Prihlásiť

Ako sa strácajú tatranské lesy

Štátne lesy Tatranského národného parku spravujú lesné pozemky od najvyšších štítov až po lesy v ochrannom pásme národného parku. A práve tie sú často ,,obhospodarované" občanmi z okolitých rómskych osád.

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

Lesné porasty sú postupne prerieďované, až zmiznú úplne. Najviac postihnutý v tomto smere je Ochranný obvod Tatranské Matliare. S hospodárením v lese mu ,,pomáhajú" obyvatelia rómskych osád z Huncoviec, Strání pod Tatrami a Rakús. Len v tomto roku v rámci pravidelného vyhodnocovania škôd na lesných porastoch spôsobených nelegálnym výrubom miestnymi obyvateľmi rómskych osád vyčíslil odcudzený objem drevnej hmoty na 1895 m3. Pre názornosť uvádzam, že ide zhruba o 3000 stromov a plochu odlesnenia o výmere 6 futbalových ihrísk. Priama škoda na drevnej hmote je vyše 60 tisíc Eur. Podľa slov vedúceho ochranného obvodu je drevná hmota postupne rozkrádaná v priebehu celého roka. Na danom území prebieha celoročná hliadkovacia činnosť zo strany pracovníkov ochranného obvodu za výdatnej pomoci Policajného zboru z Popradu a Kežmarku. Napriek tomu nie sme schopní zabrániť škodám na lesných porastoch.
Obyvatelia rozrastajúcich sa rómskych osád kúriť a variť musia. V prípade zvýšenej represívnej činnosti sa presúvajú do inej časti lesa a zvyčajne začnú po drevo posielať trestne nepostihnuteľné deti. Štátne lesy TANAPu umožňujú chystanie palivového dreva formou samovýroby. Len v minulom roku bolo touto formou na vyššie spomínanom ochrannom obvode nachystaných a zaplatených 783 m3 palivového dreva.
Plochy po nelegálnej ťažbe je samozrejme potrebné zalesniť a o stromy sa v priebehu nasledujúcich sto rokov starať, aby ich mohol postretnúť podobný osud, kým sa niečo nezmení.
Hliadky lesnej stráže a polície zadržali pri nelegálnom výrube 62 osôb z toho boli 4 osoby odsúdené za trestný čin krádeže na nepodmienečný trest odňatia slobody , 8 osôb na podmienečný trest odňatia slobody , no ani tieto prísne tresty neodradzajú zlodejov od krádeží.
Zdroj: lesytanap.sk

Prečítané: 2296
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Aktuálne

Naša facebooková stránka LES & Letokruhy zverejnila včera večer ako prvá informáciu, ktorej dnes venovali veľkú pozornosť viaceré celoslovenské masmédiá:...

Prečítajte si viac
Krádežiam dreva v Slovenskom raji odzvonilo

Krádežiam dreva v Slovenskom raji odzvonilo

O čom sa píše

Možno si ešte spomeniete, že sa reportáže o tom, ako sú lesné porasty v Národnom parku Slovenský raj v blízkosti Hrabušíc, Smižian a Vernára...

Prečítajte si viac
Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Aktuálne

Lesník Pavol Peniaško napísal ministrovi Jánovi Mičovskému a dostal odpoveď. Prv menovaný nám sprístupnil mailový dialóg dvoch skúsených mužov, ktorí majú...

Prečítajte si viac
Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

O čom sa píše

Rok 2019 bol poznamenaný rekordnými teplotami, množstvom snehu a extrémnym suchom, čo opäť viedlo k početným škodám. Zisky spoločnosti Österreichische Bundesforste (ÖBf) preto...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk