Prihlásiť

ZSD SR: Lesnícko-drevársky sektor je mimoriadne citlivý na zlé, neuvážené a dlhotrvajúce rozhodnutia politikov

Zväz spracovateľov dreva SR (ZSD SR) vníma ohrozenie slovenskej ekonomiky veľmi reálne a zároveň sa stavia k jej odvráteniu veľmi zodpovedne vo vzťahu k zamestnancom svojich firiem. Jeho členské spoločnosti tvoria malé, stredné, ale aj veľké spoločnosti, ktoré zamestnávajú celkom viac ako tritisíc ľudí, na ktorých sú v celom lesnícko – drevárskom sektore naviazané ďalšie desaťtisíce osôb. Chceme zdôrazniť, že ZSD SR reprezentuje pre Slovensko významné a hlavne perspektívne odvetvie pre využívanie potenciálu obnoviteľnej suroviny. Vyhlásenie ZSD SR nám zaslal generálny sekretár Peter Zemaník. Uverejňujeme ho v plnom znení.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

„Sme presvedčení, že opatrenia, na podporu zamestnávateľov, ktoré navrhuje Republiková únia zamestnávateľov výrazne odľahčia odvodovú a daňovú zaťaženosť všetkých firiem na Slovensku.  Okrem toho, že podporujeme opatrenia na kompenzáciu nákladov zamestnávateľov a zlepšenie cash-flow podnikateľských subjektov potrebujeme v našom sektore stabilitu rezortných vzťahov.

Lesnícko – drevársky sektor (LDS) je mimoriadne citlivý na zlé, neuvážené a väčšinou dlhotrvajúce rozhodnutia politických špičiek na Slovensku, ale i v okolitých krajinách, ktoré síce dokážeme identifikovať, ale – žiaľ – väčšinou nie odvrátiť. Členovia ZSD SR sú si plne vedomí toho, že jedine vyvážená komunikácia a efektívne napĺňanie rozumných hospodárskych cieľov v našom spoločnom sektore pomôže odvrátiť a zvrátiť ohrozenia, ktorým dnes v lesnícko – drevárskom sektore čelíme. Preto apelujeme na novú Vládu SR, aby dôkladne zvážila, aké opatrenia prijme v záujme ozdravenia našich lesov, ale zároveň zachovania krehkej stability LDS. Je to o to dôležitejšie, že zároveň musíme čeliť ohrozeniu existencie našich firiem v boji s koronavírusom na Slovensku.

ZSD SR je zásadne proti úprave kompetenčného zákona a presúvaniu riadenia lesníckych činností pod rezort životného prostredia. Naopak, ZSD SR už roky apeluje na všetky predchádzajúce vládne garnitúry, že jedine zjednotenie lesníckych politík a zosúladenie a harmonizácia zásadných legislatívnych dokumentov, ktoré sa týkajú tejto témy (zákon o lesoch, zákon o ochrane prírody a krajiny, zákon o štátnej ochrane prírody, program rozvoja vidieka, a pod.) pod gesciou MPRV SR garantuje zodpovedné a trvalo udržateľné hospodárenie a rozumnú ochranu v našich lesoch.

Nevyhnutnou podmienkou pre dosiahnutie efektívneho fungovania štátnych lesníkov je podľa názoru ZSD SR úplné odpolitizovanie podnikov štátnych lesov minimálne tým, že generálneho riaditeľa nebude menovať minister pôdohospodárstva, ale nezávislý orgán (napríklad komisia menovaná NRSR) a potvrdenie bude plénom NRSR. Pre zotrvanie vo funkcii musia byť stanovené merateľné kritériá. Nemusíme príliš zdôrazňovať, že stav v ktorom sa táto organizácia dnes nachádza nie je dielom lesníkov, ale politikov. Tento princíp obsadzovania vedenia štátnych podnikov považujeme za nevyhnutný vo všetkých rezortoch,“ uvádza sa v aktuálnom vyhlásení ZSD SR.

 

Prečítané: 275
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Aktuálne

Národné lesnícke centrum vo Zvolene, ktoré zabezpečuje pre lesné hospodárstvo komplexné služby a činnosti vo vede, výskume, vývoji, poradenstve, ďalšom vzdelávaní...

Prečítajte si viac
História: Rozvrat alebo svornosť

História: Rozvrat alebo svornosť

O čom sa píše

Náš spolupracovník Ing. Juraj Krišta, vedúci Lesnej správy Sedliská na Odštepnom závode Vranov nad Topľou š. p. LESY SR je...

Prečítajte si viac
Koronavírus dolieha aj na vlastníkov lesov v Nemecku

Koronavírus dolieha aj na vlastníkov lesov v Nemecku

O čom sa píše

Čo má trh s drevom spoločné s epidémiou koronavírusu? Na prvý pohľad nie veľa. Po bližšom preskúmaní je spomínaný vzťah jasný: Čína...

Prečítajte si viac
Lesomajitelia z Pribyliny: neverte rečiam o tom, že lesníci iba rúbu a nezalesňujú

Lesomajitelia z Pribyliny: neverte rečiam o tom, že lesníci iba rúbu a…

O čom sa píše

Predseda Pozemkového spoločenstva Bývalých urbarialistov obce Pribylina na Liptove Ing. Michal Králik aktuálne zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk