transparentnosti a zavedenie systémových krokov k hľadaniu vnútorných rezerv a šetreniu finančných zdrojov v rezorte, ktoré budú v konečnom dôsledku využité pre poľnohospodárov, potravinárov a lesníkov," uviedla generálna tajomníčka služobného úradu Vladimíra Fabriciusová. 

Na úrovni Rady EÚ bol dosiahnutý všeobecný prístup k balíku pre Spoločnú poľnohospodársku politiku (SPP) 2021–2027.  V novembri 2020 sa začali trialógy s Európskym parlamentom a Komisiou EÚ. Bolo schválené dvojročné prechodné obdobie (roky 2021 a 2022).

SR čaká na prijatie legislatívy EÚ pre rozvoj vidieka na prechodné obdobie 2021-2022 a na nové programové obdobie, ktoré pre SPP bude 2023-2027. Prijatiu tejto legislatívy, na ktorej sa SR aktívne podieľalo, predchádza politická dohoda Rady EÚ na viacročnom finančnom rámci.

Agrorezort paralelne pripravuje strategické rozhodnutia týkajúce sa alokácií Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) pre SR v prechodnom období a zároveň pracuje na tvorbe stratégie pre nové programové obdobie. 

MPRV SR posilnilo spoluprácu s Kriminálnym úradom Finančnej správy (KÚFS) pri odhaľovaní a vyšetrovaní prípadov týkajúcich sa nezákonného dovozu prípravkov na ochranu rastlín (doteraz bolo zadržaných viac ako 5 tisíc litrov). Pracovníci MPRV SR vyvíjali osvetovú činnosť týkajúcu sa aplikácie pesticídov z hľadiska ochrany včiel a iných opeľovačov. SR získalo predsednícky post v Pracovnej skupine OECD pre pesticídy.

Minister Ján Mičovský spolu so štátnymi tajomníkmi a zamestnancami MPRV SR aktívne aj počas koronakrízy komunikuje s jednotlivými komorami, zväzmi, cechmi a združeniami v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva a lesníctva. 

„Verím, že aj v budúcom roku 2021 budeme spoločne pracovať na lepšej budúcnosti pre poľnohospodárov, potravinárov, ale aj lesníkov," dodal minister Ján Mičovský. 

 

Prečítané: 216
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Nečakané personálne zemetrasenie vo vedení štátneho podniku LESY SR!

Nečakané personálne zemetrasenie vo vedení štátneho podniku LESY SR!

Aktuálne

Zobrazenie:7998

Nikto to neavizoval, nikto nečakal. LESY SR majú nového, zatiaľ iba povereného generálneho riaditeľa. A ukazuje sa, že to nebude jediná...

INESS navrhuje sprivatizovať aj štátne lesy

INESS navrhuje sprivatizovať aj štátne lesy

O čom sa píše

Zobrazenie:4693

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) navrhuje tretiu vlnu privatizácie, vstup súkromného kapitálu a v menšej miere aj odštátnenie formou...

Komentár: Minister vyzýva lesníkov, aby sa oslobodili od bolestínstva. Lesník upozorňuje poslancov na abnormality

Komentár: Minister vyzýva lesníkov, aby sa oslobodili od bolestínstva. Lesník upozorňuje poslancov…

O čom sa píše

Zobrazenie:4495

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský v ankete s dvadsiatkou osobností lesníckeho a drevárskeho sektora v decembrovom vydaní časopisu LES & Letokruhy na...

LESY SR: Aktuálne personálne zmeny vo vedení súvisia s pripravovanou reorganizáciou

LESY SR: Aktuálne personálne zmeny vo vedení súvisia s pripravovanou reorganizáciou

Aktuálne

Zobrazenie:4074

V štátnom podniku LESY SR bolo k 31. októbru 2020 zrušené poverenie na riadenie ekonomického úseku Ing. Dane Kráľovej, MBA a bolo takisto...

Komentár: Bohaté budú krajiny s vodou. A tá sa tvorí v živom, zdravom a vitálnom lese

Komentár: Bohaté budú krajiny s vodou. A tá sa tvorí v živom…

O čom sa píše

Zobrazenie:3612

„Obavy z nedostatku vody rastú, na Wall Street špekulujú... Na finančných trhoch bude možné obchodovať s vodou rovnako ako s ropou, či so...

Výrobno-technický úsek štátneho podniku LESY SR riadi Ing. Ján Schürger

Výrobno-technický úsek štátneho podniku LESY SR riadi Ing. Ján Schürger

Aktuálne

Zobrazenie:3367

Od 12. januára 2021 je poverený riadením výrobno-technického úseku na generálnom riaditeľstve štátneho podniku LESY SR v Banskej Bystrici Ing. Ján...

Hlavné správy

Analytik: Objektívne zadefinujme záväzné podmienky pre udržateľnú produkciu drevnej hmoty na energetické účely

Analytik: Objektívne zadefinujme záväzné podmienky pre udržateľnú produkciu drevnej hmoty na energetické…

O čom sa píše

Nútiť ľudí v podhorských oblastiach, aby kotle na drevo zmenili na plynové kotle, je kontraproduktívne z viacerých ekonomicko-sociálnych, bezpečnostno-geopolitických, ale...

Prečítajte si viac
O aktuálne elektronické aukcie dreva v štátnom podniku LESY SR má záujem 155 dražiteľov

O aktuálne elektronické aukcie dreva v štátnom podniku LESY SR má záujem…

Aktuálne

Na internetovej stránke štátneho podniku LESY SR je v sekcii Aktuality zverejnená stručná informácia: Elektronické aukcie dreva sa uskutočnia dňa 28.1.2021. O bližšie...

Prečítajte si viac
Lesníci komunikujú premeny smrečín na zmiešané porasty

Lesníci komunikujú premeny smrečín na zmiešané porasty

Aktuálne

Odborní lesní hospodári na sociálnych sieťach názorným spôsobom a vo zvýšenej miere komunikujú premenu smrekových monokultúr na zmiešané porasty. Medzi najaktívnejších...

Prečítajte si viac
Platby sa ekosystémové služby: O systéme a modeloch sa v EÚ zatiaľ iba rokuje

Platby sa ekosystémové služby: O systéme a modeloch sa v EÚ zatiaľ…

O čom sa píše

V januárovom vydaní Lesnické práce podpredseda Komory obecních lesů, ktorý zastupuje predsedu Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v České republice (SVOL)...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex