Prihlásiť

Žiadajú premiéra, aby zabránil likvidácii ihličnatých lesov

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska dnes zaslala žiadosť predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu. Ako nás informoval predseda Ing. Milan  Ovseník, ÚNIA požiadala premiéra, aby zabránil dokončeniu likvidácie ihličnatých lesov na Slovensku prostredníctvom novely zákona o ochrane prírody. Text žiadosti publikujeme v plnom znení.

Doporučený Ilustračné foto spracovania kalamity po veternej smršti Žofia Ilustračné foto spracovania kalamity po veternej smršti Žofia

Vážený pán premiér Peter Pellegrini,

obraciame sa na Vás ako autoritu, ktorú si vysoko vážime za jej doterajšie kroky v oblasti pomoci lesom Slovenska ako aj ich drobným súkromným vlastníkov a ktorá jediná môže zastaviť nezmyselnosti a ohrozenie posledných zvyškov ihličnatých lesov Slovenska a ľudí tam žijúcich.

Posledné správy vravia o tom, že envirorezort chce zaradiť na rokovanie vlády návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny, pričom dôvodí, že úpravy robí len na základe hrozby "infridžmentu EÚ", kvôli neplneniu záväzkov v ochrane prírody.

Najzásadnejšia „novota“ v podobe povinnosti získať súhlas na odstránenie kalamitného dreva z porastov poškodených prírodnou pohromou aj v hospodárskych lesoch v 2. stupni ochrany prírody (ide o obrovské územia chránených krajinných oblastí na severe Slovenska, kde ochrana prírody má jednoznačne sekundárnu prioritu) bez akéhokoľvek mechanizmu a jasných pravidiel, ktoré môžu umožniť úradníkom benevolentne postupovať pri nevyhnutnosti spracovania kalamity, aby sa nerozšíril podkôrnik do ďalších zdravých lesov... A toto môže byť koniec ihličnatých lesov na Slovensku.

Vážený pán premiér,

cez víkend sú voľby do Európskeho parlamentu, kde majú byť zastupované aj národné záujmy Slovenska.

15.5.2019 - na 5. výročie vetrovej smršte Žofia, ktorá nám zničila časť Vysokých Tatier, ale najmä Nízke Tatry, pre ktoré sa v posledných dvoch rokoch vedie hystéria ochranárov o nadmernej ťažbe, EK oznámila, že poskytne pomoc z Fondu solidarity EÚ alpským krajinám, kde sa na konci októbra 2018 prehnala vetrová smršť. Z fondu, do ktorej prispievame aj my, slovenskí daňoví poplatníci!

Nato sa k nám dostávajú informácie ako nemecká vláda ide pre ochranu farmárov zjednodušiť odstrel vlkov, či im maximálne pomáha pri odstraňovaní škôd, ktoré im na lesnom majetku spôsobili prírodné pohromy.

A namiesto toho, aby nám slovenské úrady pomohli, chcú nám ďalšími nezmyselnými administratívnymi bariérami, doslovne „hádzaním polien pod nohy“ znemožňovať, či sťažovať našu činnosť pri odstraňovaní a najmä zabránení rozširovania škôd v lesoch, bežnú v európskom priestore. A vraj pre EÚ. Ak je to skutočne tak, potom EÚ okrem kvality potravín ma EÚ dvojaký meter aj na ochranu prírodu!

Domnievame sa však, že novela zákona ide nad rámec „infrídžmentu“, ktorý je pred slovenskou verejnosťou utajený a ani na základe infozákona ho MŽP ani MZVaEZ nesprístupnilo a tak zodpovedné slovenské autority nedostatočne chránia národné záujmy v oblasti lesného hospodárstva a ohrozujú ľudí ekonomicky závislých na lesoch žijúcich na vidieku, najmä v menej rozvinutých okresoch.

Ďakujeme, že ste si prečítali našu prosbu a veríme vo Váš racionálny postoj.

Zostávame v úcte a s priateľským pozdravom

ZDRAVÉMU - ZELENŠIEMU LESU ZDAR!

Prečítané: 400
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Inštitút náhodnej ťažby už nemá byť zneužívaný

Inštitút náhodnej ťažby už nemá byť zneužívaný

O čom sa píše

Generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Peter Kicko počas tlačovej konferencie ministerstva...

Prečítajte si viac
Keď povedia ochranári nie, lesníci dostanú zaplatené. Aj štátni

Keď povedia ochranári nie, lesníci dostanú zaplatené. Aj štátni

Aktuálne

Vo večerných správach verejnoprávnej televízie sa včera venovali zastaveniu náhodnej ťažby v Ľubochnianskej doline. Moderátor správ uviedol príspevok tvrdením, že inšpektori...

Prečítajte si viac
Prekáračky k zákonu o poľovníctve pokračujú

Prekáračky k zákonu o poľovníctve pokračujú

Aktuálne

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) SR opakovane vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby vládou schválený zákon o poľovníctve v...

Prečítajte si viac
Komentár: Keď sa lesníci a ochranári dohodnú

Komentár: Keď sa lesníci a ochranári dohodnú

Aktuálne

Legendárny MODUS má v jednej piesni text, ktorý je založený na tom, že „keď sa raz oči dohodnú“, je z toho láska...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk