Prihlásiť

Žiadajú premiéra, aby zabránil likvidácii ihličnatých lesov

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska dnes zaslala žiadosť predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu. Ako nás informoval predseda Ing. Milan  Ovseník, ÚNIA požiadala premiéra, aby zabránil dokončeniu likvidácie ihličnatých lesov na Slovensku prostredníctvom novely zákona o ochrane prírody. Text žiadosti publikujeme v plnom znení.

Doporučený Ilustračné foto spracovania kalamity po veternej smršti Žofia Ilustračné foto spracovania kalamity po veternej smršti Žofia

Vážený pán premiér Peter Pellegrini,

obraciame sa na Vás ako autoritu, ktorú si vysoko vážime za jej doterajšie kroky v oblasti pomoci lesom Slovenska ako aj ich drobným súkromným vlastníkov a ktorá jediná môže zastaviť nezmyselnosti a ohrozenie posledných zvyškov ihličnatých lesov Slovenska a ľudí tam žijúcich.

Posledné správy vravia o tom, že envirorezort chce zaradiť na rokovanie vlády návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny, pričom dôvodí, že úpravy robí len na základe hrozby "infridžmentu EÚ", kvôli neplneniu záväzkov v ochrane prírody.

Najzásadnejšia „novota“ v podobe povinnosti získať súhlas na odstránenie kalamitného dreva z porastov poškodených prírodnou pohromou aj v hospodárskych lesoch v 2. stupni ochrany prírody (ide o obrovské územia chránených krajinných oblastí na severe Slovenska, kde ochrana prírody má jednoznačne sekundárnu prioritu) bez akéhokoľvek mechanizmu a jasných pravidiel, ktoré môžu umožniť úradníkom benevolentne postupovať pri nevyhnutnosti spracovania kalamity, aby sa nerozšíril podkôrnik do ďalších zdravých lesov... A toto môže byť koniec ihličnatých lesov na Slovensku.

Vážený pán premiér,

cez víkend sú voľby do Európskeho parlamentu, kde majú byť zastupované aj národné záujmy Slovenska.

15.5.2019 - na 5. výročie vetrovej smršte Žofia, ktorá nám zničila časť Vysokých Tatier, ale najmä Nízke Tatry, pre ktoré sa v posledných dvoch rokoch vedie hystéria ochranárov o nadmernej ťažbe, EK oznámila, že poskytne pomoc z Fondu solidarity EÚ alpským krajinám, kde sa na konci októbra 2018 prehnala vetrová smršť. Z fondu, do ktorej prispievame aj my, slovenskí daňoví poplatníci!

Nato sa k nám dostávajú informácie ako nemecká vláda ide pre ochranu farmárov zjednodušiť odstrel vlkov, či im maximálne pomáha pri odstraňovaní škôd, ktoré im na lesnom majetku spôsobili prírodné pohromy.

A namiesto toho, aby nám slovenské úrady pomohli, chcú nám ďalšími nezmyselnými administratívnymi bariérami, doslovne „hádzaním polien pod nohy“ znemožňovať, či sťažovať našu činnosť pri odstraňovaní a najmä zabránení rozširovania škôd v lesoch, bežnú v európskom priestore. A vraj pre EÚ. Ak je to skutočne tak, potom EÚ okrem kvality potravín ma EÚ dvojaký meter aj na ochranu prírodu!

Domnievame sa však, že novela zákona ide nad rámec „infrídžmentu“, ktorý je pred slovenskou verejnosťou utajený a ani na základe infozákona ho MŽP ani MZVaEZ nesprístupnilo a tak zodpovedné slovenské autority nedostatočne chránia národné záujmy v oblasti lesného hospodárstva a ohrozujú ľudí ekonomicky závislých na lesoch žijúcich na vidieku, najmä v menej rozvinutých okresoch.

Ďakujeme, že ste si prečítali našu prosbu a veríme vo Váš racionálny postoj.

Zostávame v úcte a s priateľským pozdravom

ZDRAVÉMU - ZELENŠIEMU LESU ZDAR!

Prečítané: 578
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Kauza Pečniansky les nekončí. LESY SR a Petržalka sa odvolali

Kauza Pečniansky les nekončí. LESY SR a Petržalka sa odvolali

O čom sa píše

Štátny podnik LESY SR sa odvolal voči júnovému rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava II, kde po druhý raz neuspel v spore...

Prečítajte si viac
Mestské lesy Tisovec: z dreva by sme sotva vyžili

Mestské lesy Tisovec: z dreva by sme sotva vyžili

O čom sa píše

Zhruba o tretinu menej dreva oproti pôvodnému plánu vyťaží v roku 2019 vo svojich lesoch samospráva mesta Tisovec v okrese Rimavská...

Prečítajte si viac
Na Slovensku sa v minulom roku spálilo menej drevnej biomasy

Na Slovensku sa v minulom roku spálilo menej drevnej biomasy

O čom sa píše

Ako sa uvádza v Správe o lesnom hospodárstve v SR za rok 2018, teda v Zelenej správe, celková spotreba tuhej...

Prečítajte si viac
Predaj dreva na Slovensku v minulom roku vzrástol

Predaj dreva na Slovensku v minulom roku vzrástol

O čom sa píše

Na internetovej stránke Energie-portal.sk je publikovaná informácia o minuloročnom predaji dreva na Slovensku. Autor čerpal so Zelenej správy za rok 2018...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk