Prihlásiť

Sme lesní hospodári a plánujeme. Je to hanba?

Drevo. Spolupútnik človeka od čias, keď sa jeho prapredkovia učili používať nástroje, chrániť sa pred nepriazňou počasie, loviť zver, brániť sa pred nepriateľmi.

Drevo. Spolupútnik človeka od čias, keď sa jeho prapredkovia učili používať nástroje, chrániť sa pred nepriazňou počasie, loviť zver, brániť sa pred nepriateľmi. Dreveným rydlom vyoral človek prvú brázdu, aby zasial osivo. Človek lovec, človek roľník, človek pastier.
Podmanil si oheň, naučil sa ho používať. Oheň, to bolo teplo, svetlo, varené a pečené jedlo. A mnoho, mnoho dreva. Bez dreva nebolo ohňa.
Ľudí na Zemi pribúdalo, úrodné záplavové delty nestačili. Človek klčoval a pálil les, menil ho na polia a záhrady.
Objavné plavby určované trasami riečnych veľtokov, neskoršie morí a oceánov. Lode, lode a kvantá kvalitného dreva.
Nemými svedkami sú dnes holé vápencové brehy Jadranu. Aj tu šumeli lesy a voňala živica. Hrdé flotily bohatých mestských štátov odpočívajú na dne morí.
Ľudoprázdny Veľkonočný ostrov. Do mora hľadia iba kamenné hlavy záhadných sôch. Navôkol pustatina. Zmizli lesy, odišli ľudia.
Takto by sa dalo pokračovať do nekonečna.
Takmer revolučným skokom nastala zmena. Tereziánska doba priniesla nový pohľad na pôsobenie človeka v lese. Bolo by len opakovaním chronicky známych faktov, akej skvelej úrovne dosahovala organizácia lesníctva od tých čias v našich končinách, najmä v stredoeurópskom regióne. Zásadou bolo nebrať z lesa viac, ako je únosné. Starať sa o obnovu, výchovu a zdravie lesa.
Nedá mi nevrátiť sa teraz už k tak často spomínanej téme: Znevažovaniu práce lesných hospodárov. Plánované hospodárenie bolo a je stotožňované dobre, že nie s prednovembrovými päťročnicami. A čuduj sa svete – vyľakalo nás to. Už nemáme lesné hospodárske plány, ale PLS. Už len čakám, kedy sa zrušia LHC a OLH.
Ale veď pozrime sa vôkol seba. Plánuje sa všade vo svete, o hospodárení ani nehovoriac. Zabezpečujeme životné potreby ľudstva.
Takže, sme lesní hospodári. A zostaňme nimi.
Alebo sa hanbíme...?

Ing. Ján Heinrich

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Aktuálne

Lesník Pavol Peniaško napísal ministrovi Jánovi Mičovskému a dostal odpoveď. Prv menovaný nám sprístupnil mailový dialóg dvoch skúsených mužov, ktorí majú...

Prečítajte si viac
Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

O čom sa píše

Rok 2019 bol poznamenaný rekordnými teplotami, množstvom snehu a extrémnym suchom, čo opäť viedlo k početným škodám. Zisky spoločnosti Österreichische Bundesforste (ÖBf) preto...

Prečítajte si viac
Českí vlastníci lesov: Lykožrút je horší ako koronavírus

Českí vlastníci lesov: Lykožrút je horší ako koronavírus

O čom sa píše

Rozpad smrečín nebývalého rozsahu v dôsledku klimatických zmien a vetrových a podkôrnikových kalamít trápi nielen vlastníkov a obhospodarovateľov lesov na Slovensku, ale aj...

Prečítajte si viac
České lesníctvo dostane tento rok kvôli kalamite o 7 miliárd viac

České lesníctvo dostane tento rok kvôli kalamite o 7 miliárd viac

O čom sa píše

Český portál Silvarium.cz zverejnil informáciu o tom, že tamojšie ministerstvo poľnohospodárstva chce tento rok navýšiť rozpočet pre lesníctvo o približne 7 miliárd...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk