Prihlásiť

Vlastníci neštátnych lesov ministrovi Budajovi: bez spravodlivých a systémových opatrení nie je možné zlepšiť ochranu prírody

Rada združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, ktorej členmi sú Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Únia diecéznych lesov Slovenska, Združenie obecných lesov Slovenskej republiky a Združenie vlastníkov spoločenstevných a súkromných lesov Banskobystrického kraja dnes zaslali ministrovi životného prostredia SR Jánovi Budajovi list, ktorý redakcii portálu Lesmedium.sk poslal predstaviteľ rady Juraj Vanko. Zverejňujeme ho v plnom znení. V prílohe publikujeme aj Memorandum zástupcov vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, spomínané v úvode listu.

 

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Vážený pán minister,

dňa 5. júna 2012 zástupcovia vlastníkov neštátnych lesov na Slovensku odovzdali vtedajšiemu ministrovi životného prostredia Petrovi Žigovi memorandum, ktoré bolo upozornením pre Ministerstvo životného prostredia SR, ako aj pre Vládu Slovenskej republiky na dlhodobo neriešené problémy v ochrane prírody u nás a ktoré, v tom čase, mali byť riešené v rámci priorít, prijatých v programovom vyhlásení vtedajšej a nasledujúcej vlády Slovenskej republiky pod predsedníctvom Roberta Fica.

Toto memorandum prikladáme k tomuto listu, pretože aj napriek osemročnému odstupu sú v ňom navrhované opatrenia stále aktuálne, keďže vlády Slovenskej republiky, pôsobiace v rokoch 2012 až 2020,  nemali vôbec snahu ich riešiť a aj napriek našim snahám a intervenciám ich nakoniec ani nevyriešili.

Ide však o záležitosti zásadného významu, pretože bez prijatia spravodlivých a systémových opatrení, vedúcich k racionalizácii rozsahu siete chránených území, zabezpečeniu ekonomickej udržateľnosti a transparentnosti financovania ochrany prírody, reálnemu financovaniu jej dopadov na vlastníkov pôdy a nevyhnutných legislatívnych zmien, nie je možné zlepšiť stav ochrany prírody u nás a dostať ho konečne na úroveň, po ktorej dlhodobo volajú všetci občania našej republiky.

Obraciame sa preto na Vás, vážený pán minister v nádeji, že nedávne voľby nepriniesli iba zmeny osôb na ministerských postoch, ale najmä to, že tieto zmeny prinesú aj skutočnú snahu štátnej moci riešiť reálne potreby svojich občanov. Veríme preto, že sa našimi návrhmi, obsiahnutým v tomto memorande budete zaoberať a zahrniete ich aj do programových priorít Vášho ministerstva na funkčné obdobie vlády, ktorej ste členom.

Zároveň s tým si dovoľujeme požiadať Vás o stretnutie, na ktorom by sme chceli s Vami osobne prediskutovať možnosti hľadania ciest na dosiahnutie tohto cieľa.

 

Prečítané: 1097
(0 hlasov)

Komentárov   

+1 # jan lach 2020-04-07 08:35
Bude minister životného prostredia Ján Budaj len jedným z radu ministrov, ktorí za svojho pôsobenia vo funkcii nedokázali presadiť efektívnu ochranu ochranu prírody? Verím, že sa nevydá po stopách svojich predchodcov aj napriek tomu, že prvé kroky k tomu vedú. Miesto toho, aby viedol dialóg s vlastníkmi pozemkov, na ktorých majetku chce ochranu prírody realizovať, so Štátnou ochranou prírody, ktorá to má realizovať. Prvý dialóg cez telemost viedol s extrémistickou ochranárskou mimovládnou organizáciou. Aj minister Solymos ignoroval takmer do konca svojho pôsobenia vlastníkov pozemkov. Po ukončení jeho úradovania je odpoveď a otázku čo dokázal, neveľa.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Aktuálne

Naša facebooková stránka LES & Letokruhy zverejnila včera večer ako prvá informáciu, ktorej dnes venovali veľkú pozornosť viaceré celoslovenské masmédiá:...

Prečítajte si viac
Krádežiam dreva v Slovenskom raji odzvonilo

Krádežiam dreva v Slovenskom raji odzvonilo

O čom sa píše

Možno si ešte spomeniete, že sa reportáže o tom, ako sú lesné porasty v Národnom parku Slovenský raj v blízkosti Hrabušíc, Smižian a Vernára...

Prečítajte si viac
Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Aktuálne

Lesník Pavol Peniaško napísal ministrovi Jánovi Mičovskému a dostal odpoveď. Prv menovaný nám sprístupnil mailový dialóg dvoch skúsených mužov, ktorí majú...

Prečítajte si viac
Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

O čom sa píše

Rok 2019 bol poznamenaný rekordnými teplotami, množstvom snehu a extrémnym suchom, čo opäť viedlo k početným škodám. Zisky spoločnosti Österreichische Bundesforste (ÖBf) preto...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk