Prihlásiť

Čas na zmenu?

LIGNUMEXPO LES 2016
(27.9. – 30.9.)

Posledný septembrový týždeň sa na výstavisku Agrokomplex v Nitre niesol v duchu lesnícko-drevárskom: už tradične sa otvorili brány medzinárodného veľtrhu LIGNUMEXPO LES. Drevárska výstava mala svoj jubilejný 20. ročník, lesnícka výstava sa konala po 16-tykrát.

Na slávnostnom otvorení prehovoril k prítomným štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva Gabriel Csicsai, po ňom generálny riaditeľ výstaviska Agrokomplex Mário Dinga a poverený generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Jozef Staško. Všetci traja vyslovili presvedčenie, že veľtrh bude úspešný. Skutočnosť, že LIGNUMEXPO je organizovaný s podporou európskej federácie výrobcov drevospracujúcich technológií EUMABOIS, dodáva veľtrhu medzinárodnú prestíž.

Výstavná plocha 12 tisíc m3, viac ako 160 vystavovateľov a spoluvystavovateľov zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Nemecka, Talianska a Poľska. To sú základné údaje, rámcujúce parametre veľtrhu. Program výstavy bol pomerne bohatý, i keď jeho značná časť bola orientovaná na odbornú verejnosť, čo sa podpísalo na návštevnosti. Zväz spracovateľov dreva SR pripravil tematicky orientované semináre, nazvané Drevársky, Drevostavbársky a Nábytkársky deň. Hneď v prvý deň výstavy sa uskutočnila prednáška Transparentný trh s drevom, na ktorom poverený generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Jozef Staško predstavil odbornej verejnosti Nové zásady a priority obchodnej politiky. So záujmom sa stretol aj seminár o skúsenostiach s predajom dreva na pni.

Lesnícka časť veľtrhu bola skromnejšia ako po iné roky – tentokrát absentovali Štátne lesy TANAPu a Vojenské lesy a majetky, š.p. Vysvetlenie je prosté – v máji sa dôstojne prezentovali na výstave Poľovníctvo a príroda. Ale rozpočet na marketing asi nepustí... Takže jediným veľkým vystavovateľom bol štátny podnik LESY SR. Okrem veľkej expozície v pavilóne F to boli tradičné prezentačné stánky Odštepného závodu lesnej techniky a OZ Semenoles (ten bol - ako vždy - zelenou oázou v záplave lesnej techniky a drevoobrábajúcich strojov).

Popri odborných podujatiach sa organizátori snažili prilákať pozornosť laickej verejnosti. Rozhodli sa vsadiť na Drevorubačskú show Martina Komárka – Stihl Timbersports. Každý deň v stanovený čas prebiehali na terase pred pavilónom F divácky atraktívne a celosvetovo populárne súťaže v rúbaní a pílení dreva. Priestor dostali aj záujemcovia z publika, ale hlavným „showmanom“ bol viacnásobný majster Európy, vicemajster sveta a držiteľ viacerých rekordov Martin Komárek. Bezpochyby, bolo sa na čo pozerať.

Hodnotiaca komisia udelila ocenenia v šiestich kategóriách, z toho v dvoch lesníckych.

V kategórii Lesné hospodárstvo získal ocenenie vystavovateľ Mendelova univerzita v Brne za lesnú lanovka Larix Lamako (výrobca LESY SR, š.p., OZLT Banská Bystrica). Komisia ocenila technológiu určenú pre šetrné a hospodárne približovanie dreva z miesta ťažby po svahu, proti svahu a po rovine s dosahom 550 metrov a s nosnosťou 2,5 t.

V kategórii Lesnícke stroje a zariadenia bol ocenený vystavovateľ DREVOPROFI, s.r.o. Zvolen so súťažným exponátom LOGOSOL FARMER z produkcie Logosol AB, SE. Komisiu zaujalo toto mini piliarske zariadenie, ktorým je možné riešiť piliarske spracovanie guľatiny na mieste v teréne s možnosťou rezania väčších priemerov a s možnosťou príslušenstva na frézovanie dreva.

V kategórii Stroje na obrábanie a tvárnenie dreva získal ocenenie nemecký Hobľovací automat WEINIG CUBE PLUS, v kategórii Ručné stroje a náradie boli ocenené švajčiarske montážne systémy spájania dielcov Clamex P-14, Tenso P14, Clamex P10, Clamex-Medius Divario P-18 Bisco, v kategórii Technológie a stroje na povrchovú úpravu bola ocenená Suchá striekacia stena OSSS s príslušenstvom. V kategórii Materiály pre výrobu nábytku, stavebno-stolárskych a ostatných výrobkov z dreva bola ocenená progresívna rakúska mobilná telefónna aplikácia Aventos HF, určená na diaľkový prenos technických, výrobných a servisných informácii.

Hodnotiť úspešnosť veľtrhu je neľahká úloha: dá sa spočítať počet návštevníkov alebo hodnota uzavretých obchodných kontraktov. Ale ťažko je odmerať spokojnosť návštevníkov alebo počet spoločenských kontaktov a stretnutí (a o tie ide určite v neposlednom rade, inak by sa veľtrhy odohrávali už len vo virtuálnom prostredí internetu). Domnievam sa, že je namieste otázka pre organizátorov: Ako ďalej? Je len na nich, či vnímajú dvadsaťročné jubileum ako čas na zmenu.

Peter Gogola 

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto je zodpovedný za obrovské škody na lesných porastoch?

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto…

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sa pripojila k podnetu na začatie trestného stíhania na neznámeho páchateľa za porušovanie...

Prečítajte si viac
Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Aktuálne

Zhodnotenie súčasného stavu a ďalšie možnosti rozvoja lesného hospodárstva v Českej republike a Slovenskej republike boli predmetom rokovania zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka...

Prečítajte si viac
Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk