Prihlásiť

Africký mor atakuje Slovenské hranice

Slovensko čelí hrozbe afrického moru ošípaných u domácich ošípaných a diviakov. Vysoko nákazlivá choroba atakuje hranice na západe, severe, aj východe krajiny.

Doporučený Africký mor atakuje Slovenské hranice

Ministerstvo pôdohospodárstva realizuje mimoriadne opatrenia, vyzýva na dodržiavanie odporúčaní a zároveň k opatrnosti.

„Africký mor ošípaných sa prejavuje takmer 100 % úmrtnosťou zvierat. Ide o prenosné ochorenie s veľkou schopnosťou rýchleho šírenia. Veterinári našej Štátnej veterinárnej a potravinovej správy už vykonávajú v teréne mimoriadne opatrenia. Realizujú prísny monitoring všetkých chovov v celej nárazníkovej oblasti Západného Slovenska od Kútov až po sever Slovenska. Situácia je vážna, apelujeme preto na farmárov, drobnochovateľov aj na verejnosť k dodržiavaniu zásad hygienickej bezpečnosti. V prípade nájdenia uhynutého diviaka je potrebné bezodkladne kontaktovať príslušnú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu SR," vyzýva ministerka Gabriela Matečná.

Na Slovensku sa AMO doposiaľ nikdy nevyskytol. Doteraz bol potvrdený v Poľsku, Ukrajine, pobaltských krajinách. Vážna situácia však už nastala aj v Českej republike, v Zlínskom kraji, ktorý susedí priamo so Slovenskom. Najväčším nebezpečenstvom rozšírenia AMO na územie SR predstavuje migrácia infikovaných diviakov. Ministerstvo pôdohospodárstva sa už preto obrátilo na správcov ciest v regióne západného Slovenska, aby zabezpečili dôkladné vyprázdňovanie odpadkov na diaľniciach, ktoré by mohli lákať zver. Agrorezort taktiež žiada verejnosť, aby v prípade väčších akcií v prírode obmedzili nosenie vlastnej stravy a uprednostnili tepelne upravené jedlo od organizátora. AMO sa totiž šíri na potrave, či oblečení. „Africký mor ošípaných na Slovensku zatiaľ aj vďaka prísnym opatreniam ŠVPS nemáme. Riziko nákazy je však momentálne najvyššie aké doteraz bolo. Apelujeme preto aj na spotrebiteľov, aby zvýšili pozornosť pri dovážaných produktoch z bravčového mäsa a aby radšej uprednostnili kvalitné slovenské potraviny, ktoré sú pod prísnou kontrolou," vyhlásila ministerka Gabriela Matečná.


Na zabezpečenie kontroly a zabránenia šírenia afrického moru ošípaných realizuje agrorezort sériu viacerých mimoriadnych opatrení najmä v nárazníkovej oblasti, kde prebieha intenzívny monitoring. Chovateľom ŠVPS nariaďuje bezodkladne hlásiť uhynuté ošípané poverenému úradnému veterinárnemu lekárovi, bezodkladne hlásiť všetky choré ošípané s príznakmi AMO poverenému úradnému veterinárnemu lekárovi a RVPS, držať ošípané v uzavretých priestoroch, dodržiavať zásady biologickej bezpečnosti (dôkladné oplotenie farmy, dezinfekčné brody, evidencia a kontrola pohybu dopravných prostriedkov a osôb, prezliekanie zamestnancov a návštevníkov farmy), zamedziť vniknutiu diviakov do areálu farmy, rešpektovať zákaz skrmovania kuchynských odpadov a výrobkov z diviačieho mäsa a pravidelné klinické prehliadky zvierat.


ŠVPS taktiež vydala zákaz prikrmovania diviakov v pohraničných revíroch s Ukrajinou. Užívatelia poľovných revírov musia zabezpečiť odber a zaslanie vzoriek na vyšetrenia od ulovených diviakov podľa inštrukcií RVPS. V prípade nálezu uhynutého diviaka je nevyhnutné doručiť vzorku uhynutej zveri na príslušnú RVPS do 24 hodín od nálezu alebo najneskôr v nasledujúci pracovný deň.


Africký mor ošípaných je akútna, vysoko nákazlivá a neliečiteľná choroba domácich ošípaných a diviakov. Nie je však prenosná na ľudí ani iné druhy zvierat. Prenáša sa priamym kontaktom s chorým alebo uhynutým zvieraťom, výkalmi a sekrétmi infikovaného zvieraťa, prípadne tepelne neopracovaných produktov z infikovaných zvierat. Prejavuje sa vysokou horúčkou (až 42 °C) , ktorá môže trvať až niekoľko dní, apatiou, krvácaninami v podkoží, na miazgových uzlinách, vnútorných orgánoch a zväčšenou slezinou. U gravidných prasníc sa prejavuje potratmi.

 

Naposledy zmenené: nedeľa, 13 august 2017 08:57
Prečítané: 575
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

LES & Letokruhy MÁJ 2018

LES & Letokruhy MÁJ 2018

Aktuálne

Vychádza časopis LES & LETOKRUHY č. 05/2018, kliknite na odkaz a dozviete sa viac o jeho obsahu.

Prečítajte si viac
Envirorezort kúpi do Tatier bambi vak

Envirorezort kúpi do Tatier bambi vak

O čom sa píše

Spoločenskú hodnotu prírody, ktorú zničil lesný požiar začiatkom mája v Tatranskom národnom parku, vyčíslili na vyše 1,3 milióna eur.

Prečítajte si viac
Drevo bude pod prísnejším dohľadom

Drevo bude pod prísnejším dohľadom

O čom sa píše

Nový zákon o uvádzaní dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh, ktorý má platiť od júla, prinesie prísne pokuty.

Prečítajte si viac
Fórum o lesoch povedie Slovák

Fórum o lesoch povedie Slovák

O čom sa píše

Členské štáty OSN si na svojom zasadnutí jednotne vybrali za predsedu Fóra o lesoch odborníka z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja...

Prečítajte si viac

22°C

SR - aktuálne počasie

Přev.zataženo

Vlhkosť: 44%

Vietor: 11.27 km/h

  • 21 Máj 2018 23°C 15°C
  • 22 Máj 2018 23°C 13°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex