Prihlásiť

Sme lesní hospodári a plánujeme. Je to hanba?

Drevo. Spolupútnik človeka od čias, keď sa jeho prapredkovia učili používať nástroje, chrániť sa pred nepriazňou počasie, loviť zver, brániť sa pred nepriateľmi.

Drevo. Spolupútnik človeka od čias, keď sa jeho prapredkovia učili používať nástroje, chrániť sa pred nepriazňou počasie, loviť zver, brániť sa pred nepriateľmi. Dreveným rydlom vyoral človek prvú brázdu, aby zasial osivo. Človek lovec, človek roľník, človek pastier.
Podmanil si oheň, naučil sa ho používať. Oheň, to bolo teplo, svetlo, varené a pečené jedlo. A mnoho, mnoho dreva. Bez dreva nebolo ohňa.
Ľudí na Zemi pribúdalo, úrodné záplavové delty nestačili. Človek klčoval a pálil les, menil ho na polia a záhrady.
Objavné plavby určované trasami riečnych veľtokov, neskoršie morí a oceánov. Lode, lode a kvantá kvalitného dreva.
Nemými svedkami sú dnes holé vápencové brehy Jadranu. Aj tu šumeli lesy a voňala živica. Hrdé flotily bohatých mestských štátov odpočívajú na dne morí.
Ľudoprázdny Veľkonočný ostrov. Do mora hľadia iba kamenné hlavy záhadných sôch. Navôkol pustatina. Zmizli lesy, odišli ľudia.
Takto by sa dalo pokračovať do nekonečna.
Takmer revolučným skokom nastala zmena. Tereziánska doba priniesla nový pohľad na pôsobenie človeka v lese. Bolo by len opakovaním chronicky známych faktov, akej skvelej úrovne dosahovala organizácia lesníctva od tých čias v našich končinách, najmä v stredoeurópskom regióne. Zásadou bolo nebrať z lesa viac, ako je únosné. Starať sa o obnovu, výchovu a zdravie lesa.
Nedá mi nevrátiť sa teraz už k tak často spomínanej téme: Znevažovaniu práce lesných hospodárov. Plánované hospodárenie bolo a je stotožňované dobre, že nie s prednovembrovými päťročnicami. A čuduj sa svete – vyľakalo nás to. Už nemáme lesné hospodárske plány, ale PLS. Už len čakám, kedy sa zrušia LHC a OLH.
Ale veď pozrime sa vôkol seba. Plánuje sa všade vo svete, o hospodárení ani nehovoriac. Zabezpečujeme životné potreby ľudstva.
Takže, sme lesní hospodári. A zostaňme nimi.
Alebo sa hanbíme...?

Ing. Ján Heinrich

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odkliatie bezzásahu?

Odkliatie bezzásahu?

O čom sa píše

Od ochrancov prírody na Slovensku počúvame zaklínadlo, že bezzásahový režim sa v iných chránených územiach Európy a sveta využíva ako manažment...

Prečítajte si viac
Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Aktuálne

Populácia vlka dravého na Slovensku je na takej úrovni, že ho možno loviť bez negatívneho dosahu na jeho populáciu. Slovensko...

Prečítajte si viac
Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

O čom sa píše

Mestské lesy Bratislava odstránia v lese Sitina v katastri Karlovej Vsi približne 300 suchých stromov, ktoré ohrozujú návštevníkov lesoparku. Mestská časť o tom informuje...

Prečítajte si viac
Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Aktuálne

Podozrenie na porušenie zákona o ochrane prírody sa napokon nepotvrdilo. Podnet, ktorý v súvislosti s odstraňovaním suchých stromov v Kôprovej doline podala občianska iniciatíva...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk