Prihlásiť

Sme lesní hospodári a plánujeme. Je to hanba?

Drevo. Spolupútnik človeka od čias, keď sa jeho prapredkovia učili používať nástroje, chrániť sa pred nepriazňou počasie, loviť zver, brániť sa pred nepriateľmi.

Drevo. Spolupútnik človeka od čias, keď sa jeho prapredkovia učili používať nástroje, chrániť sa pred nepriazňou počasie, loviť zver, brániť sa pred nepriateľmi. Dreveným rydlom vyoral človek prvú brázdu, aby zasial osivo. Človek lovec, človek roľník, človek pastier.
Podmanil si oheň, naučil sa ho používať. Oheň, to bolo teplo, svetlo, varené a pečené jedlo. A mnoho, mnoho dreva. Bez dreva nebolo ohňa.
Ľudí na Zemi pribúdalo, úrodné záplavové delty nestačili. Človek klčoval a pálil les, menil ho na polia a záhrady.
Objavné plavby určované trasami riečnych veľtokov, neskoršie morí a oceánov. Lode, lode a kvantá kvalitného dreva.
Nemými svedkami sú dnes holé vápencové brehy Jadranu. Aj tu šumeli lesy a voňala živica. Hrdé flotily bohatých mestských štátov odpočívajú na dne morí.
Ľudoprázdny Veľkonočný ostrov. Do mora hľadia iba kamenné hlavy záhadných sôch. Navôkol pustatina. Zmizli lesy, odišli ľudia.
Takto by sa dalo pokračovať do nekonečna.
Takmer revolučným skokom nastala zmena. Tereziánska doba priniesla nový pohľad na pôsobenie človeka v lese. Bolo by len opakovaním chronicky známych faktov, akej skvelej úrovne dosahovala organizácia lesníctva od tých čias v našich končinách, najmä v stredoeurópskom regióne. Zásadou bolo nebrať z lesa viac, ako je únosné. Starať sa o obnovu, výchovu a zdravie lesa.
Nedá mi nevrátiť sa teraz už k tak často spomínanej téme: Znevažovaniu práce lesných hospodárov. Plánované hospodárenie bolo a je stotožňované dobre, že nie s prednovembrovými päťročnicami. A čuduj sa svete – vyľakalo nás to. Už nemáme lesné hospodárske plány, ale PLS. Už len čakám, kedy sa zrušia LHC a OLH.
Ale veď pozrime sa vôkol seba. Plánuje sa všade vo svete, o hospodárení ani nehovoriac. Zabezpečujeme životné potreby ľudstva.
Takže, sme lesní hospodári. A zostaňme nimi.
Alebo sa hanbíme...?

Ing. Ján Heinrich

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Názor: Zmena v myslení nastala aj u lesníkov a lesných robotníkov, ale akosi to mnohí nechcú vidieť

Názor: Zmena v myslení nastala aj u lesníkov a lesných robotníkov, ale…

O čom sa píše

Keď sa niekedy zamýšľam nad neustálou kritikou všetkého, čo lesníci robia pre spoločnosť, až po bezhlavú propagandu, že len rúbu...

Prečítajte si viac
Odborní lesní hospodári sú pre rozvoj vidieka prínosom. Chcú dosiahnuť nezávislosť a rešpekt

Odborní lesní hospodári sú pre rozvoj vidieka prínosom. Chcú dosiahnuť nezávislosť a…

O čom sa píše

Odborní lesní hospodári (OLH) na Slovensku - ľudia na kľúčovej lesníckej pozícii, ktorí vďaka odborným poznatkom a praktickým skúsenostiam rozhodujúcou mierou...

Prečítajte si viac
Vedci začali pracovať na pestovaní dreva v laboratórnych podmienkach

Vedci začali pracovať na pestovaní dreva v laboratórnych podmienkach

O čom sa píše

Prekvapivú informáciu zverejnil portál Techpedia.ta3.com. Uvádza v nej, že zatiaľ čo laboratórne vypestované mäso sľubuje ušetriť zvieratá od zabíjania, drevo stále...

Prečítajte si viac
LESY SR: Máme funkčnú dozornú radu

LESY SR: Máme funkčnú dozornú radu

Aktuálne

Štátny podnik LESY SR informuje na svojej internetovej stránke o tom, že jeden z najdôležitejších orgánov riadenia štátneho podniku mal včera prvé...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex