Prihlásiť

Ako sa strácajú tatranské lesy

Štátne lesy Tatranského národného parku spravujú lesné pozemky od najvyšších štítov až po lesy v ochrannom pásme národného parku. A práve tie sú často ,,obhospodarované" občanmi z okolitých rómskych osád.

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

Lesné porasty sú postupne prerieďované, až zmiznú úplne. Najviac postihnutý v tomto smere je Ochranný obvod Tatranské Matliare. S hospodárením v lese mu ,,pomáhajú" obyvatelia rómskych osád z Huncoviec, Strání pod Tatrami a Rakús. Len v tomto roku v rámci pravidelného vyhodnocovania škôd na lesných porastoch spôsobených nelegálnym výrubom miestnymi obyvateľmi rómskych osád vyčíslil odcudzený objem drevnej hmoty na 1895 m3. Pre názornosť uvádzam, že ide zhruba o 3000 stromov a plochu odlesnenia o výmere 6 futbalových ihrísk. Priama škoda na drevnej hmote je vyše 60 tisíc Eur. Podľa slov vedúceho ochranného obvodu je drevná hmota postupne rozkrádaná v priebehu celého roka. Na danom území prebieha celoročná hliadkovacia činnosť zo strany pracovníkov ochranného obvodu za výdatnej pomoci Policajného zboru z Popradu a Kežmarku. Napriek tomu nie sme schopní zabrániť škodám na lesných porastoch.
Obyvatelia rozrastajúcich sa rómskych osád kúriť a variť musia. V prípade zvýšenej represívnej činnosti sa presúvajú do inej časti lesa a zvyčajne začnú po drevo posielať trestne nepostihnuteľné deti. Štátne lesy TANAPu umožňujú chystanie palivového dreva formou samovýroby. Len v minulom roku bolo touto formou na vyššie spomínanom ochrannom obvode nachystaných a zaplatených 783 m3 palivového dreva.
Plochy po nelegálnej ťažbe je samozrejme potrebné zalesniť a o stromy sa v priebehu nasledujúcich sto rokov starať, aby ich mohol postretnúť podobný osud, kým sa niečo nezmení.
Hliadky lesnej stráže a polície zadržali pri nelegálnom výrube 62 osôb z toho boli 4 osoby odsúdené za trestný čin krádeže na nepodmienečný trest odňatia slobody , 8 osôb na podmienečný trest odňatia slobody , no ani tieto prísne tresty neodradzajú zlodejov od krádeží.
Zdroj: lesytanap.sk

Prečítané: 2084
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odkliatie bezzásahu?

Odkliatie bezzásahu?

O čom sa píše

Od ochrancov prírody na Slovensku počúvame zaklínadlo, že bezzásahový režim sa v iných chránených územiach Európy a sveta využíva ako manažment...

Prečítajte si viac
Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Aktuálne

Populácia vlka dravého na Slovensku je na takej úrovni, že ho možno loviť bez negatívneho dosahu na jeho populáciu. Slovensko...

Prečítajte si viac
Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

O čom sa píše

Mestské lesy Bratislava odstránia v lese Sitina v katastri Karlovej Vsi približne 300 suchých stromov, ktoré ohrozujú návštevníkov lesoparku. Mestská časť o tom informuje...

Prečítajte si viac
Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Aktuálne

Podozrenie na porušenie zákona o ochrane prírody sa napokon nepotvrdilo. Podnet, ktorý v súvislosti s odstraňovaním suchých stromov v Kôprovej doline podala občianska iniciatíva...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk